English

iMuzi.cz

Tuesday, Nov 1

15

Proč dáváme na hroby květiny a věnce?

EuroZprávy.cz

O Dušičkách, tedy svátku zesnulých, se tradičně zapalují na hrobech svíčky a pokládají se na ně květiny a věnce. Zatímco dnes tvoří spíše výzdobu, dříve měly svůj symbolický význam.

Monday, Oct 31

12

Svátky zesnulých aneb Dušičky ve vzpomínkách Boženy Němcové

EuroZprávy.cz

První listopadové dny jsou svátky zesnulých. Dnes o Dušičkách zapalujeme na hrobech svíčky a pokládáme na ně věnce, jedná se však spíše jen o formální záležitosti. V minulosti se s těmito svátky pojily lidové zvyky a pověry související s…

Sunday, Oct 30

11

Kmotřička Smrt. Jak se zrodila víra v bytost, která bere lidem život?

EuroZprávy.cz

Svátky zemřelých se v minulosti pojily nejenom s úctou k předkům, ale také s připomínkou nevyhnutelné smrti. Ta měla v představách lidí personifikovanou podobu kostlivce s kosou nebo vyhublé ženské postavy, které se říká kmotřička Smrt.…

Saturday, Oct 29

Levné houbové pokrmy podle Anuše Kejřové. Osvědčené recepty jsou staré i více než 100 let

EuroZprávy.cz

Češi jsou považováni za národ houbařů. Houby patří mezi dary lesa, tedy suroviny dostupné zdarma, a proto z nich lze připravit velmi laciné pokrmy. Některé z nich zaznamenala před více než sto lety ve své Úsporné kuchařce Anuše Kejřová,…

Sunday, Oct 16

Jak šetřila při vaření Magdalena Dobromila Rettigová?

EuroZprávy.cz

Magdalena Dobromila Rettigová je známou autorkou kuchařských knih. V nich zaznamenala nejenom recepty na chutné pokrmy všeho druhu, ale také na laciná jídla. Čtenářkám rovněž poskytla cenné rady, jak při vaření šetřit.

Saturday, Oct 15

Ústřední topení není záležitostí současnosti, znali ho už staří Římané

EuroZprávy.cz

Dnes si bez ústředního topení nedokážeme představit život, tento vynález nám pomáhá přežít zimu. Systém ústředního vytápění znali a využívali již staří Římané.

Monday, Oct 3

09

Průzkum: Nejvíc se plýtvá chlebem, lidé vyhazují i banány a salát

EuroZprávy.cz

Průzkum mezi dvěma tisíci dospělými v Británii zjistil, že 81 procent z nich vyhazuje nesnědené potraviny alespoň jednou týdně. Mezi nejčastější jídlo, kterým plýtvají, patří kromě chleba, banánů a salátu i mléko, okurky či brambory. Tento…

Sunday, Oct 2

10

Westminsterské opatství. Místo důležitých událostí britské královské rodiny, vdávala se zde i česká princezna

EuroZprávy.cz

V pondělí 19. září se uskutečnil pohřeb královny Alžběty II., obřad se konal ve Westminsterském opatství. Toto místo s dlouhou historií je tradičním dějištěm významných událostí britské královské rodiny.

Wednesday, Sep 28

15

Britské královské rezidence. Jaká je historie přepychových sídel?

EuroZprávy.cz

Britská královská rodina využívá k nejrůznějším účelům celou řadu přepychových sídel. Jaká je jejich historie a k čemu dnes slouží?

Sunday, Sep 18

14

Podzim se pojí s vinobraním, víno patří mezi nápoje s dlouhou historií

EuroZprávy.cz

Začátek podzimu se nese ve znamení sklizně. V tomto ročním období dozrávají jablka, hrušky nebo švestky, ale také vinné hrozny. Proto se podzimní měsíce pojí i s vinobraním, tedy s oslavami, při kterých víno teče proudem. Tento opojný…

Saturday, Sep 17

16

Popravené obrození. Stalinovým čistkám v kultuře podlehly stovky ukrajinských umělců

EuroZprávy.cz

Ve 30. letech minulého století se Stalin rozhodl odstranit nepohodlné ukrajinské umělce. Stovky jich nechal zatknout, mučit a popravit. Diktátorovy čistky nadlouho ochromily ukrajinský kulturní život, literatura v ukrajinském jazyce tehdy…

14

Předchůdkyně Alžběty II. Jaké byly její maminka, babička a prababička?

EuroZprávy.cz

Zesnulá britská královna Alžběta II. se bezpochyby svou 70 let trvající vládou nesmazatelně zapsala do historie. Vliv na ní jistě měly její předchůdkyně na trůnu a nejbližší příbuzné. Jaká byla její maminka, babička a prababička?

Wednesday, Sep 14

09

Vědci zřejmě přišli na způsob, jak utišit plačící mimino

EuroZprávy.cz

Novou naději může přinést vyčerpaným rodičům zjištění japonských a italských vědců, kteří zkoumali, jak utišit plačící miminko. Tvrdí, že je potřeba s ním nejdříve chodit a pak si s ním na osm minut sednout. O své poznatky se podělili v…

Tuesday, Sep 13

14

Počátky vlády Alžběty II.? Původně vůbec neměla být královnou

EuroZprávy.cz

V únoru roku 1952, tedy před 70 lety, se z britské princezny stala královna Alžběta II. Ačkoliv původně na trůn usednou neměla, stala se nakonec nejdéle vládnoucí panovnicí v britských dějinách.

Sunday, Sep 11

16

Diamanty, rubíny i perly. Šperky měly pro královnu Alžbětu II. historickou i citovou hodnotu

EuroZprávy.cz

Královna Alžběta II. vlastnila unikátní sbírku šperků vysoké finanční i historické hodnoty čítající stovky kusů. Některé klenoty měly pro panovnici také citovou hodnotu, protože je zdědila po svých předcích nebo je dostala jako dar při…

Saturday, Sep 10

10

Ženy na britském trůnu. Které se nejvíce zapsaly do dějin?

EuroZprávy.cz

Ve čtvrtek 8. září zasáhla celý svět zpráva o úmrtí britské královny Alžběty II., která vládla dlouhých 70 let! Nejenom rekordní dobou vlády se zapsala do dějin, stejně jako její královské předchůdkyně.

Thursday, Sep 8

21

96 let, 200 portrétů, 15 premiérů, milion gratulací. Život královny Alžběty II. v číslech

EuroZprávy.cz

Život britské královny Alžběty II. který se dnes uzavřel v šestadevadesáti letech, se stal kronikou 20. století. Britská královna jej podle svých slov "zasvětila službě monarchii" a překonala v něm mnoho historických milníků. Panovnice,…

Tuesday, Sep 6

15

Bojíte se pavouků? Zcela zbytečně, shodují se vědci. Proč vzniká arachnofobie ale zatím neví

EuroZprávy.cz

Ekolog z italského Národního výzkumného ústavu Stefano Mammola považuje paniku okolo pavouků za přehnanou. „Regionální událost, kdy pavouk kousne farmáře v malé vesnici uprostřed Austrálie, dokáže vyvolat velký ohlas. Brzy jsou takové…

Sunday, Sep 4

Vějíř. Praktická pomůcka k ochlazení i módní doplněk

Odpradávna hledali naši předci způsoby, jak se ochladit v horkém počasí. V tropických starověkých říších našli jednoduché a praktické řešení – vějíř. Ten lze považovat za jednu z nejstarších pomůcek k ochlazování člověka, v některých…

Saturday, Sep 3

16

Pitný režim našich předků. Dnes mají lidé často problém ho dodržovat

EuroZprávy.cz

Dbát na pitný režim je důležité, nejenom v horkých letních dnech. Dnes přísun tekutin doplňujeme celou řadou nápojů, vybrat si můžeme dle chuti. A co pili naši předci?

14

Houby, kůra stromů nebo žáby. Co se jedlo v dobách bídy před 200 lety?

EuroZprávy.cz

Roku 1817 zasáhl střední Evropu hlad, který měla na svědomí dlouhodobá neúroda obilí. Naši předci proto před více než 200 lety v dobách velké bídy museli hledat jiné zdroje obživy. Proto se snažili využívat všemožné náhražky obilí a živili…

10

Plavání. Jaká je historie oblíbeného letního sportu?

EuroZprávy.cz

Horké letní dny lákají k vodě. Plavání patří k oblíbeným letním i zdraví prospěšným sportům, ale také mezi dovednosti, které dokáží člověku zachránit život. Proto se lidé učí plavat již od dob starověku.

Sunday, Aug 21

11

Dovolená na chalupě. Český fenomén s dlouhou historií

EuroZprávy.cz

Chalupaření je českým fenoménem, který nemá jinde ve světě obdoby. Trávení volného času na chatě či chalupě patří mezi druh rekreace s dlouhou historií.

Saturday, Aug 20

14

Plovárny a koupaliště. Jak lidé dříve trávili léto u vody?

EuroZprávy.cz

Ve vodě se naši předci v parném létě zchlazovali do nepaměti. Postupem času vznikaly pro tento účel i pro příjemné odpočinkové chvíle veřejné lázně, plovárny a koupaliště. Zrodila se tak specifická forma letní rekreace. Nejstarší plovárna…

Sunday, Aug 7

11

Historické památky v Českém Švýcarsku. Některé letos v létě ohrozil požár

EuroZprávy.cz

České Švýcarsko neukrývá pouze přírodní bohatství, ale také to historické. Nachází se zde řada významných památek, některé z nich nyní ohrozil rozsáhlý požár.

Tuesday, Aug 2

09

Před 530 lety začala Kolumbova cesta k objevení Ameriky

EuroZprávy.cz

Italský mořeplavec ve španělských službách Kryštof Kolumbus vyplul 3. srpna 1492 na svou první cestu přes oceán s cílem najít novou cestu do Asie, na níž by evropské lodě neohrožovalo Turecko. Během cesty, ze které se vrátil 13. března…

Thursday, Jul 28

06

Studie: Člověk může délku života ovlivnit fyzickou aktivitou

Zvýšené dávky pohybu mohou lidem prodloužit život. Podle Světové zdravotnické organizace (WHO) je potřeba do týdenního režimu zařadit 150 až 300 minut mírného cvičení nebo 75 až 150 minut energických aktivit.

Sunday, Jul 24

14

Kdo byl před 80 lety popraven na pardubickém Zámečku a proč?

EuroZprávy.cz

Po atentátu na Reinharda Heydricha mstili nacisté jeho smrt vražděním nevinných lidí. V červnu a červenci roku 1942, tedy před 80 lety, se popravy vykonávaly také na pardubickém Zámečku. Tehdy zde zemřelo bezmála 200 lidí. Kdo a proč?

Sunday, Jul 10

11

Nacisté vyvraždili českou obec také na Ukrajině. Příští rok to bude 80 let

EuroZprávy.cz

V 70. letech 19. století vznikala ve Volyni na Ukrajině obec českých přistěhovalců, dostala název Český Malín, rychle se rozrůstala a rozvíjela. V červenci roku 1943 však vesnici zasáhla tragédie v podobě nacistických okupantů, kteří ji…

Saturday, Jul 9

Čechy nepřecházel humor ani za války, někteří za to zaplatili životem

EuroZprávy.cz

Překonat strasti války pomáhaly lidem různé věci – jednou z nich byl humor. V dobách nacistické nesvobody vznikalo tolik anekdot, že prý samotný Reinhard Heydrich nazval Čechy jako „smějící se bestie“.