English

SpaceX začíná zkoušky „superrakety“. Bude se lesknout jako zrcadlo

iDNES.cz / Technet

Fanouškům kosmonautiky přichystal šéf společnosti SpaceX Elon Musk na přelomu roku nečekaný dárek: nové plány na stavbu a zkoušky největší a zřejmě i nejblyštivější rakety všech dob.

More from iDNES.cz / Technet

Oct 1

Budoucnost je v oceli. Firma SpaceX představila raketu pro lety k Marsu

iDNES.cz

Šéf společnosti SpaceX Elon Musk o víkendu ukázal novinky z projektu kosmické lodi Starship. Koncept s tímto názvem byl představen poprvé před rokem, od té doby ale hodně „vyspěl“ - a zcela změnil vzhled.

Jul 27

První malý skok směrem k Marsu. SpaceX vyzkoušela nový stroj

iDNES.cz / Technet

Společnost SpaceX poprvé dostala do vzduchu nový experimentální stroj Starhopper. Ten je součástí vývoje nového typu rakety, která by měla poprvé dostat člověka na Mars.

Apr 23

Soukromá kosmická loď pro lety s posádkou při zkoušce vybuchla

iDNES.cz

Firma SpaceX během testů únikových raketových motorů přišla o jeden exemplář lodě Crew Dragon. Stroj, který za sebou měl úspěšný demonstrační let ke stanici ISS, byl podle všeho nenávratně poškozen.

Mar 2

První soukromá kosmická loď určená pro posádku letí k ISS

iDNES.cz

Společnost SpaceX vypustila v sobotu ráno svou kosmické lodi Crew Dragon. Po absolvování všech zkoušek má vozit posádku k Mezinárodní vesmírné stanici ISS a na další mise.

Feb 7

S posádkou už v červenci. SpaceX otestuje loď pro pilotované lety

iDNES.cz / Technet

První zkušební let nové kosmické lodě americké společnosti SpaceX Crew Dragon určené pro přepravu lidí byl stanoven na druhého března. Předchozí plány počítaly už s lednovým startem. O dalším posunu termínu informovala NASA.

Feb 5

Zelené plameny a neskutečný hluk. SpaceX vyzkoušel motor pro let k Marsu

iDNES.cz / Technet

Společnost Elona Muska provedla první zkoušku motoru, který by měl dopravit její stroje na Měsíc a poté i k Marsu.

Sep 14

SpaceX vybral prvního „pasažéra“ pro let kolem Měsíce. Musk to nebude

iDNES.cz

Soukromá americká vesmírná společnost SpaceX podnikatele Elona Muska uzavřela smlouvu s prvním turistou, který se vydá na oběžnou dráhu kolem Měsíce. Oznámila to ve čtvrtek na Twitteru. Jméno pasažéra se prý veřejnost dozví příští pondělí.

Jul 13

Po thajském neúspěchu chce Musk vyčistit vodu v americkém městě

iDNES.cz

Americký miliardář Elon Musk slíbil lidem amerického města Flint, že se postará o čistou vodu. Tamní obyvatele už roky trápí problém kontaminovaného vodovodního potrubí.

Mar 24

Musk smazal Facebook firem Tesla a SpaceX. Vyzvali ho k tomu na Twitteru

iDNES.cz / Technet

Elon Musk v pátek smazal oficiální stránky svých firem Tesla a SpaceX z Facebooku. Vedlo ho k tomu selhání uvedené sociální sítě, která nechala zneužít data milionů uživatelů. Přímo reagoval na výzvu uživatelů na Twitteru.

Feb 13

Ve SpaceX zřejmě udělali malou chybu, auto skutečně doletí skoro k Marsu

iDNES.cz / Technet

Elektromobil Tesla Roadster, který miliardář Elon Musk poslal do vesmíru na raketě Falcon Heavy, zřejmě přece jen poletí téměř podle původních plánů.

Jan 25

Elon Musk úspěšně otestoval svou největší raketu. Brzy poletí naostro

iDNES.cz

Společnost SpaceX otestovala svou největší a nejnovější raketu Falcon Heavy. „Startovat budeme asi za týden,“ potvrdil Elon Musk úspěch testu.

Jan 7

Zemřel americký astronaut John Young, účastník šesti kosmických letů

iDNES.cz / Zprávy

NASA oznámil, že ve věku 87 let zemřel americký astronaut John Young. Podlehl komplikacím při zápalu plic.

Dec 21

Elon Musk zveřejnil fotografie Falconu Heavy, nejsilnější rakety USA

iDNES.cz

Zakladatel soukromé vesmírné společnosti SpaceX Elon Musk na twitteru zveřejnil fotografie nové rakety nazvané Falcon Heavy, která se po legendárním Saturnu V stane nejsilnějším americkým raketovým nosičem.

Sep 29

SpaceX upravuje své plány na dobytí Marsu. Chce tam kolonii

iDNES.cz / Technet

Společnost SpaceX Elona Muska představila podrobnosti svého dřívějšího plánu na letů na Mars.

Sep 29

Elon Musk slibuje dopravu lidí raketou kamkoliv na zemi do jedné hodiny

iDNES.cz / Technet

Elon Musk prezentoval nápad na cesty raketou po celé zeměkouli za cenu letenky v ekonomické třídě. Využít k tomu chce raketu, kterou plánuje vyrobit pro cesty k Marsu.

Sep 16

Tak takhle ne! Musk ukázal havárie raket SpaceX v působivém videu

iDNES.cz / Technet

Není obvyklé, že by se jakákoliv společnost chlubila svými neúspěchy. SpaceX Elona Muska si to však může dovolit. V jejím případě totiž přehled havárií pouze podtrhuje neuvěřitelný úspěch, který se společnosti podařilo v dobývání kosmu…

Feb 27

Po 46 letech se lidstvo vrátí k Měsíci. SpaceX tam vezme dva astronauty

iDNES.cz / Technet

V kosmické lodi Dragon 2 by se už příští rok měli vydat na cestu do vesmíru první astronauti. Nejprve na ISS a pak i dál. Společnost SpaceX plánuje na rok 2018 oblet Měsíce. Na palubě kosmické lodi budou dva lidé.

Apr 28

V roce 2018 se má na Mars dostat první soukromá kosmická loď

iDNES.cz / Technet

Americká společnost SpaceX miliardáře Elona Muska chce už v roce 2018 vyslat kosmickou loď Dragon na planetu Mars. Má jít o ověřovací let bez lidské posádky.

Dec 22

Elon Musk slaví, jeho raketa se poprvé úspěšně vrátila na Zemi

iDNES.cz / Technet

Z Mysu Canaveral úspěšně odstartovala raketa Falcon 9 americké soukromé společnosti SpaceX. Na oběžnou dráhu kolem Země vynesla 11 satelitů. První stupeň nosné rakety se po pár minutách bez problémů vrátil na zem nedaleko místa svého…

Mar 20

E-kniha zdarma: Utajované drama letu kosmické lodi Voschod 2

technet.idnes.cz

Přesně před padesáti lety člověk poprvé opustil prostory kosmické lodi a ocitl se v nekonečném vesmíru pouze ve skafandru. Exkluzivně pro Technet.cz připravil Pavel Toufar knihu s desetiletí utajovanými dramatickými podrobnostmi, které…