43:02 Kubalík (Kovář, Kolář)
58:40 Červenka
59:11 Řepík (Birner, Nakládal)
14:47 Rüfenacht (Ambuhl, Suter)

Dobré ráno, vítejte u online přenosu z hokejového utkání Česko - Švýcarsko v rámci zimních olympijských her z Pchjongčchangu. Zápas začíná v 8:40.

Poslední zápas základní skupiny olympijského turnaje čeká na české hokejisty. V 8:40 našeho času nastoupí proti výběru Švýcarska. A hrát se bude o první místo ve skupině. Pokud se českým hokejistům pořadí zarputilé Švýcary jakkoli porazit, zajistí si první místo ve skupině a přímý postup do čtvrtfinále bez nutnosti absolvovat osmifinále. Do této výborné pozice se Češi dostali po včerejší výhře s Kanadou 3:2 po samostatných nájezdech.

V tabulce skupiny A tak mají svěřenci kouče Jandače na svém kontě již pět bodů. Druhá Kanada v prvním utkání zdolala Švýcary vysoko 5:1 a okupuje druhé místo se čtyřmi body. Právě naši dnešní soupeři si včera spravili chuť a proti domácím Korejcům si s chutí zastříleli a zvítězili 8:0. Zejména v poslední třetině už domácí výběr odpadl psychicky. Proti Čechům budou Švýcaři chtít zlepšený výkon potvrdit, jenže na svůj vylepšený výkon budou chtít navázat i naši hokejisté.

Hotovo je již ve skupině B. Olympijští atleti z Ruska, hlavní favorité turnaje, se po úvodní porážce od Slovenska oklepali a následně zničili Slovinsko 8:2 a dnes i Spojené státy 4:0. Se šesti body tak vyhráli skupinu. To naši sousedé ze Slovenska zase po historické výhře nedokázali porazit USA (1:2) a dnes ani Slovinsko, kterému podlehli v nájezdech. Stejně jako Slovinsko a USA získali nakonec čtyři body, ale ty stačily pouze na poslední místo a nejméně výhodnou pozici do osmifinále.

Sestava Švýcarska

Hiller (Genoni) - E. Blum, Untersander, Geering, Diaz (C), Furrer (A), Loeffel, Schlumpf, Du Bois - Praplan, Haas, Hollenstein - Ambühl, Suter, S. Moser (A) - Hofmann, Corvi, Scherwey - Rüfenacht, Almond, Schäppi.

Sestava Česka

Francouz (Furch) - Polášek, Nakládal, J. Kolář (A), Mozík, Jordán, Kundrátek, O. Němec - D. Kubalík, Jan Kovář (A), M. Erat (C) - Červenka, Mertl, Martin Růžička - Sekáč, Koukal, Radil - Birner, Horák, Řepík - T. Zohorna.

Sestava českého týmu se proti vítěznému utkání s Kanadou nezměnila. V bráně opět nastupuje Pavel Francouz, z obránců zůstává pouze na tribuně Ondřej Vitásek, jeho jmenovec Němec bude plnit roli sedmého obránce. Z útočníků se do sestavy nedostal Michal Vondrka, třináctým forvardem bude Tomáš Zohorna, své místa v prvních útocích si tak udrželi střelci Dominik Kubalík a Martin Růžička.

Švýcarskou branku dnes bude hájit stejně jako v zápase s Korejci Jonas Hiller, brankář se zkušenostmi z NHL. Největší jméno si udělal Hiller v Anaheimu, kde z brány vytlačil klubovou legedu Giguera. Následně po změně dresu a podpisu v Calgary začala jeho zámořská kariéra uvadat. S Korejci dokázal udržet čisté konto.

Než utkání začne, můžete si zkusit naší hokejovou hru.

Čeští hokejisté už jsou na ledě, hrát dnes budou v červených dresech, Švýcaři v bílých. Utkání za pár minut začne.

Utkání právě začalo!

0:12

Birner vyslal první ránu z hranice kruhů, ale minul bránu Hillera.

1:25

Nahození od modré čáry nenadělalo Francouzovi příliš mnoho starostí.

2:51

Radil v dobré pozice pálil na Hiller, zkušený švýcarský brankář ale puk vyrazil.

3:30

Od modré čáry nahazoval Nakládal, Hiller opět připraven.

4:19

Erat nahazoval od mantinelu na Hillera, ten ale opět nepřekonán, švýcarský tým se osvobodili jen za pomoci zakázaného uvolnění.

5:06

Hofmann pálil na Francouze z větší vzdálenosti, český brankář ale v pohodě zakročil.

5:34

Enzo Corvi sedí na trestné lavici, český tým má první přesilovku.

7:09

Čeští hokejisté se poprvé v zápase prosazují! Je to Michal Řepík, který v přesilovce dostal mezi puk od Erata mezi kruhy a parádně zavěsil puk do horního rohu Hillerovy branky.

8:12

Erat v další dobré šanci, ale nedokázal zakončit přesně. Následně pálil český kapitán znovu, švýcarský brankář musel zakročit helmou.

11:12

Jan Kovář dostává dvě minuty za nedovolené bránění, první šance pro Švýcary dostat se do hry.

12:00

Mozík se v oslabení dostal na výlet, ale nedokázal dorazit svou první střelu.

12:15

Řepík opět v oslabení v další šanci.

12:39

Tomáš Zohorna dostává dvě minuty za sekání, Švýcaři budou hrát 33 vteřin v pěti proti třem.

12:50

Diaz vypálil od modré čáry, ale Francouz lapil svou lapačkou.

13:03

Tyčka zvonila za Francouzem po ráně jednoho ze švýcarských útočníků, stav zápasu se ale stále nezměnil.

14:39

Český tým kompletní, Zohorna je na ledě.

14:47

Švýcaři využili nedisciplinovanosti českého týmu a srovnávají. Sice už to není přesilovkový gól, přesto plynul z tlaku vyvinutého po přesilovce. Thomas Rufenacht zůstal volný na hranici kruhů a pěknou ránou propálil Francouze.

16:33

Český tým se snažil okamžitě reagovat, ale půjde do dalšího oslabení. Vojtěch Mozík dostává čtyři minuty za hru vysokou holí.

18:20

Švýcaři jsou stále v útočném pásmu, ale moc ohrožení Francouzovy brány si nepřipravily.

18:48

Ambuhl se propašoval až před Francouze, ale jeho bekhendový blafák nedotáhl do konce.

První třetina zápasu Česko - Švýcarsko končí, český tým se zatím brání v oslabení dobře, ještě necelou půlminutku bude muset přežít v druhé třetině.

První třetina českých hokejistů začala výborně, Jandačovi svěřenci byli lepším týmem a po sedmi minutách využil nabídnutou přesilovou hru Michal Řepík. Jenže poté začal festival zbytečných faulů českého týmu, což Švýcaři potrestali a srovnali na 1:1 a celý zbytek třetiny strávili v početní výhodě. Ještě chvíli budou muset čeští hráči přežít v oslabení i v druhé třetině, poté se snad vrátí k výkonu z úvodních desíti minut zápasu.

Druhá třetina začíná, český tým ještě 34 vteřin v oslabení.

20:26

Český tým už je kompletní.

21:35

Kubalík se schoval mezi kruhy a dostal přihrávku od Kováře, ránu z první poslal ale těsně nad.

21:54

Červenka v další šanci, ale také nedokázal trefit Hillerovu bránu.

23:59

Řepík s Birnerem opět dobře zakombinovali a ohrozili Hillera.

25:15

Růžička našel dobře postaveného Červenku, ten však ještě místo střely hledal Mertla na brankovišti.

26:27

Koukalova rána sražená a následné nahození Koláře ohrozilo Hillera.

26:33

Lukáš Radil si neodpustil faul a za podražení jde na trestnou lavici, další oslabení českého týmu.

28:33

Český tým kompletní, oslabení zvládl velmi dobře.

29:52

Schäppi tečoval před bránou, Francouz ale přesto bez problémů zakročil.

30:32

Červenka pálil od modré čáry, před bránou číhal ještě Mertl, ale druhá branka z toho nebyla.

31:15

Jiří Sekáč nabral rychlost na levém křídle, ale Hiller jeho pokus dokázal vyrazit mimo hrací plochu.

31:24

Erat našel Kubalík schovaného opět mezi kruhy, Hiller ale ránu bývalého plzeňského útočníka pokryl.

32:07

Almond ohrozil bránu Francouze, český gólman ale dokázal vyrazit.

32:57

Hiller pokryl i ránu Radila z větší vzdálenosti.

14:25

Horák hledal zpoza brány Birnera, ten si ale sám odkopnul kotouč mimo bránu Švýcarska.

36:24

Diaz pálil dobře od modré čáry, ale trefil jen Francouze, který přes clonu moc neviděl.

37:15

Martin Růžička zkusil překvapit Hiller pokusem z ostrého úhlu, Hiller ale dokázal zakročit.

39:21

Mertl ve velké šanci, když k němu odskočil puk sražený za bránou. Vyprášil ale jen Hillerovy betony.

Druhá třetina končí, stav utkání stále 1:1.

Druhá třetina branku nepřinesla, ale opět k ní nebylo daleko. Český tým byl aktivnější, několikrát velmi dobře zatlačil svého soupeře, ale překonat Jonase Hillera v bráně Švýcarska se mu nepovedlo. Do poslední třetiny je tak vše naprosto otevřené. Připomínám, že k přímému postupu do čtvrtfinále potřebuje český tým jakkoli zvítězit.

Třetí třetina začíná.

40:40

Několik dobrých pokusů českého týmu. Hillera otestovali Polášek, Kubalík i Kovář, zkušený Švýcar ale stále drží svůj tým.

42:03

Hofmann měl dost místa, ale jeho ránu lapil do lapačky Pavel Francouz.

43:02

Český tým se konečně prosazuje! Jan Kolář vybojoval puk v rohu útočného pásma, posunul na Jana Kováře a ten našel před krytou bránou Dominika Kubalíka, který i podruhé na turnaji skóruje.

47:20

Hra se trošku uklidnila, český tým by rád přidal třetí branku, ale zatím se přes dobře bránící Švýcary neprosadili.

49:31

Francouz byl připraven na ránu Hollensteina z úhlu.

51:00

Švýcaři nás trošku zatlačili, ale nedostali se do žádné dobré příležitosti.

52:16

Furrer pálil tvrdě, ale minul Francouzovu bránu.

52:44

Roman Červenka v další velikánské šanci, ale střeleckou formu si na olympijský turnaj zřejmě nepřivezl.

53:37

Polášek nahodil na Hillera a ten měl s nahozením mírné problémy. Nakonec ale kotouč podržel.

55:17

Červenka opět v dobré možnosti, Hiller ale kryl. Švýcaři ale začínají čím dál více tlačit.

55:38

Löffel najížděl z pravého křídla, ale Francouz jeho pokus vyrazil do hlediště.

56:40

Hiller na střídačce, Švýcaři zkouší hru v 6!

58:40

Je rozhodnuto, Roman Červenka využil ztráty Löffela a dovezl kotouč do odkryté brány. 3:1.

59:11

Michal Řepík je nejlepším střelcem českého týmu a potvrdil to i trefou do odkryté brány. 4:1.

Je konec! Český tým poráží Švýcarsko 4:1 a vyhrává svou základní skupinu. Postupuje tak rovnou do čtvrtfinále.

Základní skupinu máme za sebou a nutno říct, že úspěšně. Český tým zvládl vyhrát všechna tři svá utkání a z prvního místa postupuje rovnou do čtvrtfinále. Nemusí tak absolvovat osmifinálový zápas, jen si počká na svého soupeře.

Dnes zlomili Jandačovi svěřenci odpor Švýcarů v závěrečné třetině, nejprve Dominik Kubalík v úvodu posledního dějství poslal český tým do vedení a v závěru pak do prázdné brány pojistili výhru Červenka a Řepík.

Ode mě je to dnes vše, děkuji vám za pozornost a u hokeje zase někdy napočtenou.