English

SpaceX začíná zkoušky „superrakety“. Bude se lesknout jako zrcadlo

iDNES.cz / Technet

Fanouškům kosmonautiky přichystal šéf společnosti SpaceX Elon Musk na přelomu roku nečekaný dárek: nové plány na stavbu a zkoušky největší a zřejmě i nejblyštivější rakety všech dob.

More from iDNES.cz / Technet

May 4

Raketa Falcon 9 se zásobovací lodí Dragon úspěšně odstartovala k ISS

iDNES.cz / Technet

Společnost SpaceX v sobotu z Floridy úspěšně vyslala raketu Falcon 9 s nákladní lodí Dragon, která nese 2,5 tuny zásob pro Mezinárodní vesmírnou stanici (ISS), napsala agentura AP. Nynější let Falconu musel být z technických důvodů…

Apr 10

SpaceX chystá ve čtvrtek ostrý start nejvýkonnější rakety Falcon Heavy

www.idnes.cz

Po úspěšném testovacím letu se ve čtvrtek vydá do vesmíru na svou první pracovní misi raketa Falcon Heavy. Na oběžnou dráhu tento nosič společnosti SpaceX vynese komunikační satelit.

Apr 10

Američané chtějí dostat na Měsíc první ženu a pak odsud létat k Marsu

www.idnes.cz

První žena, která stane na povrchu Měsíce, bude Američanka. Alespoň to plánuje NASA, která chce člověka na našeho vesmírného souputníka vyslat za pět let.

Feb 13

Konec volání Opportunity. NASA po 15 letech odepsala vozítko na Marsu

iDNES.cz

Americký Národní úřad pro letectví a vesmír (NASA) ve středu oficiálně odepsal marsovské vozítko Opportunity. Sonda, která na konci ledna oslavila 15 let na povrchu rudé planety, se Zemi přestala hlásit loni v červnu kvůli prachové bouři.…

Feb 5

Zelené plameny a neskutečný hluk. SpaceX vyzkoušel motor pro let k Marsu

iDNES.cz / Technet

Společnost Elona Muska provedla první zkoušku motoru, který by měl dopravit její stroje na Měsíc a poté i k Marsu.

Sep 14

SpaceX vybral prvního „pasažéra“ pro let kolem Měsíce. Musk to nebude

iDNES.cz

Soukromá americká vesmírná společnost SpaceX podnikatele Elona Muska uzavřela smlouvu s prvním turistou, který se vydá na oběžnou dráhu kolem Měsíce. Oznámila to ve čtvrtek na Twitteru. Jméno pasažéra se prý veřejnost dozví příští pondělí.

Jun 12

Hledá se využití pro největší raketu Falcon Heavy

iDNES.cz / Technet

První let nejsilnější rakety současnosti, nosiče Falconu Heavy, úspěšně proběhl už před více než čtyřmi měsíci, ale její budoucnost je stále nejasná. Jistých zakázek je zatím doslova jen pár.

Feb 9

Proslavil se „pařbou informatiků“, nyní poslal do vesmíru Falcon Heavy

iDNES.cz / Technet

Kolem startu rakety Falcon Heavy od společnosti SpeceX se objevují další zajímavé příběhy. Jeden z nich se týká i uživatele, který se kdysi objevil na legendární fotografii označované jako „brutální pařba informatiků“.

Feb 7

S Teslou a Bowiem do vesmíru. Zopakujte si celý start Falconu Heavy

iDNES.cz / Technet

Zázraky se zřídka stávají. Start největší rakety světa Falcon Heavy se povedl téměř dokonale, i když šance na úspěch byly padesát na padesát. Podívejte se na celý záznam startu i vypuštění kabrioletu Tesla na oběžnou dráhu kolem Země. Něco…

Jan 25

Elon Musk úspěšně otestoval svou největší raketu. Brzy poletí naostro

iDNES.cz

Společnost SpaceX otestovala svou největší a nejnovější raketu Falcon Heavy. „Startovat budeme asi za týden,“ potvrdil Elon Musk úspěch testu.

Dec 21

Elon Musk zveřejnil fotografie Falconu Heavy, nejsilnější rakety USA

iDNES.cz

Zakladatel soukromé vesmírné společnosti SpaceX Elon Musk na twitteru zveřejnil fotografie nové rakety nazvané Falcon Heavy, která se po legendárním Saturnu V stane nejsilnějším americkým raketovým nosičem.

Sep 29

SpaceX upravuje své plány na dobytí Marsu. Chce tam kolonii

iDNES.cz / Technet

Společnost SpaceX Elona Muska představila podrobnosti svého dřívějšího plánu na letů na Mars.

Sep 29

Elon Musk slibuje dopravu lidí raketou kamkoliv na zemi do jedné hodiny

iDNES.cz / Technet

Elon Musk prezentoval nápad na cesty raketou po celé zeměkouli za cenu letenky v ekonomické třídě. Využít k tomu chce raketu, kterou plánuje vyrobit pro cesty k Marsu.

Aug 8

Pět let na dně jezera. Největší robot na Marsu slaví výročí

iDNES.cz / Technet

Přesně před pěti lety zahájilo svou cestu největší a nejlépe vybavené vozidlo pro výzkum Marsu, energií atomových rozpadů poháněné Curiosity. Během své kariéry nám opakovaně potvrdilo, že Mars býval podle všeho vhodným místem pro život.

Jun 20

USA stavěly před 100 lety nové bitevní lodě

iDNES.cz

Kontrola moře byla během 1. světové války velmi důležitá. Oceán sloužil k dopravě zásob i zbraní a také čerstvých vojenských posil do Evropy. I proto Spojené státy americké stavěly během konfliktu nové válečné lodě.

Oct 11

V příštích patnácti letech vyšleme lidi na Mars, věří prezident USA

iDNES.cz

Během příštích 15 let by se měli první lidé projít po povrchu Marsu. Takový je plán amerického prezidenta Baracka Obamy. Na tomto úkolu chce spolupracovat i se soukromými společnostmi.

Oct 2

Miliardář překvapil: letenka na Mars má být za dva miliony korun

iDNES.cz / Technet

Elon Musk je vlastníkem firmy SpaceX, která vyrábí raketové nosiče, a tento týden představil svůj plán na osídlení Marsu. Je nesmírně ambiciózní, až nereálný, ale zároveň v technických ohledech velmi propracovaný. A firma už dokonce…

Apr 28

V roce 2018 se má na Mars dostat první soukromá kosmická loď

iDNES.cz / Technet

Americká společnost SpaceX miliardáře Elona Muska chce už v roce 2018 vyslat kosmickou loď Dragon na planetu Mars. Má jít o ověřovací let bez lidské posádky.

Dec 22

Elon Musk slaví, jeho raketa se poprvé úspěšně vrátila na Zemi

iDNES.cz / Technet

Z Mysu Canaveral úspěšně odstartovala raketa Falcon 9 americké soukromé společnosti SpaceX. Na oběžnou dráhu kolem Země vynesla 11 satelitů. První stupeň nosné rakety se po pár minutách bez problémů vrátil na zem nedaleko místa svého…

Jan 16

NASA našla na Marsu ztracenou sondu. Postrádali ji více než deset let

technet.idnes.cz

V prosinci 2003 přišla Evropská kosmická agentura (ESA)o sondu Beagle 2, která měla planetu zkoumat. Tehdejší zprávy hovořily o příliš rychlém klesání a následném tvrdém dopadu, která sonda patrně nezvládla. Od té doby se ji nepodařili…