English

Věda a technika at Český rozhlas

Tuesday, Jul 31

10

Jak člověk udělal z vlka psa

www.rozhlas.cz

Co má společného mops nebo čivava s vlkem? Na první pohled asi skoro vůbec nic. Přesto je spojuje stejná historie. Psi všech plemen se vyvinuli z vlka. Nejnovější genetické výzkumy odhalují zajímavé detaily.

Saturday, Jul 28

Vernovo Ocelové město jako předzvěst světových válek

www.rozhlas.cz

Jules Verne v mnoha svých románech předběhl dobu a předpověděl nejrůznější vědecké novinky. Jak ovšem prokázal knihou Ocelové město, skvělou intuici měl i v oblasti politiky a mezinárodních vztahů. Příběh německého profesora budujícího…

Tuesday, Jul 24

Nejdelší zatmění Měsíce pod dohledem Marsu

www.rozhlas.cz

Už za pár dní nás čeká unikátní podívaná na noční obloze. Tedy pokud bude jasno. V pátek 27. července by mělo nastat nejdelší úplné zatmění Měsíce v tomto století. Nedaleko od zatmělého Měsíce navíc vynikne neobvykle jasný Mars.

Saturday, Jul 21

19

Cyril Höschl: Jak mozek zpracovává výrazy tváře a jak to ovliňuje vaši náladu

www.rozhlas.cz

Výraz tváře se často označuje jako okno do duše. Nakolik četba výrazu pomáhá v psychiatrické diagnostice? Jak se výraz v mozku zpracovává?

10

Pět neděl v balóně: Verne předpověděl satelitní snímkování

www.rozhlas.cz

Afrika byla v 19. století v kurzu. Na její mapě stále zůstávalo mnoho neznámých míst. Černý kontinent sliboval zdánlivě nekonečnou zásobárnu nerostných surovin i lidských zdrojů. Není divu, že si ji jako dějiště pro jeden ze svých…

Friday, Jul 20

13

Dvacet tisíc mil pod mořem Julese Verna očima vědců

www.rozhlas.cz

Dobrodružné vědecko-fantastické romány francouzského spisovatele Julese Vernea oslňovaly čtenáře už před 150 lety a čtou se dodnes. Verne mistrně kombinoval detailní vědecké poznání s bohatou fantazií. Mnohdy předběhl svou dobu. V popisech…

Tuesday, Jul 17

10

Savci za dinosaurů žili nočním životem

www.rozhlas.cz

Vymře jednou lidstvo? Zatím nevíme. Jisté je, že po každé epizodě velkého vymírání živočichů se otevírá prostor pro nové druhy, které se daným podmínkám lépe přizpůsobí. Až vymření dinosaurů, vládců druhohor, tak pomohlo savcům vyjít na…

Saturday, Jul 14

Vernův hrad v Karpatech: pohádky nebo fyzika?

www.rozhlas.cz

Kdesi v zaostalé Transylvánii, zemi upírů a vyvrhelů, se nachází tajemný hrad s neznámým nájemcem. Zhmotňuje se v něm oživlý obraz krásné operní divy, bouří se vášnivá mužská srdce a dějí se podivuhodné věci. Do červené knihovny má ale…

Tuesday, Jul 10

Proč máme velký mozek a v čem se liší od šimpanzů?

www.rozhlas.cz

Ve srovnání s jinými savci má náš mozek mnohem větší kapacitu. Zatímco třeba mozek prasete má objem 200 cm3, mozek člověka zhruba 1400 až 1500 cm3. Zřejmě ale nejde jen o velikost. V čem přesně se lidský mozek liší od mozku jiných…

Monday, Jul 9

13

Při první pomoci je důležité dbát na vlastní bezpečí, tvrdí záchranář Karel Štěpánek

www.rozhlas.cz

Záchranáři jsou pomyslnými neviditelnými anděly. Pomáhají v nejdůležitějších chvílích, ale pak už se před dotyčnou osobou nikdy neobjeví. Jak probíhá práce záchranáře a co je při záchraně člověka nejdůležitější? A kdy je první pomoc přímo…

Saturday, Jul 7

10

Dvacet tisíc mil pod mořem Julese Vernea očima vědců

www.rozhlas.cz

Dobrodružné vědecko-fantastické romány francouzského spisovatele Julese Vernea oslňovaly čtenáře už před 150 lety a čtou se dodnes. Verne mistrně kombinoval detailní vědecké poznání s bohatou fantazií. Mnohdy předběhl svou dobu. V popisech…

Wednesday, Jul 4

14

Robot mi řekl, že ovládne svět. Asi to byl vtip, říká právní vědkyně Alžběta Krausová

www.rozhlas.cz

I roboti mají svá práva a i na ty se zaměřuje právnička se specializací informační a komunikační technologie. Nejde ale jen o to zkoumat, zda dát robotům práva, ale spíš o to studovat a zkoumat, jak právo reguluje používání robotů a umělé…

Tuesday, Jul 3

10

Sonda měří miliardy hvězd, její data převrátí poznání vesmíru

www.rozhlas.cz

V naší Galaxii proudí řeky hvězd. Některé z nich se pohybují rychlostí až 500 km/s, unikají pryč a stávají se bludnými intergalaktickými nomády. Tyto a další detaily o podobě Sluneční soustavy, Mléčné dráhy i hlubšího vesmíru nyní…

Saturday, Jun 30

Žralokům se neschováte, vnímají i tlukot srdce

www.rozhlas.cz

Jsou jedním z nejúspěšnějších živočišných druhů, vodní plochy planety Země už obývají minimálně 420 milionů let. Žraloci jsou výjimečně dobře uzpůsobeni životu pod vodou a disponují zbraněmi, díky kterým jsou obávanými predátory moří a…

Tuesday, Jun 26

Prvohorní živočich: šavlozubý tygr, nebo líný kocour?

www.rozhlas.cz

Jak vypadal svět v prvohorách, nikdo z nás přesně neví. Nemáme dostatek nálezů a informací. Když najdou paleontologové z pravěkého žraloka jeden zub, těžko zrekonstruují celou jeho podobu. Pak může docházet i ke sporům zastánců různých…

Sunday, Jun 24

20

V předválečném Československu působilo několik set židovských farmaceutů

www.rozhlas.cz

Apotéky s Davidovou hvězdou byl název přednášky, kterou nedávno uspořádal Spolek akademiků Židů. Představila historii židovských farmaceutů, kterých v Československu v letech 1918-1945 působilo několik stovek. O jejich osudech pojednává…

Saturday, Jun 23

19

Z Hradešic až kam? Aneb Parníkem Lanna 2 za svým snem…

www.rozhlas.cz

Rozhlasový lehce časosběrný dokument mapující historii nejstarší české lodi. V Hradešicích na Šumavě ji zrenovovali a na pražskou Vltavu vrátili manželé Achsovi. V dokumentu zaznívají i úryvky ze slavné mystifikační hry o parníku Lanna 8 z…

10

Minerálka stará desítky tisíc let

www.rozhlas.cz

Obyčejná kohoutková voda v plastové láhvi už po pár dnech nechutná nejlépe. Jak pak asi chutná voda stará desítky tisíc let? Kupodivu velmi dobře! Řeč je pochopitelně o podzemní minerální vodě...

Tuesday, Jun 19

Co měřil Běhounek na severním pólu?

www.rozhlas.cz

Nejen spisovatelem dobrodružných knih, ale především skvělým vědcem byl František Běhounek. Osobně se účastnil polární expedice, při které málem položil život. Ztroskotání vzducholodi Italia přesně před 90 lety nejenže přežil, ale přivezl…

Saturday, Jun 16

Větrné rekordy na Zemi

www.rozhlas.cz

Pravidelně se sledují maximální i minimální naměřené teploty vzduchu. Existují seznamy a tabulky rekordů. Jak je to ale s větrnou statistikou? Na která místa není radno vydávat se s kloboukem?

Friday, Jun 15

Muž, který porazil vzteklinu. Příběhy slavných: Louis Pasteur

www.rozhlas.cz

Pasteur znamená pastýř. Jeho předci byli zemědělci, mlynáři a koželuhové. Díky němu pijeme pasterované mléko a umíme vyléčit vzteklinu. Účinkují: Ladislav Frej a Radek Valenta.

Wednesday, Jun 13

16

Pacienti berou na bolest hlavy i deset prášků denně. To je špatně, říká neuroložka Eva Medová

www.rozhlas.cz

Doktorka Eva Medová je špičková česká neuroložka. Migrény a bolesti hlavy jsou jejím koníčkem. Sama totiž od třinácti let na migrény trpěla. Kromě toho se věnuje i roztroušené skleróze.

Tuesday, Jun 12

10

Sportovci mezi čápy doletí nejdál

www.rozhlas.cz

Ne všichni evropští čápi doletí na zimu až do Afriky. Nejnovější výzkumy čápů, které využívají speciální sledovací zařízení napojená na GPS, přinášejí nečekané výsledky. Podobě jako u lidí jsou i mezi čápy zdatnější a sportovně méně nadaní…

Saturday, Jun 9

09

Polární trosečníky zachránila vysílačka, která neměla být na palubě

www.rozhlas.cz

O životě a smrti občas rozhoduje úplná náhoda. Bylo to tak i v 90 let starém příběhu záchrany přeživších ze ztroskotané vzducholodi Italia. Rozhodující roli při tom hrála krátkovlnná vysílačka, kterou si navzdory původním pokynům velitele…

Friday, Jun 8

12

Žena, která rozbíjela atomy. Příběhy slavných: Marie Curie-Skłodowská

www.rozhlas.cz

Říkali jí Maňa a narodila se do zchudlé šlechtické rodiny. Pracovala jako guvernantka, ale touha po vědě zvítězila. První Nobelovu cenu získala už v 36 letech. Účinkují: Hanuš Bor a Lucie Trmíková.

Thursday, Jun 7

16

Babičky jsou v přírodě unikát. Kromě lidí je mají už jen kosatky, říká evoluční biolog Jan Zrzavý

www.rozhlas.cz

Proč ženy žijí déle? Jak moc je dáno, že se z nás stanou zločinci? Autor knihy Proč se lidé zabíjejí soudí, že člověk je mimořádně úspěšný. „Mnohem lepší, než si myslíme. Kdyby to bylo špatně, tak bychom vymřeli.“

Tuesday, Jun 5

10

Proč se potíme?

www.rozhlas.cz

Letní vedra uhodila letos už v květnu a červen zatím vypadá stejně. Kolik propocených triček už jsme asi stihli vyprat? Pocení je přirozenou reakcí těla, které funguje jako chemická fabrika. V čem je pocení výhodné?

Saturday, Jun 2

Co je číslo?

www.rozhlas.cz

Zdánlivě snadná otázka. Odpověď je ale malinko komplikovanější. Číslem totiž zdaleka neoznačujeme pouze množství něčeho. Máme nulu značící žádné množství, máme záporná čísla, máme rovnice a odmocniny… V průběhu dějin se navíc chápání toho,…

Thursday, May 31

15

Kdybychom se na svět dívali stejně, jako staří Egypťané, žili bychom věčně, říká ligvistka a překladatelka

www.rozhlas.cz

Renata Landgráfová vystudovala egyptologii a srovnávací lingvistiku. Věnuje se staroegyptské literatuře, překládá milostnou poezii a tvrdí, že kdyby z textů zmizeli bohové, nikdo by nepoznal, že se jedná o básnictví staré 3000 let.

Tuesday, May 29

10

Sloni poslouchají chobotem infrazvuk

www.rozhlas.cz

K čemu mají sloni tak dlouhý chobot? Jistě ne pouze k podávání si chutné potravy a stříkání vodou. Chobot je především důležitým komunikačním prostředkem slonů. A to nejen k vydávání, ale i k příjmu zvuků. Konkrétně infrazvuků!