English

‚Tento objev byl pro nás naprostý šok.’ Vědci zpochybnili strom života dinosaurů

Lidovky.cz / Věda

Vědci v aktuálním vydání časopisu Nature zpochybnili více než 100 let trvající genealogický strom dinosaurů. Tito živočichové z druhohor, kteří dominovali živočišné říši přes 130 milionů let, byli dosud považováni za „strašné ještěry“ či…

More from Lidovky.cz / Věda

Oct 2

Nobelovu cenu za lékařství má Maďarka a Američan za vakcíny mRNA

Lidovky.cz / Věda

Nobelovu cenu za fyziologii a lékařství získala letos Maďarka Katalin Karikóová a Američan Drew Weissman, kteří položili základy pro vývoj vakcín mRNA proti covidu-19. V pondělí to ve Stockholmu oznámil švédský Karolínský institut.

Dec 15

Revoluce v jaderné fúzi očima českých fyziků: elektrárnu v příštích 10 letech nečekejte, USA chybí silnější lasery

Lidovky.cz

Výsledky dosažené 5. prosince v americkém National Ignition Facility (NIF) jsou významným úspěchem fúzní vědecké komunity. Završily dlouholeté úsilí vědců dosáhnout jaderné fúze pomocí laserů namířených na malý terčík paliva. Lasery…

Feb 18

Je tohle ještě přípustné? Lékaři nechali dobrovolníky cíleně nakazit covidem

Lidovky.cz / Věda

Britští lékaři cíleně infikovali dobrovolníky koronavirem SARS-CoV-2. Sledovali na nich průběh nákazy. Nad etickou stránkou experimentu se rozhořela diskuse.

Dec 4

Revoluční typ očkovacích látek ochrání lidstvo nejen před covidem. Jak vypadal vývoj mRNA vakcín?

Lidovky.cz / Věda

Cesta tzv. mRNA vakcín z laboratoří do injekčních stříkaček lékařů po celém světě byla zdlouhavá a komplikovaná, ale vyplatila se. Revoluční typ očkovacích látek bude chránit lidstvo nejen proti nemoci covid-19.

May 14

Snažíme se vyhnout povrchnosti a nebojíme se psát o složitých věcech, říká šéfredaktor časopisu Vesmír

Lidovky.cz / Věda

Přírodovědecký časopis Vesmír slaví 150 let. Jeho první číslo vyšlo 3. května 1871. Šéfredaktor Ondřej Vrtiška říká, že se nebojí psát o složitých věcech.

Feb 14

Vakcinace na míru má budoucnost. Technologie mRNA umožňuje rychle přeprogramovat očkovací látku

Lidovky.cz / Věda

Technologie mRNA vakcín je příští velká věc v medicíně. Mohla by umožnit výrobu jedné očkovací látky na celý život proti proměnlivým nemocem, jako je chřipka. Má šanci se uplatnit i v léčbě nádorů a infarktů.

Nov 8

Nadějná vakcína proti koronaviru? AstraZeneca by ji mohla k očkování dodat už v prosinci, řekl její šéf

Lidovky.cz

Britsko-švédská farmaceutická společnost AstraZeneca by mohla mít funkční vakcínu proti koronaviru hotovou už v prosinci. Oznámil to generální ředitel společnosti Pascal Soriot, který dodal, že pokud budou úřady dostatečně rychlé ve…

Sep 9

Oči jako vstupní brána viru do těla. Příznakem nákazy covidem může být podle nové studie i zánět spojivek

Lidovky.cz / Věda

Zakryté dýchací cesty se v době covidové pandemie staly běžnou prevencí proti šíření viru. Ukazuje se však, že koronavirus může tělo infikovat i přes oční sliznici. Tvrdí to nová mezinárodní studie. Dalším příznakem nemoci covid-19 může…

Sep 7

Kostaričtí vědci infikují koně covidem. Protilátky z jejich krve chtějí využívat jako lék

Lidovky.cz / Věda

Kostaričtí vědci chtějí začít testovat na lidech léčbu onemocnění covid-19 pomocí protilátek získaných z infikované koňské krve. Princip spočívá v tom, že kůň je záměrně nakažený virem, a poté se čeká, až se v jeho těle vyvinou protilátky,…

Jul 1

Roušky zásadně snižují riziko nakažení covidem, uvádí americká studie vypracovaná z obsáhlého vzorku

Podle americké studie na více než 25 000 lidech snižují roušky riziko nakažení covidem-19 na 34 procent. Její výsledky citoval na semináři o novém typu koronaviru ve sněmovně virolog Ivan Hirsch z Přírodovědecké fakulty Univerzity Karlovy.

Dec 9

Šedesát let od první české Nobelovky. Heyrovského o ni málem připravila lidská závist, nominován byl 18krát

Lidovky.cz / Věda

Před 60 lety získal první Čech Nobelovu cenu. Jaroslav Heyrovský objevil polarografii a v roce 1959 převzal z rukou tehdejšího švédského krále Gustava VI. Adolfa Nobelovu cenu za chemii. Dneska Heyrovského Nobelovku bereme jako…

Mar 17

Čeští vědci připravili databázi vzorků DNA starých až 30 tisíc let

Lidovky.cz / Věda

Databázi více než 1100 vzorků starodávné DNA, které vědci získali z archeologických nálezů starých 2000 až 30.000 let, zpřístupnil na internetu Ústav molekulární genetiky Akademie věd. Vzorky takzvané mitochondriální DNA, která se dědí po…

Sep 20

Český vědec se dostal na titulku prestižního časopisu Science. Sestrojil hmyzího robota

Lidovky.cz / Věda

Český vědec Matěj Karásek působící na Technické univerzitě v nizozemském Delftu je hlavním konstruktérem létajícího robota, který umí napodobit mávání křídel hmyzu. Vynález, jehož výjimečné letové schopnosti otvírají nové perspektivy pro…

Sep 18

Česká věda zažila za 100 let několik velkých ran. Důsledky některých si nese dodnes

www.lidovky.cz

Vědci otestovali nový systém mapování zamořené krajiny; Vědci našli nad soutokem řek Moravy a Dyje nový druh brouka. Nazvali ho kožojed moravský; Pěna na pivu se vlivem škraloupu otáčí opačně. Přišli na to vědci

Sep 3

Česká věda zažila za 100 let několik velkých ran. Důsledky některých si nese dodnes

Lidovky.cz / Věda

Vědci otestovali nový systém mapování zamořené krajiny; Vědci našli nad soutokem řek Moravy a Dyje nový druh brouka. Nazvali ho kožojed moravský; Pěna na pivu se vlivem škraloupu otáčí opačně. Přišli na to vědci

Feb 28

Prestižní časopis Nature otiskl článek o výzkumu českého chemika Hývla

Lidovky.cz / Věda

Časopis Nature v lednu zveřejnil článek o výzkumu mladého českého chemika Jakuba Hývla, který spolupracuje s nositelem Nobelovy ceny za chemii Richardem Schrockem. Mladý vědec v něm představil svůj výzkum přípravy specifických katalyzátorů…

Feb 22

Česká polární stanice v Antarktidě slouží již deset let

Lidovky.cz / Věda

Již deset let existuje v Antarktidě česká polární stanice. Stanice Johanna Gregora Mendela na ostrově Jamese Rosse byla oficiálně otevřena 22. února 2007. Nyní na ní působí 17 členů letošní expedice. Kromě pracovníků mateřské Masarykovy…

Jun 23

Za 30 let bude v oceánech více tun plastů než ryb

Lidovky.cz / Věda

Každý rok se dostane do světových oceánů zhruba osm milionů tun plastů. Podle některých studií tak bude v roce 2050 v oceánech více tun plastů, než kolik tam bude tun ryb. Vědci, vynálezci i někteří politici se proto snaží tuto ekologickou…

May 29

Neandertálci žili podle vědců v jeskyních už před 176 tisíci lety

Lidovky.cz / Věda

Neandertálci si zařizovali bydlení v jeskyních už před 176 500 lety. Podle vědců z Francie, Belgie a Nizozemska o tom svědčí stopy v jedné z jeskyň v jižní Francii, kterou objevili speleologové už v roce 1990. Pralidé v ní zanechali z té…

May 15

Padesát let s korunou. Rod Beldových se padesát let stará o české korunovační klenoty

Lidovky.cz / Věda

Čtyři generace a staletá historie. Beldovi jsou přední čeští šperkaři, kteří vyrábějí série autorských šperků (naposledy získali cenu veřejnosti na letošních cenách Czech Grand Design za kolekci Český ráj), k jejich šperkařské rutině však…