English

Zeptali jsme se vědců: Mohou spolu rostliny komunikovat na dálku?

Lidovky.cz / Věda

Mohou spolu rostliny komunikovat na dálku? Jak se okolní stromy dozví, že jeden z nich okusuje například žirafa? Rostliny se opravdu dorozumívají na dálku a není to jen záležitost stromů, které okusuje žirafa. Na otázku odpověděla doc.…

More from Lidovky.cz / Věda

Nov 28

Zeptali jsme se vědců: Mohou se při nadměrném louhování čaje uvolňovat nějaké škodlivé látky?

Lidovky.cz / Věda

Každý druh čaje vyžaduje konkrétní dobu louhování a také požadovanou počáteční teplotu vody, ve které louhování probíhá. Je to z důvodu dosažení optimálního chuťového zážitku. Na otázku odpověděl RNDr. Jakub Hraníček, Ph.D., z katedry…

Feb 1

Zeptali jsme se vědců: Jak se vyvíjeli koně?

Lidovky.cz / Věda

Koně patří mezi lichokopytníky (řád Perissodactyla) mezi jejich příbuzné tedy patří dnes žijící tapíři, nosorožci a vymřelá chalicotheria a titanotheria. Předpokládá se, že se lichokopytníci vyvinuli ze skupiny „prakopytníků“ (Condylatrha)…

Jun 22

Zeptali jsme se vědců: Proč se nám zdají sny?

Lidovky.cz / Věda

Obsah a účel, případně význam snů není ještě definitivně pochopen. Neurofyziologové už ale zřejmě našli hlavní oblasti mozku, které se při snění aktivují. Na otázku odpověděl prof. RNDr. František Vyskočil, DrSc., z katedry fyziologie…

May 11

Zeptali jsme se vědců: Co přesně můžeme vidět na fotografii 51 Rosalind Franklinové?

Lidovky.cz / Věda

Na snímku 51 vidíme černé tečky, které informuji o tom, jak se ohýbá paprsek rentgenového záření po interakci s krystalem DNA – díky matematické metodě můžeme tento obraz přepočítat na krystalickou strukturu DNA – to znamená uspořádaní a…

Oct 27

Zeptali jsme se vědců: Kolik z osmi končetin mohou sekáči odvrhnout? A dorostou jim?

Lidovky.cz / Věda

Schopnost autotomie (řízeného odlomení končetiny) mají všechny kráčivé nohy sekáče. Autotomie pomáhá těmto pavoukovcům uniknout před predátory. Na otázku odpověděl Mgr. Petr Šípek, Ph.D., z Katedry zoologie Přírodovědecké fakulty UK.

Jun 30

Zeptali jsme se vědců: Proč polévka kysne?

Lidovky.cz / Věda

Kysnutí je jednou z variant fermentace neboli kvašení. V případě polévky jde o nežádoucí jev, jiné potraviny by bez tohoto procesu naopak vůbec nevznikly. Na otázku odpověděla RNDr. Lenka Libusová, Ph.D., z Katedry buněčné biologie…

Apr 7

Zeptali jsme se vědců: Jak vrní kočka?

Lidovky.cz

Jak vzniká blažené kočičí vrnění? A umí všechny kočky příst tak jako náš domácí mazlíček?

Mar 17

Zeptali jsme se vědců: Mohou spolu rostliny komunikovat na dálku?

Lidovky.cz / Věda

Mohou spolu rostliny komunikovat na dálku? Jak se okolní stromy dozví, že jeden z nich okusuje například žirafa? Rostliny se opravdu dorozumívají na dálku a není to jen záležitost stromů, které okusuje žirafa. Na otázku odpověděla doc.…

Nov 4

Zeptali jsme se vědců: Mohou mít ryby žízeň?

Lidovky.cz / Věda

Může žíznit organismus, který žije trvale ve vodě? Odpověď není tak jednoduchá, jak se na první pohled zdá. Na otázku odpověděl Mgr. Radek Lüftner z Přírodovědecké fakulty UK.

Apr 22

Zeptali jsme se vědců: Jak přezimují pavouci?

Lidovky.cz / Věda

Záleží na tom, jestli jde o pavouky žijící v našich domovech, nebo ve volné přírodě. Na otázku odpověděl Mgr. Pavel Just, z katedry zoologie Přírodovědecké fakulty UK.

Feb 25

Zeptali jsme se vědců: Proč vosy bzučí?

Lidovky.cz / Věda

Bzučení vos, včel, much nebo komárů nevyhnutelně vzniká během vibrací (chvění) jejich blanitých křídel. Zvuk vydávaný hmyzem je tím vyšší, čím vyšší je frekvence mávání křídly. Na otázku odpověděl Mgr. Jakub Straka, Ph.D., z katedry…

Feb 18

Zeptali jsme se vědců: Mohou kořeny ovlivnit půdu a její chemické vlastnosti?

Lidovky.cz / Věda

Ano, mohou. Rostliny do okolí svých kořenů vylučují řadu látek, které mění chemismus půdy a usnadňují příjem živin. Na otázku odpověděla RNDr. Edita Tylová, Ph.D., z katedry experimentální biologie rostlin Přírodovědecké fakulty UK.

Jan 14

Zeptali jsem se vědců: Mohou ryby nějak vyjadřovat emoce?

Lidovky.cz / Věda

Podíváme-li se do očí štice obecné, můžeme tam spatřit jistou chladnokrevnost či zlost, naopak z úhoře říčního můžeme mít pocit, že se stále usmívá. Na otázku odpověděl Mgr. Radek Lüftner.

Dec 19

Zeptali jsme se vědců: Kde přezimují ledňáčci?

Lidovky.cz / Věda

Ledňáček říční je typický představitel částečně tažných druhů. Někteří jedinci zůstávají přes zimu v oblasti, kde hnízdí, zatímco jiní odlétají do teplejších krajů. Na otázku odpověděl doc. Mgr. Jiří Reif, Ph.D., z Ústav pro životní…

Jun 25

Zeptali jsme se vědců: Můžeme zemřít, pakliže vypijeme hadí jed?

Lidovky.cz / Věda

I v takovém případě byste se mohl otrávit. Musel byste si ale s vypitím pospíšit, a ještě mít docela smůlu. Na otázku odpověděl prof. RNDr. František Vyskočil, DrSc., z katedry fyziologie Přírodovědecké fakulty UK a a Fyziologického ústavu…

Apr 30

Zeptali jsme se vědců: Proč se kříženci nemohou dále rozmnožovat?

Lidovky.cz / Věda

Kříženci (hybridi) dvou různých druhů jsou často (ale ne úplně ve všech případech) buď méně životaschopní, nebo neplodní. Příčiny se liší případ od případu a nejsou ještě úplně objasněné. Na otázku odpověděl Mgr. Jan Kolář, Ph.D. z…

Apr 9

Zeptali jsme se vědců: Jak rostou nehty?

Lidovky.cz / Věda

Nehet se odborně nazývá nehtová ploténka. Podívejme se nejdřív na jeho anatomii. Na otázku odpověděl prof. RNDr. František Vyskočil, DrSc., z katedry fyziologie Přírodovědecké fakulty UK a Fyziologického ústavu Akademie věd ČR.

Jan 9

Zeptali jsme se vědců: Jak vzniká hurikán?

Lidovky.cz / Věda

Hurikán je regionální označení pro tropickou cyklonu - atmosférický vír o průměru několika set kilometrů, tvořený bouřkovými oblaky. Na otázku odpověděl RNDr. Miloslav Müller, PhD., z Katedry fyzické geografie a geoekologie Přírodovědecké…

Dec 5

Zeptali jsme se vědců: Které zvíře nejvíce prdí?

Lidovky.cz / Věda

Když se na prdění podíváme vědecky, tak je to uvolňování plynu metanu z trávicí soustavy zvířat. Metan vlastně nevytvářejí samotná zvířata, ale mikroorganizmy v jejich zažívacím traktu, které živočichům pomáhají trávit potravu.

Jul 17

Zeptali jsme se vědců: Jak se rozmnožovali trilobiti?

Lidovky.cz / Věda

Zeptali jsme se vědců: Jak se otáčejí slunečnice za sluncem?; Zeptali jsem se vědců: Jakou barvu mělo nebe při vzniku Země?; Zeptali jsme se vědců: Může mutace zvýšit odolnost organismu?; Zeptali jsme se vědců: Proč má nutrie oranžové zuby…