English

SpaceX začíná zkoušky „superrakety“. Bude se lesknout jako zrcadlo

iDNES.cz / Technet

Fanouškům kosmonautiky přichystal šéf společnosti SpaceX Elon Musk na přelomu roku nečekaný dárek: nové plány na stavbu a zkoušky největší a zřejmě i nejblyštivější rakety všech dob.

More from iDNES.cz / Technet

May 4

Raketa Falcon 9 se zásobovací lodí Dragon úspěšně odstartovala k ISS

iDNES.cz / Technet

Společnost SpaceX v sobotu z Floridy úspěšně vyslala raketu Falcon 9 s nákladní lodí Dragon, která nese 2,5 tuny zásob pro Mezinárodní vesmírnou stanici (ISS), napsala agentura AP. Nynější let Falconu musel být z technických důvodů…

Apr 10

SpaceX chystá ve čtvrtek ostrý start nejvýkonnější rakety Falcon Heavy

www.idnes.cz

Po úspěšném testovacím letu se ve čtvrtek vydá do vesmíru na svou první pracovní misi raketa Falcon Heavy. Na oběžnou dráhu tento nosič společnosti SpaceX vynese komunikační satelit.

Apr 10

Američané chtějí dostat na Měsíc první ženu a pak odsud létat k Marsu

www.idnes.cz

První žena, která stane na povrchu Měsíce, bude Američanka. Alespoň to plánuje NASA, která chce člověka na našeho vesmírného souputníka vyslat za pět let.

Mar 8

Nová americká vesmírná loď Crew Dragon se úspěšně vrátila na Zemi

iDNES.cz / Technet

Ze svého prvního zkušebního letu ke stanici ISS se vrátila loď Crew Dragon. Spojené státy by tak v brzké době mohly znovu dopravovat astronauty do vesmíru vlastními silami a obejít se bez ruských sojuzů.

Jun 12

Hledá se využití pro největší raketu Falcon Heavy

iDNES.cz / Technet

První let nejsilnější rakety současnosti, nosiče Falconu Heavy, úspěšně proběhl už před více než čtyřmi měsíci, ale její budoucnost je stále nejasná. Jistých zakázek je zatím doslova jen pár.

Apr 23

Tři britské lodě zablokovaly před 100 lety přístav Zeebrugge

iDNES.cz

Minutu po půlnoci 23. dubna 1918 začal pokus o britskou námořní blokádu kanálu Bruggy při vstupu do přístavu Zeebrugge. Britové měli nejprve zaútočit na německou posádku, a odvést tak pozornost od hlavního cíle akce. Operace se povedla jen…

Feb 9

Proslavil se „pařbou informatiků“, nyní poslal do vesmíru Falcon Heavy

iDNES.cz / Technet

Kolem startu rakety Falcon Heavy od společnosti SpeceX se objevují další zajímavé příběhy. Jeden z nich se týká i uživatele, který se kdysi objevil na legendární fotografii označované jako „brutální pařba informatiků“.

Feb 7

S Teslou a Bowiem do vesmíru. Zopakujte si celý start Falconu Heavy

iDNES.cz / Technet

Zázraky se zřídka stávají. Start největší rakety světa Falcon Heavy se povedl téměř dokonale, i když šance na úspěch byly padesát na padesát. Podívejte se na celý záznam startu i vypuštění kabrioletu Tesla na oběžnou dráhu kolem Země. Něco…

Jan 25

Elon Musk úspěšně otestoval svou největší raketu. Brzy poletí naostro

iDNES.cz

Společnost SpaceX otestovala svou největší a nejnovější raketu Falcon Heavy. „Startovat budeme asi za týden,“ potvrdil Elon Musk úspěch testu.

Dec 21

Elon Musk zveřejnil fotografie Falconu Heavy, nejsilnější rakety USA

iDNES.cz

Zakladatel soukromé vesmírné společnosti SpaceX Elon Musk na twitteru zveřejnil fotografie nové rakety nazvané Falcon Heavy, která se po legendárním Saturnu V stane nejsilnějším americkým raketovým nosičem.

Sep 29

SpaceX upravuje své plány na dobytí Marsu. Chce tam kolonii

iDNES.cz / Technet

Společnost SpaceX Elona Muska představila podrobnosti svého dřívějšího plánu na letů na Mars.

Sep 29

Elon Musk slibuje dopravu lidí raketou kamkoliv na zemi do jedné hodiny

iDNES.cz / Technet

Elon Musk prezentoval nápad na cesty raketou po celé zeměkouli za cenu letenky v ekonomické třídě. Využít k tomu chce raketu, kterou plánuje vyrobit pro cesty k Marsu.

Jul 23

Amerika chce lodě nové generace. Ve hře jsou výrobci z Evropy

iDNES.cz / Technet

Americké námořnictvo čeká na zaslání nabídek k programu nových fregat. Ty doplní a zřejmě postupně nahradí ne příliš úspěšné pobřežní bojové lodě LCS (Littoral Combat Ship).

Jul 17

Dvě americké letadlové lodě s kolesy brázdily místo oceánů jezero

iDNES.cz / Technet

Během druhé světové války provozovalo americké námořnictvo dvě "sladkovodní" letadlové lodě, které měly velký podíl na vítězství v Pacifiku, protože poskytly výcvik tisícům pilotů.

Oct 2

Miliardář překvapil: letenka na Mars má být za dva miliony korun

iDNES.cz / Technet

Elon Musk je vlastníkem firmy SpaceX, která vyrábí raketové nosiče, a tento týden představil svůj plán na osídlení Marsu. Je nesmírně ambiciózní, až nereálný, ale zároveň v technických ohledech velmi propracovaný. A firma už dokonce…

Sep 18

Krize letadlových lodí. Rusko a Čína využily americkou nepozornost

iDNES.cz

Americké těžké letadlové lodě jsou hlavním nástrojem americké globální projekce síly. Rusko a Čína proto investují značné úsilí právě do schopností americké letadlovky objevit a zničit.

Sep 10

Americká ponorka Turtle byla jednomužná a měla ničit britské lodě

iDNES.cz / Technet

Ponorka se obávanou zbraní stala během první světové války. Svoji premiéru operačního nasazení proti hladinové lodi si však odbyla už v roce 1776, tedy před dlouhými 240 lety. Ponořme se do hlubin historie a vytáhněme střípky z této…

Apr 28

V roce 2018 se má na Mars dostat první soukromá kosmická loď

iDNES.cz / Technet

Americká společnost SpaceX miliardáře Elona Muska chce už v roce 2018 vyslat kosmickou loď Dragon na planetu Mars. Má jít o ověřovací let bez lidské posádky.

Dec 22

Elon Musk slaví, jeho raketa se poprvé úspěšně vrátila na Zemi

iDNES.cz / Technet

Z Mysu Canaveral úspěšně odstartovala raketa Falcon 9 americké soukromé společnosti SpaceX. Na oběžnou dráhu kolem Země vynesla 11 satelitů. První stupeň nosné rakety se po pár minutách bez problémů vrátil na zem nedaleko místa svého…

Nov 27

Britští námořníci vylovili kus americké rakety, připlaval od Floridy

iDNES.cz

Překvapivý úlovek vytáhla z moře pobřežní stráž poblíž jihozápadní Anglie. Trosky s americkou vlajkou naznačují, že našli kus bezpilotní rakety SpaceX, která v červnu tohoto roku explodovala krátce po svém startu z Mysu Canaveral na…