English

Meteor at Český rozhlas

Tuesday, Jul 31

10

Jak člověk udělal z vlka psa

www.rozhlas.cz

Co má společného mops nebo čivava s vlkem? Na první pohled asi skoro vůbec nic. Přesto je spojuje stejná historie. Psi všech plemen se vyvinuli z vlka. Nejnovější genetické výzkumy odhalují zajímavé detaily.

Saturday, Jul 28

Vernovo Ocelové město jako předzvěst světových válek

www.rozhlas.cz

Jules Verne v mnoha svých románech předběhl dobu a předpověděl nejrůznější vědecké novinky. Jak ovšem prokázal knihou Ocelové město, skvělou intuici měl i v oblasti politiky a mezinárodních vztahů. Příběh německého profesora budujícího…

Tuesday, Jul 24

Nejdelší zatmění Měsíce pod dohledem Marsu

www.rozhlas.cz

Už za pár dní nás čeká unikátní podívaná na noční obloze. Tedy pokud bude jasno. V pátek 27. července by mělo nastat nejdelší úplné zatmění Měsíce v tomto století. Nedaleko od zatmělého Měsíce navíc vynikne neobvykle jasný Mars.

Saturday, Jul 21

Pět neděl v balóně: Verne předpověděl satelitní snímkování

www.rozhlas.cz

Afrika byla v 19. století v kurzu. Na její mapě stále zůstávalo mnoho neznámých míst. Černý kontinent sliboval zdánlivě nekonečnou zásobárnu nerostných surovin i lidských zdrojů. Není divu, že si ji jako dějiště pro jeden ze svých…

Friday, Jul 20

13

Dvacet tisíc mil pod mořem Julese Verna očima vědců

www.rozhlas.cz

Dobrodružné vědecko-fantastické romány francouzského spisovatele Julese Vernea oslňovaly čtenáře už před 150 lety a čtou se dodnes. Verne mistrně kombinoval detailní vědecké poznání s bohatou fantazií. Mnohdy předběhl svou dobu. V popisech…

Tuesday, Jul 17

10

Savci za dinosaurů žili nočním životem

www.rozhlas.cz

Vymře jednou lidstvo? Zatím nevíme. Jisté je, že po každé epizodě velkého vymírání živočichů se otevírá prostor pro nové druhy, které se daným podmínkám lépe přizpůsobí. Až vymření dinosaurů, vládců druhohor, tak pomohlo savcům vyjít na…

Saturday, Jul 14

Vernův hrad v Karpatech: pohádky nebo fyzika?

www.rozhlas.cz

Kdesi v zaostalé Transylvánii, zemi upírů a vyvrhelů, se nachází tajemný hrad s neznámým nájemcem. Zhmotňuje se v něm oživlý obraz krásné operní divy, bouří se vášnivá mužská srdce a dějí se podivuhodné věci. Do červené knihovny má ale…

Tuesday, Jul 10

Proč máme velký mozek a v čem se liší od šimpanzů?

www.rozhlas.cz

Ve srovnání s jinými savci má náš mozek mnohem větší kapacitu. Zatímco třeba mozek prasete má objem 200 cm3, mozek člověka zhruba 1400 až 1500 cm3. Zřejmě ale nejde jen o velikost. V čem přesně se lidský mozek liší od mozku jiných…

Saturday, Jul 7

Dvacet tisíc mil pod mořem Julese Vernea očima vědců

www.rozhlas.cz

Dobrodružné vědecko-fantastické romány francouzského spisovatele Julese Vernea oslňovaly čtenáře už před 150 lety a čtou se dodnes. Verne mistrně kombinoval detailní vědecké poznání s bohatou fantazií. Mnohdy předběhl svou dobu. V popisech…

Tuesday, Jul 3

Sonda měří miliardy hvězd, její data převrátí poznání vesmíru

www.rozhlas.cz

V naší Galaxii proudí řeky hvězd. Některé z nich se pohybují rychlostí až 500 km/s, unikají pryč a stávají se bludnými intergalaktickými nomády. Tyto a další detaily o podobě Sluneční soustavy, Mléčné dráhy i hlubšího vesmíru nyní…

Saturday, Jun 30

Žralokům se neschováte, vnímají i tlukot srdce

www.rozhlas.cz

Jsou jedním z nejúspěšnějších živočišných druhů, vodní plochy planety Země už obývají minimálně 420 milionů let. Žraloci jsou výjimečně dobře uzpůsobeni životu pod vodou a disponují zbraněmi, díky kterým jsou obávanými predátory moří a…

Tuesday, Jun 26

Prvohorní živočich: šavlozubý tygr, nebo líný kocour?

www.rozhlas.cz

Jak vypadal svět v prvohorách, nikdo z nás přesně neví. Nemáme dostatek nálezů a informací. Když najdou paleontologové z pravěkého žraloka jeden zub, těžko zrekonstruují celou jeho podobu. Pak může docházet i ke sporům zastánců různých…

Saturday, Jun 23

Minerálka stará desítky tisíc let

www.rozhlas.cz

Obyčejná kohoutková voda v plastové láhvi už po pár dnech nechutná nejlépe. Jak pak asi chutná voda stará desítky tisíc let? Kupodivu velmi dobře! Řeč je pochopitelně o podzemní minerální vodě...

Tuesday, Jun 19

Co měřil Běhounek na severním pólu?

www.rozhlas.cz

Nejen spisovatelem dobrodružných knih, ale především skvělým vědcem byl František Běhounek. Osobně se účastnil polární expedice, při které málem položil život. Ztroskotání vzducholodi Italia přesně před 90 lety nejenže přežil, ale přivezl…

Saturday, Jun 16

Větrné rekordy na Zemi

www.rozhlas.cz

Pravidelně se sledují maximální i minimální naměřené teploty vzduchu. Existují seznamy a tabulky rekordů. Jak je to ale s větrnou statistikou? Na která místa není radno vydávat se s kloboukem?

Tuesday, Jun 12

Sportovci mezi čápy doletí nejdál

www.rozhlas.cz

Ne všichni evropští čápi doletí na zimu až do Afriky. Nejnovější výzkumy čápů, které využívají speciální sledovací zařízení napojená na GPS, přinášejí nečekané výsledky. Podobě jako u lidí jsou i mezi čápy zdatnější a sportovně méně nadaní…

Saturday, Jun 9

09

Polární trosečníky zachránila vysílačka, která neměla být na palubě

www.rozhlas.cz

O životě a smrti občas rozhoduje úplná náhoda. Bylo to tak i v 90 let starém příběhu záchrany přeživších ze ztroskotané vzducholodi Italia. Rozhodující roli při tom hrála krátkovlnná vysílačka, kterou si navzdory původním pokynům velitele…

Tuesday, Jun 5

10

Proč se potíme?

www.rozhlas.cz

Letní vedra uhodila letos už v květnu a červen zatím vypadá stejně. Kolik propocených triček už jsme asi stihli vyprat? Pocení je přirozenou reakcí těla, které funguje jako chemická fabrika. V čem je pocení výhodné?

Saturday, Jun 2

Co je číslo?

www.rozhlas.cz

Zdánlivě snadná otázka. Odpověď je ale malinko komplikovanější. Číslem totiž zdaleka neoznačujeme pouze množství něčeho. Máme nulu značící žádné množství, máme záporná čísla, máme rovnice a odmocniny… V průběhu dějin se navíc chápání toho,…

Tuesday, May 29

Sloni poslouchají chobotem infrazvuk

www.rozhlas.cz

K čemu mají sloni tak dlouhý chobot? Jistě ne pouze k podávání si chutné potravy a stříkání vodou. Chobot je především důležitým komunikačním prostředkem slonů. A to nejen k vydávání, ale i k příjmu zvuků. Konkrétně infrazvuků!

Saturday, May 26

Český lék na HIV pro divadelní diváky

www.rozhlas.cz

Nestává se často, že by se vědec stal divadelní hvězdou a věda ústředním tématem hry. V případě profesora Antonína Holého, významného českého vynálezce léků na AIDS a hepatitidu B se tak ale stalo. Hra o jeho životě a práci se jmenuje…

Tuesday, May 22

Mozek z mrtvoly žil ještě 36 hodin!

www.rozhlas.cz

Zní to trochu jako z hororu. Mozek ale skutečně může přežít i poté, co jeho nositel zahyne. Alespoň na omezenou dobu. Vědcům se to nedávno povedlo s mozkem prasete, udrželi jej v chodu více než den. Pokud by se dal oživit i lidský mozek,…

Saturday, May 19

26 stupňů za 15 minut a jiné teplotní rekordy

www.rozhlas.cz

Také byste hádali největší vedro na rovníku a nejtužší mráz na pólu? Ve skutečnosti je to trochu jinak. Klimatické rekordy dlouhodobě sleduje Světová meteorologická organizace WMO. Jaký je absolutní teplotní rekord? A proč byl ten…

Tuesday, May 15

V Kyrgyzstánu hrozí ekologická katastrofa kvůli zlatu

www.rozhlas.cz

Sůl nad zlato? Čím dál jasněji dnes v době sucha platí, že voda je nad zlato. V některých případech to platí doslova, jako třeba v Kyrgyzstánu, kde se může zlatý důl v blízkosti velké přehradní nádrže s chatrnou hrází rázem změnit v noční…

Saturday, May 12

Budoucnost patří jedlým obalům

www.rozhlas.cz

Oceány plné plastových sáčků a mořští živočichové otrávení mikroplasty, to je velmi nepříjemný vedlejší a původně nepředpokládaný produkt naší doby plastové. Vyřešit by to mohly ekologické obaly, které se v přírodě rozloží a nezanechají po…

Tuesday, May 8

Co máme společného s mozkem ptáků?

www.rozhlas.cz

Srovnávat mozky lidí a ptáků je dost zrádné. Když je někdo hodně hloupý a naivní, říkáme o něm, že má „ptačí mozeček“. Přesto máme s opeřenci něco společného. Přinejmenším někteří z nich disponují podobně komplexní pamětí jako lidé.…

Saturday, May 5

Obří dinosaurus s detektorem ryb

www.rozhlas.cz

Ani tyranosaurus, ani gigantosaurus. Největším masožravým dinosaurem byl s největší pravděpodobností egyptský spinosaurus. Tento podivný tvor, který aktivně lovil hlavně ve vodě, vybaven detektorem změn elektrického pole, dosahoval zřejmě…

Tuesday, May 1

Kam chodí zvířata pro léky?

www.rozhlas.cz

Nejen lidem je dána schopnost léčit se. Samoléčba je prokázaná u různých druhů živočichů, mezi jinými u primátů. Umí si poradit s parazity i artritidou.

Saturday, Apr 28

Může matka porodit nevlastní dceru?

www.rozhlas.cz

Otec je vždy nejistý. Stará známá pravda. Ale co když stoprocentní jistota nepanuje ani u matky? Možnost, že se ženě narodí dítě, které s ní nemá geneticky nic společného, je reálná.

Tuesday, Apr 24

Potřebují meteorologové pranostiky?

www.rozhlas.cz

K předpovědím počasí se dnes využívají různé sofistikované metody. Lidové pranostiky už se neberou vážně. Přesto jsou cenné, protože vycházejí z dlouhodobého pozorování klimatických podmínek.