English

RECENZE: I zavilému demokratovi se v dnešní době připálí párky na grilu

iDNES.cz / Kultura

Nová Atlantida je změť. Absolutní. Autorská novinka pražského Národního divadla, kterou režisér Jiří Adámek a dramaturg Jan Tošovský nastudovali pro Novou scénu, vlastně dokonale připomíná dnešní dobu.

More from iDNES.cz / Kultura

Mar 23

RECENZE: Měsíčňanky chodí nahé. Národní divadlo zahodilo i takovou šanci

iDNES.cz / Kultura

Pražské Národní divadlo uvedlo Janáčkovu satirickou operu Výlety páně Broučkovy. O čem se hraje, těžko říct. Nevyužita je dokonce i lechtivá představa toho, co čeká požitkářského měšťáka na Měsíci.

Mar 17

RECENZE: I zavilému demokratovi se v dnešní době připálí párky na grilu

iDNES.cz / Kultura

Nová Atlantida je změť. Absolutní. Autorská novinka pražského Národního divadla, kterou režisér Jiří Adámek a dramaturg Jan Tošovský nastudovali pro Novou scénu, vlastně dokonale připomíná dnešní dobu.

Nov 27

RECENZE: Mouka a krev. Současná Maryša v Národním vibruje napětím

iDNES.cz / Kultura

Národní divadlo nabídlo nejnovějším nastudováním Maryši moderní a atraktivní inscenaci, která citlivě pracuje s původním textem bratří Mrštíků.

Nov 17

RECENZE: Kousek Valkýry, trocha hlasů. Svátek v Národním

iDNES.cz / Kultura

Národní divadlo provedlo část Wagnerovy Valkýry. Lákalo na „nejlepšího wagnerovského tenora současnosti“. Přehánělo, ale aspoň se pod jeho hlavičkou daly také jednou slyšet skutečné hlasy, což je vlastně neskutečné.

Oct 6

„A Praha zachvěla se.“ Národní divadlo se rozloučilo s Janem Třískou

iDNES.cz

Dlouhotrvajícím posledním potleskem se naplněné Národní divadlo rozloučilo se zesnulým hercem Janem Třískou, který tragicky zahynul na následky pádu z mostu. „Buď sbohem, tvá tvář Romea tu zůstává s námi a bude věčně mladá,“ pronesl z…

Sep 29

RECENZE: Jiří Macháček je solidní Dezertér. Ale neví, proč dezertuje

iDNES.cz / Kultura

Jsme zpátky tam, kde už jsme byli. Po Rodinném příteli se ani druhá část trilogie Zahradnictví, která vstoupila do kin pod názvem Dezertér, zdaleka nepřiblížila Pelíškům, jejichž ději časově předchází.

Jul 7

RECENZE: Orfeus v Evropském parlamentu, Národní v uměleckém suterénu

iDNES.cz / Kultura

Jestliže nedávný pokus Opery Národního divadla o italskou komedii připomínal upachtěnou televizní estrádu, pak pokus o humor v nové inscenaci Offenbachovy operety Orfeus v podsvětí by snad žádná stanice nevzala ani do zasutého vysílacího…

Jun 4

RECENZE: Národní si s Klicperou pohrálo, diváci však na humor nereagují

iDNES.cz / Kultura

Specifický absurdní humor, kterým dramaturg Národního divadla prošpikoval svůj autorský kus Mlynářova opička, na jedné z prvních repríz na diváky bohužel příliš nezabral.

Apr 22

RECENZE: Další výbuch v Národním. Neodvrátilo jej ani štěně Dášeňka

iDNES.cz / Kultura

Nedávno v Národním divadle vylétl do povětří Stalinův pomník, teď zase explodoval Krakatit. Teoreticky je zřejmé, proč Národní divadlo uvedlo tuto operu od Václava Kašlíka, jejíž předlohou byl román Karla Čapka. V konečném výsledku to ale…

Feb 10

RECENZE: V Národním divadle „dělali srandu“. Stvořili tragédii

iDNES.cz / Kultura

Přeměnit krátce po sobě vážné dílo na komedii a komedii na truchlohru, tomu se, panečku, říká žánrové přesahy. To první se Národnímu divadlu podařilo s Pucciniho Toskou, to druhé s operou Gaetana Donizettiho Poprask v opeře.

Jan 29

RECENZE: Tosca v Národním se propadla do pekla. A dobře jí tak

iDNES.cz / Kultura

Buď se smát, nebo spát. Nic lepšího se při sledování nové inscenace Pucciniho opery Tosca v Národním divadle nedá dělat. Jinak ji totiž nelze přežít.

Dec 4

RECENZE: V Národním vystupuje klonovaná ovce. Stojí za vidění

iDNES.cz / Kultura

Před soudobou vážnou hudbou hodně diváků prchá, ale z videoopery Steva Reicha Three Tales (Tři příběhy), kterou uvádí Národní divadlo na Nové scéně, netřeba mít strach. Vždyť autor už se pomalu přesouvá mezi klasiky.

May 6

RECENZE: V Národním hrají o lásce pod gilotinou. Skončil pod ní autor

iDNES.cz / Kultura

Národní divadlo se rozhodlo po 119 letech uvést operu Andrea Chénier od italského skladatele Umberta Giordana. Dalo by se tedy předpokládat, že k tomu mělo zcela mimořádné důvody, to znamená především výjimečné obsazení.

Mar 25

RECENZE: V Národním bloudí ve snech. Dočista se v nich ztratili

iDNES.cz / Kultura

V opeře Juliette od Bohuslava Martinů, jejíž novou inscenaci uvedlo Národní divadlo, lidé ztratili paměť. Bez ní tápou, žijí jen přítomností. Vzpomínky člověk opravdu potřebuje, třeba jako záchranu před nudou během představení.

Feb 19

RECENZE: Manon Lescaut posadili v Národním divadle na plastovou židli

iDNES.cz / Kultura

V Národním divadle uváděná Manon Lescaut se může opřít o silné herecké výkony ústředních dvojic, působivou scénu a kostýmy.

Jan 22

RECENZE: Hokej ani limuzína Popelce v Národním ke štěstí nepomohou

iDNES.cz / Kultura

Vrátit po letech na repertoár Národního divadla operu Popelka od Gioacchina Rossiniho není špatný nápad. Jedná se o vtipné, hudebně svěží dílo. Jenže to by inscenace musela skutečně jiskřit a ne se jen posouvat od jednoho gagu ke druhému.

Dec 9

RECENZE: Národní divadlo Brno se z letité bídy probouzí i Saturninem

iDNES.cz

Zdá se, jako by se činohra Národního divadla Brno konečně probouzela z letitého zakletí. Po skvělém dramatu Je třeba zabít Sekala teď přinesla divadelními prostředky velmi slušně převyprávěnou knihu Zdeňka Jirotky Saturnin.

Oct 23

RECENZE: Ruská klasika bez Nětrebko? Také to jde, dokonce i v Národním

iDNES.cz / Kultura

Opera Národního divadla uvedla jako další premiéru dvě kratší ruské opery spojené do jednoho večera. Známější je Čajkovského Jolanta, a to jak díky kinopřenosu z Metropolitní opery, tak koncertnímu provedení v Obecním domě. V obou…

Sep 11

RECENZE: Písničky i herci v pořádku, příběh Žbirkovu Atlantidu zabíjí

iDNES.cz / Kultura

Jen jedinkrát, ve filmovém muzikálu Rebelové, se u nás povedlo vepsat mezi staré hity funkční nový příběh. Zato na jevišti, od Dětí ráje přes Lucii po Osmý světadíl, představuje libreto hlavní zradu. To platí i pro premiérovou Atlantidu,…

Jun 10

RECENZE: Komu je vlastně určený komiksový Jan Hus?

iDNES.cz / Kultura

Ztvárnit život mistra Jana Husa formou komiksu je lákavý nápad, který, zvlášť v roce 600. výročí jeho upálení, visel ve vzduchu. Rukavici zvedla autorská dvojice Zdeněk Ležák a Michal Kocián.