English

Vrtulník Ingenuity je i po sedmém letu na Marsu stále v dobrém stavu

Živě.cz

Vrtulník Ingenuity na Marsu absolvoval již svůj sedmý let! Ten navíc proběhl bez jediného problému, což podle Space.com jasně ukazuje, že dotyčný stroj může fungovat mnohem déle, než se odborníci z NASA původně domnívali.

More from Živě.cz

Jun 1

Vesmírné zprávy: Ingenuity zvládla dramatický let

vtm.zive.cz

V rámci šestého letu mělo Ingenuity fotografovat povrch Marsu a odletět na zcela nové místo. Vše ale nešlo tak hladce, jak mělo a došlo k neplánovanému náklonu i zmatení navigačního systému. Přesto se ale povedlo přistání téměř dle…

Apr 30

Vrtulník Ingenuity je i po sedmém letu na Marsu stále v dobrém stavu

Živě.cz

Vrtulník Ingenuity na Marsu absolvoval již svůj sedmý let! Ten navíc proběhl bez jediného problému, což podle Space.com jasně ukazuje, že dotyčný stroj může fungovat mnohem déle, než se odborníci z NASA původně domnívali.

Apr 6

Vesmírné zprávy: Vrtulník Ingenuity se na Marsu chystá ke vzletu

vtm.zive.cz

Na Marsu se schyluje k prvnímu vrtulovému letu. Rover Perseverance vysadil na povrch vrtulník Ingenuity. Prvním krokem bylo odhození krytu, který poskytoval ochranu při přistání na planetě. Následně došlo k postupnému odklopení nohou. Celý…

Feb 25

NASA: Černá plíseň by mohla přežít na Marsu

Živě.cz

Houba Stachybotrys chartarum, známá rovněž jako černá plíseň, by mohla přežít na Marsu. Plyne to z výsledků experimentu, který provedli odborníci z NASA a German Aerospace Center (DLR).

Feb 22

Takhle se přistává na Marsu: NASA zveřejnila unikátní video

Živě.cz

Poprvé můžeme na videu vidět, jak dosedá vesmírná sonda na povrch jiné planety. Před pár dny totiž dosedl rover Perseverance na Mars a přistávací manévr nahrával na kamery. Trochu trvalo, než doputovalo video z Marsu na Zemi, ale záběry už…

Aug 18

Mise Mars 2020: NASA zapnula vrtulník Ingenuity a poprvé ve vesmíru dobila jeho baterie

Živě.cz

NASA oznámila, že nedávno zapnula svou helikoptéru zvanou Ingenuity („Důvtip“) – zatím ještě ne na povrchu rudé planety, ale během dlouhé cesty meziplanetárním prostorem.

May 25

NASA hledá nadšence, kteří stráví 8 měsíců v simulátoru letu na Mars

Živě.cz

NASA hledá jedince, kteří budou ochotni strávit 8 měsíců v simulátoru vesmírného letu v moskevském Russian Institute for Biomedical Problems. Hlavním cílem je studovat účinky dlouhodobé izolace na lidskou psychiku.

Oct 18

Němci a NASA oživili krtka na Marsu. Dostat se má 5 metrů hluboko

Živě.cz

NASA a DLR možná vyřešili problém krtka přístroje HP3

Jun 8

Donald Trump napsal, že Měsíc je součástí Marsu. Co na to šéf NASA?

Živě.cz

Jim Bridenstine se vyjádřil k nešťastně formulovanému tweetu Donalda Trumpa z nějž na první pohled plyne, že Měsíc je součástí Marsu. Podle jeho názoru tento prezidentův komentář nic nemění.

Jan 27

AlphaStar hrál 200 let Starcraft 2, aby porazil člověka. Skutečným cílem je ale něco úplně jiného

Živě.cz

Pak začal soupeřit sám se sebou a člověkem; Vědce ale zajímá především to, na co sám přišel

Sep 10

NASA čeká důležitý hovor z Marsu! Přežil rover Opportunity prachovou bouři?

Živě.cz

Rover Opportunity pracuje na Marsu od roku 2004

Jul 30

NASA hledala v chilské poušti Atacama odpovědi pro výzkum života na Marsu

Živě.cz

Jaké má pozemský život hranice, pokud jde o přežití v suchém prostředí?

Jun 7

NASA na Marsu objevila starobylý organický materiál!

Živě.cz

Rover Mars Curiosity na rudé planetě našel důkazy, které naznačují, že zde dříve mohl existovat život. Jde o organické molekuly obsahují uhlík a vodík. Mohou rovněž obsahovat kyslík, dusík a další prvky.

Jun 6

Už našli mimozemšťany? NASA se chystá oznámit vzrušující objev na Marsu

Živě.cz

NASA upozornila, že zítra oznámí velký objev na Marsu. Z dosud zveřejněných informací plyne, že řeč bude o „nových vědeckých výsledcích z roveru Mars Curiosity“.

May 13

Mars bude prozkoumávat i úžasný malý vrtulník NASA

Živě.cz

NASA oznámila, že v rámci projektu Mars 2020 na Rudou planetu vyšle i malý autonomní vrtulník vážící cca 1,8 kg. Bude to poprvé, kdy se nějaký létající stroj vydá Mars za jiným účelem, než je doprava pozemního roveru.

Jan 21

Jak osvětlit Mars: NASA testuje miniaturní jaderný reaktor

Živě.cz

NASA testuje kompaktní jadernou elektrárnu, která by mohla zajišťovat elektřinu pro kolonii na Marsu. Konkrétně se jedná o reaktor Kilopower.

Dec 14

Trump rozhodl: NASA poletí na Měsíc, na Mars a možná ještě dál!

Živě.cz

Donald Trump v pondělí podepsal dokument Space Policy Directive 1, tedy změnu v národní vesmírné politice. Dle té by Spojené státy měly spolupracovat s partnery ze soukromého sektoru na projektech, díky nimž se lidé vrátí zpět na Měsíc a…

Dec 11

NASA představila plán na získání prvních vzorků z Marsu

Živě.cz

NASA zveřejnila základní informace o roveru „Mars 2020“, který by měl na Rudé planetě sbírat vzorky a následně je dopravit na Zemi. Ten se ve srovnání s předchozími modely může pochlubit hned několika vylepšeními.

Jul 14

NASA lidi na Mars jen tak nevyšle, nemá dost peněz

Živě.cz

O cestě lidské posádky na Mars se hovoří už dlouhá léta, ale jak se zdá, jen tak se jí nedočkáme. William H. Gerstenmaier totiž ve středu oznámil, že NASA momentálně nedisponuje dostatečným rozpočtem.

Feb 27

NASA pracuje na laserovém pohonu, který umožní doletět na Mars za 3 dny

Živě.cz

Doprava na Mars by se mohla zkrátit z měsíců na dny