English

finance.idnes.cz

Thursday, Jan 3

01

Jak správně postupovat při vrácení nevhodného zboží

finance.idnes.cz

Pod stromečkem se vám sešly tři stejné knížky a svetr od babičky je příliš velký? U e-shopu je řešení jednoduché, zboží můžete vrátit. Jak správně postupovat při vrácení vysvětluje vedoucí právního oddělení dTestu Lukáš Zelený.

Čtyři důvody, proč neotálet s pořízením vlastního bydlení na hypotéku

iDNES.cz

V září loňského roku poskytly banky 9 153 hypotečních úvěrů. V říjnu pak loňských rekordních 10 590 hypoték. Tím však rekordy na hypotéčním trhu končí. I přesto stále nabízí příležitost pro sjednání solidní hypotéky.

Wednesday, Jan 2

12

Jaký byl rok 2018 na trhu práce? Vítězem je zaměstnanec

finance.idnes.cz

Firmám se daří, zvyšují mzdy, ale trápí je zoufalý nedostatek pracantů, shodují se experti. Otázku, jaký byl letošní rok na trhu práce, jsme položili odborníkům, personalistům i generální ředitelce Úřadu práce ČR.

01

Je výhodnější topit plynem, nebo elektřinou?

finance.idnes.cz

Provoz plynového kotle je komfortní a ekologický. Elektřina je zase dostupná v každé domácnosti, ale je výrazně dražší než plyn. Jednoznačná odpověď na otázku, jestli je výhodnější topit plynem, nebo elektřinou, neexistuje. Záleží na mnoha…

Tuesday, Jan 1

Kvíz: Které české úspěšné slogany se vám vryly do paměti?

finance.idnes.cz

Náš novoroční kvíz bude spíše pro pobavení. Nebude dokonce ani o penězích. I když, trochu možná ano. Jakkoli si to zpravidla nepřiznáme, reklama ovlivňuje naše nákupy.

Monday, Dec 31

Jak posílit sebedůvěru a nepropadnout přílišnému zobecňování

finance.idnes.cz

Stává se vám, že uvažujete někdy černobíle a pak vidíte dění kolem sebe zkresleně? Třeba tak, že na lepší pozici nedosáhnete, protože to už dvakrát nevyšlo. Nebo máte pocit, že se určité věci dějí jen vám. Podle psychologa Jana Urbana…

Sunday, Dec 30

KVÍZ: Jak vybrat havarijní pojištění a vyhnout se kličkám pojišťoven

finance.idnes.cz

Havarijní pojištění není povinné, může se však vyplatit. Víte, ve kterých případech pojišťovna uhradí škodu a kdy naopak může plnění odmítnout? Otestujte své znalosti.

Saturday, Dec 29

Z cest po Asii si přivezli nápad, provozovna v centru Prahy má úspěch

finance.idnes.cz

Stroj na kávu, který vytvoří fotografii na mléčné pěně, pořídili v Singapuru. Kavárnu otevřeli před nedávnem v centru Prahy a od té doby už mají tisíce fanoušků.

Friday, Dec 28

09

Služební cesta může skončit i nehodou. Víte, na co máte nárok?

finance.idnes.cz

Jedete-li vlastním autem, začíná vaše pracovní cesta už v garáži, říká advokát Ladislav Jouza. Stát se může cokoli. Jak postupovat v případě problému a na co máte nárok, přiblíží advokát na konkrétních dotazech čtenářů.

01

Poradna: Pracuji navíc za nemocnou kolegyni, nemám za to ani korunu

finance.idnes.cz

Podmínky pro práci přesčas stanoví Zákoník práce. Ale jak je to v případě zkráceného pracovního úvazku? Na konkrétní doraz naší čtenářky odpovídá Lucie Kalašová, advokátka z kanceláře bpv Braun Partners.

Thursday, Dec 27

Poradna: Město požaduje doplatit nájem zpětně, má na to právo?

finance.idnes.cz

Pokud bydlíte v nájemním bytě, platit nájemné je samozřejmě vaší povinností. Ale jak je to se zvýšením nájemného? Může si vlastník bytu určit nájemné podle svého uvážení? A může požadovat doplatek za předchozí léta? Na konkrétní dotaz naší…

Energetický slovníček od A do Z. Čtrnáct pojmů, které se vyplatí znát

finance.idnes.cz

Při detailním zkoumání ročního vyúčtování nákladů za energie nebo výběru nového dodavatele narážíme na řadu pojmů a zkratek. Když jim dokážeme porozumět, budeme se v problematice energií a jejích spotřeby, a tedy i možné úspory mnohem lépe…

Wednesday, Dec 26

Komu a o kolik se v roce 2019 změní odvody na sociální pojištění

iDNES.cz

Od července 2019 počítá legislativa s proplácením i prvních tří dnů nemocenské. Senát sice 20. prosince 2018 vrátil novelu zákoníku práce Sněmovně, ta však může veto přehlasovat.

Tuesday, Dec 25

Šest nejvýznamnějších českých podnikatelů: zakladatel Kiwi i kolega Edisona

iDNES.cz

Pět mužů a jedna žena. Všechny proslavil nějaký nápad, který se stal základem pro jejich podnikání. Někteří se prosadili v oblasti fyziky, automobilového průmyslu či obuvnictví, jiní se proslavili relativně nedávno v oblasti IT či…

Monday, Dec 24

Pes jako vánoční dárek. Spočítali jsme, na kolik vás vyjde roční péče

iDNES.cz

Koupili jste psa jako vánoční dárek mamince, která žije sama? Bude mít s kým chodit na procházky i parťáka na povídání. Otázkou však je, zda si může péči o svého čtyřnohého mazlíčka dovolit. Spočítali jsme, jaké jsou náklady.

Sunday, Dec 23

Kvíz: Slyšíte o penězích všude? A víte, kde se o nich zpívá?

iDNES.cz

Zítra je Štědrý den, a tak náš dnešní kvíz bude spíš pro pobavení. Dokonce si u něj můžete zazpívat. Ale nebojte, bude o penězích, jsme přece rubrika Finance.

Saturday, Dec 22

Vymyslel a vyrobil unikátní krém, dnes prodává do celého světa

finance.idnes.cz

Jan Kostelník je rodák z Ústí nad Labem. Ještě mu není ani třicet a už ho díky projektu Amazinc! Skincare znají až v Austrálii. Zabodoval i v soutěži Rozjezdy roku. O svém podnikání však stále hovoří velmi skromně.

Friday, Dec 21

14

Životní pojištění. Co bude v módě příští rok a na co si dát pozor

finance.idnes.cz

Chcete uzavřít životní či jiné pojištění pro případ úrazu, invalidity či dokonce smrti? Ne vždy vám pojišťovny nabídnou takové produkty, kde je jasně vysvětleno, nač se vztahují. Jejich společným rysem je totiž velmi často složitost.

01

Pro své blízké nemusíte hned shánět domov seniorů, jde to i jinak

finance.idnes.cz

Až osmdesát procent seniorů si přeje dožít doma. Smyslem sociálních i zdravotních služeb je jim to umožnit. Pokud vám na vašich starších blízkých opravdu záleží, určitě najdete takovou službu, která jim bude takzvaně šitá na míru.

Thursday, Dec 20

Dovolená se bude počítat jinak: na dotazy čtenářů odpovídá odbornice

iDNES.cz

Ministerstvo práce a sociálních věcí připravuje změny v čerpání dovolené. Nová úprava dovolených má platit od půlky příštího roku, změny naběhnou od začátku roku 2020. Novela vyvolává řadu reakcí a nový výpočet budí otazníky. Na vaše…

Jsou mladí a vydělávají dost, ale na hypotéku potřebují pomoc rodičů

finance.idnes.cz

Mladý pár z Prahy se rozhodl koupit byt v novostavbě na hypotéku. Chybělo mu ale potřebných dvacet procent z hodnoty nemovitosti ve vlastních zdrojích. Když překonal tento problém, řešil délku fixace.

Wednesday, Dec 19

Zájem o hypotéky slábne, úrokové sazby raketově rostou

finance.idnes.cz

Zájem o hypotéky klesá. S měsíčním zpožděním se tak začíná projevovat dopad regulace České národní banky. Během listopadu si sjednalo hypoteční úvěr 8 617 klientů, což je o 1 973 méně než v říjnu. Hypotéky podle očekávání dál zdražují.

Knihkupec: O našem výběru rozhoduje trh. Tedy zákazníci, nikdo jiný

iDNES.cz

Jan Kanzelsberger patří do známé rodiny knihkupců. Podnik založil jeho otec v roce 1990. Pro firmu dnes pracuje 250 až 300 zaměstnanců a brigádníků. „Když hledáme zaměstnance, nejvíc nás zajímá, co opravdu čtou,“ říká Jan Kanzelsberger…

Tuesday, Dec 18

Mít finanční plán nemusí být nuda. Jak nastřádat tisíce i miliony

finance.idnes.cz

Špatní finanční poradci vám jen prodají finanční produkt, dobří předtím ještě řeknou: „Stejně jako každá loď má svůj cílový přístav, měly by mít svůj cíl i vaše finance. Loď bez cíle jenom bloudí v moři. A to samé platí i u financí.“…

Srazil na sjezdovce v Alpách lyžařku. Stálo to dva miliony korun

iDNES.cz

Srážka s jiným lyžařem je podle pojišťoven poměrně častou pojistnou událostí. V alpských zemích navíc velmi drahou. V případě lehkých zranění se pojistná plnění pohybují v řádech statisíců a u středně těžkých běžně v řádu milionů korun.

Monday, Dec 17

15

Když k Vánocům darujete peníze, nebuďte nudní. Poradíme vám

finance.idnes.cz

Nemáte čas kupovat vánoční dárky? Vaši blízcí zrovna rekonstruují byt, nebo šetří na auto, a tak je jim každá koruna dobrá? Peníze jako dárek nemusí být nudné, darujte je s vtipem nebo elegancí. Přinášíme několik nápadů, jak na to.

01

Roboti už jdou. Které profese nahradí nejdříve?

finance.idnes.cz

Co mají společného recepční, taxikář a pojišťovací agent? Všechna tato povolání se prý do několika desítek let z trhu práce zcela vytratí. A těch profesí bude daleko více. Aspoň to tvrdí studie vědců z Oxfordu.

Sunday, Dec 16

Kvíz: Víte, jak na nákup v zahraničním e-shopu?

iDNES.cz

Možná už vánoční dárky máte. Možná se do obchodu teprve chystáte. A možná právě usedáte k počítači, abyste pohodlně nakoupili online. Pokud zamíříte i do zahraničního e-shopu, vyzkoušejte si v dnešním kvízu, zda znáte potřebné fráze.

Saturday, Dec 15

Oprášily odkaz pradědečka a vyrábějí věci, které mají příběh. A živí je

finance.idnes.cz

Pradědeček Ivany Švarcové měl hrnčířskou dílnu. Po znárodnění jeho živnost komunisté zlikvidovali a čas postupně vymazal tradiční klíneckou keramiku z myslí lidí. Po dlouhých letech oživila jeho odkaz pravnučka a společně s Magdalénou…

Friday, Dec 14

Jaké dávky a příspěvky od státu mohou čekat senioři

finance.idnes.cz

Kromě starobního důchodu nejsou žádné peníze od státu cíleny výhradně na seniory. Jsou obvykle pro lidi nemocné nebo velmi chudé. U seniorů často horší zdravotní stav a nízké příjmy nestačí. Na jaké příspěvky a dávky lze v takovém případě…