English

money.pl

Friday, Nov 30

11

Sąd wstrzymał ograniczenie sprzedaży alkoholu. "Trudne do odwrócenia skutki”

www.money.pl

Wojewódzki Sąd Administracyjny w Krakowie wstrzymał uchwałę Rady Miasta Krakowa o ograniczeniach nocnej sprzedaży alkoholu. Zakaz miał obowiązywać od 26 grudnia między godziną 22 do 6 rano.

Inflacja najniższa od dwóch lat. Ceny przestały rosnąć. Efekt "czarnego piątku"

www.money.pl

W listopadzie ceny były średnio o 1,2 proc. wyższe niż rok wcześniej - wynika z najnowszych danych Głównego Urzędu Statystycznego. Rok do roku jest może drożej, ale ceny od miesiąca nie idą w górę. Powinniśmy dziękować czarnemu piątkowi?

PKB rośnie powyżej 5 proc. Inwestycje ruszyły z kopyta

Polski PKB wzrósł w trzecim kwartale o solidne 5,1 proc. w porównaniu z ubiegłym rokiem - potwierdził GUS. Konsumpcja i inwestycje ciągną gospodarkę w górę.

10

500+ tylko dla pracujących, ale nie dla zamożnych. Ryszard Petru chce skorygować program

www.money.pl

Trzeba skorygować ten program - tak o 500+ mówił w programie "Money. To się liczy" Ryszard Petru, założyciel partii "Teraz". Według jego propozycji, rządowy program mógłby być tańszy o 7-8 mld zł.

09

Bugaj: Powell zmienia zdanie, GPW zyskuje

www.money.pl

Dzisiejsza sesja stała pod znakiem gołębiego wydźwięku słów szefa Fed, co wyraźnie pobudziło apetyty inwestycyjne na Wall Street i pozytywnie przełożyło się także na pozostałe parkiety, choć już w mniejszym stopniu. Na tym tle nasz rynek…

Rekordowa kaucja za Osieckiego z obciążeniem. Niedopatrzenie sądu

www.money.pl

Sąd przyjął wekslowe poręczenie za podejrzanego bez sprawdzenia, czy jest ono wolne od obciążeń. A nie było - informuje "Rzeczpospolita". Kaucja za Piotra Osieckiego sięgnęła rekordowych 108 mln zł. Jednak blisko połowa z tej kwoty mogła…

08

Pracował w Krajowej SKOK, teraz nadzoruje SKOK-i w KNF

www.money.pl

Filip Czuchwicki, były pracownik Krajowej SKOK, od lipca 2018 r. nadzoruje SKOK-i w ramach KNF. W Komisji jest dyrektorem Departamentu SKOK i Instytucji Płatniczych. Oko.press prześwietliło błyskotliwą karierę Czuchwickiego.

Sędziowie zastrzegają majątki. Co piąte oświadczenia majątkowe nie do wglądu

www.money.pl

20 sędziów Sądu Najwyższego, w tym dwoje z nowo powołanej Izby Dyscyplinarnej zastrzegło swój stan posiadania.

Ryczko: złoty bez większych zmian, rynek patrzy w kierunku G20

www.money.pl

Ostatnie godziny na rynku walutowym mijały pod znakiem oczekiwania na rozpoczynający się dziś szczyt G20. W centrum zainteresowania znajdą się tematy handlowe na linii USA-Chiny.

"Money. To się liczy". Ryszard Petru o programie gospodarczym swojej partii

www.money.pl

Pierwszym gościem "Money. To się liczy" jest Ryszard Petru, którego pytamy o plany partii Teraz, a także o obecną sytuację w Nowoczesnej. W drugiej części Joanna Torbe, ekspert BCC ds. rynku pracy, komentuje pomysł PSL na 7-godzinny dzień…

Promocje już nie tak atrakcyjne. Sklepy przestają rozpieszczać Polaków

www.money.pl

Analizy 20 promocyjnych artykułów w sieciach handlowych wykazały, jak zmieniły się ceny wobec ubiegłego roku. Wnioski nie są jednoznaczne.

07

System rakietowy HIMARS dla Polski. Departament Stanu USA wydał zgodę na sprzedaż wyrzutni

655 mln dol. będzie Polskę kosztowało amerykańskich 20 systemów rakietowych. Wyrzutnie w ramach programu HOMAR mają zwiększyć siłę rażenia polskiej armii.

Nie będzie wyższego VAT-u na leki weterynaryjne

Nie będzie podwyżki VAT-u na leki dla zwierząt, rząd wycofał się z pomysłu. - Wykreślimy tę propozycję zmiany z nowej matrycy stawek VAT - poinformował rzecznik resortu finansów.

Mieszkanie+. Rządowy program okazał się klapą

www.money.pl

Liczne błędy, kolejne zmiany koncepcji i źle przygotowane prawo. Druzgocący raport z dwóch lat funkcjonowania programu tanich mieszkań znalazł się na biurku premiera i prezesa Kaczyńskiego.

Marek Ch. za rządów PO zarobił 2 mln zł

www.money.pl

Marek Ch. obecnie aresztowany, w 2011 r. wygrał w Ministerstwie Sprawiedliwości konkurs w ramach unijnego programu. Zarobił na nim ponad 2 mln zł - informuje "Fakt".

Thursday, Nov 29

22

Sklep poczty udawać nie może. Sejmowa komisja przyjęła zmiany w przepisach

Sklepy nie będą mogły pracować w niedziele pod pretekstem oferowania usług pocztowych. Takie zmiany w przepisach przyjęła w czwartek sejmowa Komisja Polityki Społecznej i Rodziny.

21

"Nie jesteśmy czarną owcą Europy". Henryk Kowalczyk o polityce energetycznej

www.money.pl

Węgiel to dla nas konieczność. Gdybyśmy odeszli od węgla to byśmy nie mieli prądu - mówił w programie "Wydarzenia i Opinie" minister środowiska Henryk Kowalczyk. Szansy na "czystą" energię minister upatruje w rozwoju energetyki jądrowej.

Skandal podatkowy na europejską skalę. Do wyłudzeń mogło dojść także w Polsce

www.money.pl

Oszustwa podatkowe na transakcjach cum-ex wykryto w 2012 roku. Jak wyliczyli dziennikarze śledczy z europejskiego centrum "Correctiv", straty sięgają 55 mld euro, a poniosły je Niemcy, Belgia, Francja, Hiszpania, Włochy, Holandia, Dania,…

Szczyt w Bratysławie. Polska jest gotowa płacić wyższą składką dla polityki spójności

www.money.pl

Polska gotowa jest podnieść składkę członkowską do budżetu UE, by nie ograniczać w przyszłej perspektywie polityki spójności i Wspólnej Polityki Rolnej. To samo zadeklarowało 15 innych państw.

20

43 tysiące młodych emerytów. Przywileje kosztują miliardy

Policjanci protestami wywalczyli niedawno podwyżki, ale i utrzymanie przywilejów emerytalnych. Wielu przyszłych młodych emerytów odetchnęło z ulgą. Łącznie jest ich teraz w Polsce kilkadziesiąt tysięcy. Kosztują podatników rocznie prawie…

19

Wydatki na służbę zdrowia wciąż bardzo niskie. Mniej niż Polska wydają tylko Bułgaria i Rumunia

www.money.pl

700 euro na mieszkańca - tyle, według najnowszych danych Eurostatu, wydaliśmy na służbę zdrowia w 2016 roku. To daje Polsce 3 miejsce od końca w Unii Europejskiej.

Zablokowane oszczędności budżetowe wracają do gry. Prawie 8 mld zł na różne projekty

www.money.pl

Niemal 8 mld zł można odblokować i przeznaczyć na różne projekty. To pieniądze, które zostały w związku z oszczędnościami występującymi w trakcie realizacji budżetu. Rada Ministrów właśnie przesłała do Sejmu projekt ustawy, który umożliwi…

18

Polski biznes solidarny z byłym prezesem Altus TFI. Wiemy, kto za niego poręczył

108 milionów złotych poręczenia majątkowego w sprawie Piotra Osieckiego to rekordowa kwota. Ale też sygnał, że polski biznes stanął murem za byłym prezesem Altus TFI. I jednocześnie przeciw "nadużywaniu aresztów wydobywczych". Jak…

Janusz Zemke dla money.pl: Polski rząd powinien naciskać na sankcje wobec Nord Stream 2

www.money.pl

Europa musi zdecydowanie odpowiedzieć na incydent na Morzu Azowskim. – Z całą pewnością uderzenie w Nord Stream 2 byłoby dla Rosji poważnym ciosem – twierdzi w rozmowie z money.pl były sekretarz stanu w MON, europoseł Janusz Zemke. -…

Naprawa warta połowę nowego pociągu. Uszkodzone Pendolino wróci na tory w 2020 r.

www.money.pl

Skład Pendolino, który został uszkodzony w zderzeniu z ciężarówką na przejeździe pod Ozimkiem, nie został jeszcze naprawiony. Przewoźnik właśnie rozstrzygnął przetarg na przywrócenie mu sprawności. Za naprawę zapłaci tyle, ile kosztuje…

16

Zgromadzenie wierzycieli GetBack w styczniu. Sąd wyznaczył datę

www.money.pl

Na 22 stycznia sąd wyznaczył datę zgromadzenia wierzycieli GetBacku. To już trzeci termin spotkania, na którym ma zostać przeprowadzone głosowanie nad układem. Dwa poprzednie przerwano.

Polska wśród "przyjaciół polityki spójności". Premier Morawiecki na szczycie w Bratysławie

Uczestnicy szczytu w stolicy Słowacji dyskutują o zrównoważonym budżecie europejskim i rozmawiają o tym, jak powinny być skonstruowane ramy finansowe na lata 2021-27.

Rząd chce powołać Morski Fundusz Rozwoju. Kapitał: 200 mln złotych

www.money.pl

Powstanie funduszu jest już zapisane w wykazie prac legislacyjnych. Jak wynika z projektu ustawy, fundusz ma "stymulować tworzenie i rozwój podmiotów finansujących sektor gospodarki morskiej".

FlixBus patrzy na wschód. Rodzina zielonych autokarów powiększa się o kolejnych przewoźników

www.money.pl

2018 r. FlixBus zamknie liczbą ponad 4 mln przewiezionych pasażerów. W przyszłym roku będzie ich więcej, bo firma planuje podwoić liczbę połączeń.