English

RECENZE: I zavilému demokratovi se v dnešní době připálí párky na grilu

iDNES.cz / Kultura

Nová Atlantida je změť. Absolutní. Autorská novinka pražského Národního divadla, kterou režisér Jiří Adámek a dramaturg Jan Tošovský nastudovali pro Novou scénu, vlastně dokonale připomíná dnešní dobu.

More from iDNES.cz / Kultura

TODAY

RECENZE: I na plátně zůstal neuchopitelný Jan Palach záhadou

iDNES.cz / Kultura

Nepoví skoro nic, co bychom nevěděli, neprovokuje obsahem ani tvarem. Přesto má film Jan Palach smysl. Díky hrdinově trvalé neuchopitelnosti.

Jun 8

RECENZE: Utrpení mladého Werthera, jakož i diváka v Národním divadle

iDNES.cz / Kultura

Světoví režiséři se v Opeře Národního divadla nevyskytují zrovna v hojném počtu. A když se konečně jedno takové jméno objeví pod inscenací, dotyčný umělec ji tu vůbec nenastuduje. Absurdní realita.

May 16

OBRAZEM: Jak viděl Jiří Kolář srpen 1968, odhaluje Národní galerie

iDNES.cz / Kultura

Národní galerie představuje u příležitosti 50. výročí sovětské okupace Československa v srpnu 1968 rozsáhlou výstavu Jiřího Koláře. V paláci Kinských je k vidění nejen soubor 66 koláží mapujících dramatické srpnové události, ale i řada…

May 11

RECENZE: Další pokus o Mozarta v Národním vyšel, ale jen kosmeticky

iDNES.cz / Kultura

Ve Stavovském divadle se uskutečnilo koncertní provedení Mozartovy opery La clemenza di Tito. Bylo umělecky smysluplnější než Don Giovanni s Plácidem Domingem, ale vývěsním štítem zlaté kapličky být nemůže.

Mar 17

RECENZE: I zavilému demokratovi se v dnešní době připálí párky na grilu

iDNES.cz / Kultura

Nová Atlantida je změť. Absolutní. Autorská novinka pražského Národního divadla, kterou režisér Jiří Adámek a dramaturg Jan Tošovský nastudovali pro Novou scénu, vlastně dokonale připomíná dnešní dobu.

Nov 17

RECENZE: Kousek Valkýry, trocha hlasů. Svátek v Národním

iDNES.cz / Kultura

Národní divadlo provedlo část Wagnerovy Valkýry. Lákalo na „nejlepšího wagnerovského tenora současnosti“. Přehánělo, ale aspoň se pod jeho hlavičkou daly také jednou slyšet skutečné hlasy, což je vlastně neskutečné.

Oct 6

„A Praha zachvěla se.“ Národní divadlo se rozloučilo s Janem Třískou

iDNES.cz

Dlouhotrvajícím posledním potleskem se naplněné Národní divadlo rozloučilo se zesnulým hercem Janem Třískou, který tragicky zahynul na následky pádu z mostu. „Buď sbohem, tvá tvář Romea tu zůstává s námi a bude věčně mladá,“ pronesl z…

Sep 29

RECENZE: Jiří Macháček je solidní Dezertér. Ale neví, proč dezertuje

iDNES.cz / Kultura

Jsme zpátky tam, kde už jsme byli. Po Rodinném příteli se ani druhá část trilogie Zahradnictví, která vstoupila do kin pod názvem Dezertér, zdaleka nepřiblížila Pelíškům, jejichž ději časově předchází.

Jul 7

RECENZE: Orfeus v Evropském parlamentu, Národní v uměleckém suterénu

iDNES.cz / Kultura

Jestliže nedávný pokus Opery Národního divadla o italskou komedii připomínal upachtěnou televizní estrádu, pak pokus o humor v nové inscenaci Offenbachovy operety Orfeus v podsvětí by snad žádná stanice nevzala ani do zasutého vysílacího…

Jun 4

RECENZE: Národní si s Klicperou pohrálo, diváci však na humor nereagují

iDNES.cz / Kultura

Specifický absurdní humor, kterým dramaturg Národního divadla prošpikoval svůj autorský kus Mlynářova opička, na jedné z prvních repríz na diváky bohužel příliš nezabral.

Apr 22

RECENZE: Další výbuch v Národním. Neodvrátilo jej ani štěně Dášeňka

iDNES.cz / Kultura

Nedávno v Národním divadle vylétl do povětří Stalinův pomník, teď zase explodoval Krakatit. Teoreticky je zřejmé, proč Národní divadlo uvedlo tuto operu od Václava Kašlíka, jejíž předlohou byl román Karla Čapka. V konečném výsledku to ale…

Feb 10

RECENZE: V Národním divadle „dělali srandu“. Stvořili tragédii

iDNES.cz / Kultura

Přeměnit krátce po sobě vážné dílo na komedii a komedii na truchlohru, tomu se, panečku, říká žánrové přesahy. To první se Národnímu divadlu podařilo s Pucciniho Toskou, to druhé s operou Gaetana Donizettiho Poprask v opeře.

Jan 29

RECENZE: Tosca v Národním se propadla do pekla. A dobře jí tak

iDNES.cz / Kultura

Buď se smát, nebo spát. Nic lepšího se při sledování nové inscenace Pucciniho opery Tosca v Národním divadle nedá dělat. Jinak ji totiž nelze přežít.

Dec 4

RECENZE: V Národním vystupuje klonovaná ovce. Stojí za vidění

iDNES.cz / Kultura

Před soudobou vážnou hudbou hodně diváků prchá, ale z videoopery Steva Reicha Three Tales (Tři příběhy), kterou uvádí Národní divadlo na Nové scéně, netřeba mít strach. Vždyť autor už se pomalu přesouvá mezi klasiky.

Mar 25

RECENZE: V Národním bloudí ve snech. Dočista se v nich ztratili

iDNES.cz / Kultura

V opeře Juliette od Bohuslava Martinů, jejíž novou inscenaci uvedlo Národní divadlo, lidé ztratili paměť. Bez ní tápou, žijí jen přítomností. Vzpomínky člověk opravdu potřebuje, třeba jako záchranu před nudou během představení.

Feb 19

RECENZE: Manon Lescaut posadili v Národním divadle na plastovou židli

iDNES.cz / Kultura

V Národním divadle uváděná Manon Lescaut se může opřít o silné herecké výkony ústředních dvojic, působivou scénu a kostýmy.

Jan 22

RECENZE: Hokej ani limuzína Popelce v Národním ke štěstí nepomohou

iDNES.cz / Kultura

Vrátit po letech na repertoár Národního divadla operu Popelka od Gioacchina Rossiniho není špatný nápad. Jedná se o vtipné, hudebně svěží dílo. Jenže to by inscenace musela skutečně jiskřit a ne se jen posouvat od jednoho gagu ke druhému.

Oct 23

RECENZE: Ruská klasika bez Nětrebko? Také to jde, dokonce i v Národním

iDNES.cz / Kultura

Opera Národního divadla uvedla jako další premiéru dvě kratší ruské opery spojené do jednoho večera. Známější je Čajkovského Jolanta, a to jak díky kinopřenosu z Metropolitní opery, tak koncertnímu provedení v Obecním domě. V obou…

Sep 11

RECENZE: Písničky i herci v pořádku, příběh Žbirkovu Atlantidu zabíjí

iDNES.cz / Kultura

Jen jedinkrát, ve filmovém muzikálu Rebelové, se u nás povedlo vepsat mezi staré hity funkční nový příběh. Zato na jevišti, od Dětí ráje přes Lucii po Osmý světadíl, představuje libreto hlavní zradu. To platí i pro premiérovou Atlantidu,…

Jun 10

RECENZE: Komu je vlastně určený komiksový Jan Hus?

iDNES.cz / Kultura

Ztvárnit život mistra Jana Husa formou komiksu je lákavý nápad, který, zvlášť v roce 600. výročí jeho upálení, visel ve vzduchu. Rukavici zvedla autorská dvojice Zdeněk Ležák a Michal Kocián.