English

national-geographic.cz

Tuesday, Jan 25

08

Švába nezabijete ani useknutím hlavy. Dál žije tělo i hlavička. Proč?

O švábech se říká, že přežijí prakticky všechno – prý i to, když se jim usekne hlava. Na tento mýtus si posvítil magazín Scientific American. A ukázalo se, že pověra má pravdu. Jak jen je to možné?

Sunday, Jan 23

Hovnivál se orientuje podle hvězd na obloze. Směr mu ukazuje Mléčná dráha

Brouci válející většinu svého života kuličku z trusu jsou schopnější, než jsme si mysleli.

Friday, Jan 21

Když náměsíční vraždí: Jak vzniká somnambulismus a proč spící nikdy nebudit?

Jedno z nejznámějších tvrzení o náměsíčnících tvrdí, že se nesmí budit. Má pravdu - varují před tím i experti na spánkové problémy.

Wednesday, Jan 19

Japonské gejši: Kdo jsou, co dělají a jak vypadá jejich každodenní život

Gejša je považována za ideální ženu, která bezvýhradně plní mužova přání, je krásná, inteligentní, vzdělaná, vtipná a neskonale svůdná. Gejši ale nebyly prostitutkami, spaly se svými klienty, jen když samy chtěly a nebylo to v rámci jejich…

Monday, Jan 17

Neuvěřitelné rekordy lidského těla: Vůbec netušíte, co organismus dokáže unést

I když se říká, že člověk je jen křehká nádoba, lidské tělo zvládne neuvěřitelné věci. Ale pozor, některé uvedené příklady rozhodně nezkoušejte překonat!

Tuesday, Dec 14

15

Wrestling jako důvod k národní hrdosti

Volné prostranství na předměstí Chartúmu se v pátek odpoledne pomalu plní muži všech věkových kategorií. Netrpělivě očekávají zábavu a adrenalin, které v tento čas pravidelně přináší nuba wrestling.

Monday, Dec 13

10

Napoleona porazily spíš vši než Rusové, hlad nebo velký mráz. Co se stalo?

Při hloubení výkopů ve Vilniusu se náhle objevily pod radlicí buldozeru lidské kosti. Tisíce kostí. Podobné nálezy nejsou na území bývalého Sovětského svazu neobvyklé a většinou se jedná o oběti teroru KGB či nacistů. Tentokrát však šlo o…

06

Lyžování v Rakousku: Pohádková krajina, jedinečné zážitky a sníh zaručen

Plánování zimní dovolené v tuzemsku je vždy provázeno obavami, že nebude dost sněhu. Proč tedy nevsadit na jistotu a nevyrazit do rakouských Alp, které jsou doslova za rohem? Místní lyžařská střediska jsou pro milovníky zimních sportů…

Saturday, Dec 11

10

Bezpohlavní stvůra se žabí hlavou. Tak si Aztékové představovali Matku přírodu

Nad tajemným aztéckým božstvem zvaným Tlaltecuhtli visí víc otazníků, než známých informací. Byl to muž nebo žena? Člověk nebo zvíře? Laskavá dárkyně úrody nebo děsivá příšera chlemtající krev?

Friday, Dec 10

12

Úsměv z Nepálu

Po příkrých svazích po staletí upravovaných do podoby terasovitých políček se válejí chuchvalce ranní mlhy. První paprsky slunce barví zasněžené himálajské štíty na obzoru do zlatavých odstínů. Od prvních záblesků nového dne jsou nepálští…

Thursday, Dec 9

10

Mayové přežili tvrdý život v tropickém ráji také díky halucinogenům, agávovým če

Mayská civilizace vyrostla uprostřed jednoho z nejnehostinnějších prostředí světa: v tropickém pralese. Kdo si představuje, že zde ovoce padá ze stromů přímo do úst a není třeba pro shánění potravy vyvinout téměř žádnou práci, ten nemá…

Wednesday, Dec 8

17

Stezka údolím Lužnice

Před dvěma roky, v prosinci 2019, vznikla v turistické oblasti Toulava první pěší turistická trasa v Česku s prestižní evropskou certifikací Leading Quality Trails Best of Europe. Stala se jí Stezka údolím Lužnice, která vede podél této…

Tuesday, Dec 7

10

Vážky a jejich tajemství. Ďáblovy létající jehly léčily bolesti či strašily děti

Krásné a tajemné vážky jsou dodnes velkou neznámou. Jsou odedávna opředeny spoustou mýtů a polopravd. Co o nich ale opravdu víme?

Sunday, Dec 5

Proč se bojíme pavouků? Strach z nich máme v genech

Pavouci jsou nepříjemní téměř každému. A přestože u nás nežije žádný nebezpečný druh, bojíme se jich. Začíná to už u malých dětí, ale strachu se až příliš často nedokážou zbavit ani dospělí. Čím to?

Wednesday, Dec 1

“Být matkou dvou dětí znamená nevyjít ze strachu.” Hiba žije v iráckém Mosulu

Hiba je matkou jedenáctileté dcery a osmiletého syna. Jako pro každou matku jsou její dvě děti středobodem jejího života. O ně se každý den stará, o ně se bojí, jim drží place, za ně doufá. O jejich budoucnosti sní.

Monday, Nov 29

18

Wednesday, Nov 24

10

Ryby zápasnice mají násilnickou povahu. Byly vyšlechtěny k boji

Bojovnice pestré nedostaly své jméno jen tak pro nic za nic. Jejich zápasy ve vodě jsou fascinující.

Monday, Nov 22

19

Jižní Tyrolsko je zimním rájem pro lyžaře, gurmány i rodiny s dětmi

Prvotřídní sjezdovky, michelinské restaurace a mnohem více nabízejí Eggental (zahrnující Obereggen a Carezzu) a Seiser Alm v Dolomitech i 3 Zinnen Dolomity.

12

Vydejte se poznávat zimní krásy Jižního Tyrolska

Italské místa Ratschings a Ahrntal s okolními údolími jsou oblíbenou destinací nejen lyžařů. Krásnou přírodu a jedinečnou gastronomii ocení i rodiny s dětmi.

08

I jedna sklenice vody dokáže změnit něčí život k lepšímu

Jak může pouhá sklenice vody pomoci změnit život? Není to absurdní tvrzení, jak se může zdát nám, kteří otočením kohoutku získáme čistou, pitnou vodu, kdykoli ji potřebujeme. Ve světě v současnosti existuje mnoho oblastí, ve kterých je…

Sunday, Nov 21

10

Váží jako malé auto, regenerují a mají i 12 komor: Srdce ve zvířecí říši

Srdce jsou symbolem lásky a čím větší máte srdce, tím laskavější, milující a milovanější bytostí jste. Když však přijde na srdce v reálném světě, tedy na pulzující sval, který nám vhání krev do žil, na velikosti úplně nezáleží. A každé…

Monday, Nov 15

08

Úspěch poznáme, až nastane krize a my budeme vědět, že zbytečně neumřeli lidé

Jak se bránit stále častějším přírodním katastrofám? O rozvojové pomoci v Etiopii nám poskytla rozhovor Lenka Pešková, vedoucí programového týmu a zároveň projektová manažerka organizace CARE Česká republika.

Monday, Nov 8

14

Thursday, Oct 21

10

Mykénskou civilizaci srazilo na kolena zemětřesení, soudí vědci

Záhadný zánik mykénské civilizace, "zlaté doby" zvěčněné v eposech Ilias a Odysseia, historici nejčastěji spojovali s nájezdy nebo revolucí po mýty opředené Trojské válce. Jako pravděpodobnější se však s novými výzkumy ukazuje jako hlavní…

Tuesday, Oct 19

Záhadní Nabatejci: stíny jejich civilizace nás fascinují dodnes

Severozápad Saúdské Arábie skrývá archeologický poklad v podobě lokality Al-Hidžr. Jde o místo obývané v předislámské době Nabatejci a po jordánské Petře představuje nejzachovalejší skalní stavby tohoto národa.

Sunday, Oct 17

Truchlí zvířata? Žirafy, šimpanzi nebo sloni ano. Moc toho ale o jejich emocích nevíme

Zvláštní případ mrtvé žirafy znovu otevřel otázku, zda zvířata dokážou truchlit nad smrtí svých příbuzných.

Friday, Oct 15

Exkluzivně pro NG: Odvážní terejové se umějí potápět až do 15 metrů pod hladinu

Dokážou se mistrovsky potápět, na souši však přistávají pěkně neohrabaně. Jsou bezmezně milujícími rodiči, ale agresivními sousedy. Terejové bílí se vyznačují spoustou protikladů. Po dlouhá léta jsou spjatí s lidskými přímořskými kulturami…

Wednesday, Oct 13

Cukr s hořkou příchutí: Každé dvě tuny cukrové třtiny stály život jednoho otroka

Cukrová třtina, základní surovina pro výrobu pravého rumu a třtinového cukru, byla v minulosti přepočítávána na životy otroků.

Monday, Oct 11

Tetovat se nechal ledový muž i slavní králové. V čem je ta magie?

Tetování je pro nás dnes ozdobou teenagerů nebo odznakem vězňů. Tenhle způsob zdobení těla jde však s lidmi celou jejich historií.

Saturday, Oct 9

Proč padl antický Řím: Zahubí podobné problémy i naši civilizaci?

EROI - to je zkratka, která dokáže vysvětlit, proč padají civilizace. Vysvětlí vám ji český egyptolog Miroslav Bárta.