Hokejová osmnáctka zdolala Švédy 3:2 po nájezdech a vyhrála na MS druhý zápas

foto Ilustrační foto - Hlinka Gretzky Cup hokejistů do 18 let, skupina A: Česko - Švédsko, 2. srpna 2023, Břeclav. Zleva Linus Eriksson ze Švédska, brankář České republiky Jakub Milota a Adam Jiříček z České republiky.

Vantaa (Finsko) - Česká hokejová osmnáctka vyhrála na mistrovství světa ve finském městě Vantaa nad Švédskem 3:2 po samostatných nájezdech a připsala si druhou výhru ze tří zápasů. Svěřenci trenéra Davida Čermáka sice ztratili dvoubrankový náskok, ale v rozstřelu se radovali díky vítězné brance Adama Titlbacha. Poslední duel v základní skupině B je čeká v pondělí od 14:00 SELČ proti Kazachstánu.

"Pro nás je to velmi důležitá výhra. Chtěli jsme je poprvé v této sezoně porazit a to se nám povedlo. Říkali jsme klukům, že teď je nejlepší doba na to jim to vrátit. Zítra to musíme potvrdit s Kazachstánem a pak bychom šli do čtvrtfinále z druhého místa, což by pro nás byla dobrá výchozí pozice," řekl webu Českého hokeje Čermák.

Ve 13. minutě se Češi v přesilové hře při Eliassonově vyloučení sice radovali z gólu, ale předčasně. Poletín při dorážce dostal puk do branky bruslí a sudí Burzminski a Druseiks podle videa ponechali bezbrankový stav.

Při dalším Eliassonově trestu v čase 25:58 už se český tým dočkal vedení. Střelou z levého kruhu otevřel skóre Sikora. Ve 33. minutě v přečíslení nabídl Titlbach puk Jechovi, který z pozice mezi kruhy zvýšil na 2:0.

Vzápětí měl velkou možnost snížit po Walleniusově přihrávce Sterner, ale Milota se stihl přesunout a zasáhl levým betonem. Další šance neproměnili Fernström a Zetterberg, ale 28 sekund před koncem druhé třetiny už zkorigoval stav Eklund, který zblízka proměnil Lindbergovu přihrávku.

V čase 48:32 byl Curran faulován v úniku, ale nařízené trestné střílení Benák neproměnil. Švédové se dočkali vyrovnání v 54. minutě při Mrtkově vyloučení, kdy se po Zetterbergově pasu trefil z pravého kruhu k bližší tyči Eriksson.

V prodloužení měl největší šanci Benák, ale švédský gólman zasáhl. V nájezdech se prosadili všichni tři čeští exekutoři Sikora, Titlbach a Benák, za Seveřany uspěl ze čtyř jen Eriksson.

"Švédové byli asi prvních deset minut výrazně lepší. Měli jsme špatný vstup do zápasu, nestíhali jsme bruslit. Až od nějaké desáté minuty se to začalo lepšit. Pak jsme to ve třetí třetině měli rozhodnout, jeli jsme několik samostatných nájezdů. Zápas nemusel ani jít do prodloužení," uvedl Čermák.

Proti nováčkovi Kazachstánu, který dosud ve dvou zápasech nebodoval, neočekává nic snadného. "Viděli jsme, že se jejich zápasy zlomily až v závěru. Dnes jsme měli těžký zápas, Kazaši měli volno, takže to určitě nebude jednoduché," dodal kouč.

Skupina B (Vantaa):

Česko - Švédsko 3:2 po sam. nájezdech (0:0, 2:1, 0:1 - 0:0)

Branky a nahrávky: 26. Sikora (Curran), 33. Jecho (Titlbach), rozhodující sam. nájezd Titlbach - 40. Eklund (Lindberg, Eriksson), 54. Eriksson (Zetterberg, Wallenius). Rozhodčí: Burzminski (Kan.), Druseiks (Lot.) - Bedard (Kan.), Mäkinen (Fin.). Vyloučení: 4:5. Využití: 1:1. Diváci: 904.

Sestava ČR: Milota - Fibigr, Zielinski, Mrtka, T. Galvas, Hlinský, A. Král, Švec - Jecho, Benák, Titlbach - Kubiesa, Sikora, O. Kos - Drančák, Curran, Daníček - Poletín, Heš, Vaculík - Lisner. Trenér: Čermák.

Kanada - Švýcarsko 8:1 (0:0, 7:1, 1:0).