English

Ne tak rychle. Na nové lodi USA pro kosmonauty se musí změnit padáky

iDNES.cz / Technet

První zkušební let americké kosmické lodi pro lety s posádkou Crew Dragon proběhl v pořádku až do úplného závěru. Evidentně správně nezafungoval padákový systém, na kterém výrobce, společnost SpaceX, musí ještě pracovat.

More from iDNES.cz / Technet

Mar 16

Kosmickou loď CrewDragon před „ostrým“ startem čeká výměna padáků

iDNES.cz / Technet

První zkušební let americké kosmické lodi pro lety s posádkou Crew Dragon proběhl v pořádku. Před startem s posádkou ovšem čeká loď změna padákového systému.

Mar 8

Nová americká vesmírná loď Crew Dragon se úspěšně vrátila na Zemi

iDNES.cz / Technet

Ze svého prvního zkušebního letu ke stanici ISS se vrátila loď Crew Dragon. Spojené státy by tak v brzké době mohly znovu dopravovat astronauty do vesmíru vlastními silami a obejít se bez ruských sojuzů.

Mar 3

Poprvé se soukromá kosmická loď určená pro posádku spojila s ISS

iDNES.cz / Technet

Kosmická loď Crew Dragon soukromé americké společnosti SpaceX se po zhruba 27 hodinách letu úspěšně spojila s Mezinárodní vesmírnou stanicí.

Mar 2

První soukromá kosmická loď určená pro posádku letí k ISS

iDNES.cz

Společnost SpaceX vypustila v sobotu ráno svou kosmické lodi Crew Dragon. Po absolvování všech zkoušek má vozit posádku k Mezinárodní vesmírné stanici ISS a na další mise.

Mar 1

Dostanou USA znovu člověka do vesmíru? Chystá se premiéra Crew Dragon

iDNES.cz / Technet

Druhého března před devátou hodinou našeho času by měl proběhnout první zkušební start nové generace amerických kosmických lodí pro lety s posádkou. Poprvé ovšem poletí jen figurína.

Dec 26

V čem se liší ruská a americká část ISS? Nahlédněte do kolébky astronautů

iDNES.cz / Technet

Tréninkové centrifugy dosahující přetížení až 6 G, příprava biologických experimentů i modely Mezinárodní vesmírné stanice v měřítku 1:1. Navštívili jsme jedno z nejvýznamnějších center Evropské kosmické agentury, kolínské centrum…

Dec 7

Astronaut si na ISS povídá s „chytrým robotem“ a nikoho to nevzrušuje

iDNES.cz / Technet

CIMON, nový člen posádky Mezinárodní vesmírné stanice (ISS), se začíná rozkoukávat ve stavu beztíže. A jeho kolegové si zvykají, jak s ním mluvit. Robot vyrobený firmou Airbus je jak z budoucnosti. Ale zároveň nám už přijde naprosto…

Nov 3

Podívejte se na sekundy před havárií kosmické lodi Sojuz FG

iDNES.cz / Technet

Nepovedený start lodi Sojuz MS-10 z 11. října vyvolal další otázky ohledně ruského kosmického programu. Podívejte se na video přímo z paluby rakety.

Jan 7

Zemřel americký astronaut John Young, účastník šesti kosmických letů

iDNES.cz / Zprávy

NASA oznámil, že ve věku 87 let zemřel americký astronaut John Young. Podlehl komplikacím při zápalu plic.

Dec 17

VIDEO: Robotická ruka se natáhla a Dragon se připojil. Na ISS přivezl dárky

iDNES.cz / Technet

Tříčlenná posádka na Mezinárodní vesmírné stanici měla v neděli předčasné Vánoce. K ISS totiž po dvoudenním letu dorazila nákladní loď Dragon americké společnosti SpaceX a kromě zásob přivezla i vánoční dárky. Spojení lodi se stanicí mohli…

Jul 17

Dvě americké letadlové lodě s kolesy brázdily místo oceánů jezero

iDNES.cz / Technet

Během druhé světové války provozovalo americké námořnictvo dvě "sladkovodní" letadlové lodě, které měly velký podíl na vítězství v Pacifiku, protože poskytly výcvik tisícům pilotů.

Jun 25

Americké expediční síly začaly před 100 lety bojovat v Evropě

iDNES.cz / Technet

Před 100 lety zakotvila v přístavu v Saint Nazare první loď přivážející vojáky Amerických expedičních sil. Tito muži budou v následujících měsících bojovat na frontách 1. světové války a výrazně pomohou spojencům k vítězství.

Oct 16

Vývoj nové americké jaderné střely odstartoval

iDNES.cz / Technet

Američané se vrhli do vývoje nových strategických jaderných střel. K operačnímu použití by měly být připraveny v roce 2029.

Jul 11

Ke stanici ISS vyrazila nová vesmírná loď. Ale nepozná se to

iDNES.cz / Technet

Výměna posádky na Mezinárodní vesmírné stanici (ISS) obvykle nevzbuzuje téměř žádný zájem. Nejnovější posádka se ovšem dočkala o něco větší pozornost, než bývá obvyklé. Přepravovala se totiž v nejnovější modernizaci lodi Sojuz MS-01.

Jul 7

Ruská kosmická loď se třemi astronauty zamířila k ISS, dorazí v sobotu

iDNES.cz

K Mezinárodní vesmírné stanici (ISS) ve čtvrtek odstartovala z kosmodromu Bajkonur v Kazachstánu raketa Sojuz s modernizovanou ruskou kosmickou lodí Sojuz MS. Na ISS dopraví další tři členy posádky - Rusa Anatolije Ivanišina, Japonce…

May 16

„Krtkův astronaut“ opět zamíří na ISS. Jeho žena umí obdivuhodně česky

iDNES.cz / Technet

Přesně před pěti lety odstartoval český krteček do vesmíru. Na palubu raketoplánu Endeavour si ho s sebou vzal Andrew Feustel. V roce 2018 se tento americký astronaut do vesmíru opět vrátí. V plánu je opět i překvapení pro tuzemské…

Apr 28

V roce 2018 se má na Mars dostat první soukromá kosmická loď

iDNES.cz / Technet

Americká společnost SpaceX miliardáře Elona Muska chce už v roce 2018 vyslat kosmickou loď Dragon na planetu Mars. Má jít o ověřovací let bez lidské posádky.

Jun 10

Kosmické lodi Sojuz se u ISS samy spustily motory. Stanice se posunula

iDNES.cz / Technet

Obyvatelé Mezinárodní vesmírné stanice ISS se museli vypořádat s mimořádnou situací, když se z neznámé příčiny spustily motory připojené lodi Sojuz. Jejich čtvrteční návrat na Zemi však není ohrožen.

Apr 29

Ruská loď s nákladem pro ISS se nejspíše zřítí na Zemi

technet.idnes.cz

Aktuální dodávka potravin, materiálu, paliva, léků a dalších položek patrně k Mezinárodní vesmírné stanici (ISS) nedoletí. Nákladní loď Progress, která v úterý vyrazila na standardní zásobovací let, se patrně zřítí k Zemi. Ani po…

Mar 20

E-kniha zdarma: Utajované drama letu kosmické lodi Voschod 2

technet.idnes.cz

Přesně před padesáti lety člověk poprvé opustil prostory kosmické lodi a ocitl se v nekonečném vesmíru pouze ve skafandru. Exkluzivně pro Technet.cz připravil Pavel Toufar knihu s desetiletí utajovanými dramatickými podrobnostmi, které…