English

polar.cz / cz

Thursday, May 14

14

V celém kraji značně přibylo úrazů cyklistů. Před víkendem nabádají záchranáři k opatrnosti

polar.cz

Blíží se víkend a po deštivých dnech se má podle meteorologů vyjasnit. To samozřejmě opět naláká mnoho cyklistů na vyjížďku. Ale pozor! V průběhu uplynulého prodlouženého víkendu museli záchranáři pomáhat téměř třem desítkám zraněných po…

Retenční nádrže a úpravy na vodních tocích. Orlová a Havířov se snaží udržet vodu v krajině

polar.cz

Města si stále více uvědomují problém se suchem a realizují různé projekty. V Orlové a Havířově staví retenční nádrže a chystají opatření i na vodních tocích.

Obec přikoupila pozemky, malí fotbalisté z Těrlicka by se měli dočkat nového hřiště

polar.cz

V Těrlicku mají hodně fotbalistů a jen jedno hřiště. Pod náporem hráčů tráva trpí. Aby mohli všichni trénovat a hrát zápasy, musí obec vybudovat další hřiště, které bude sloužit k tréninku a zápasům nejmenších fotbalistů.

13

Dům dětí a mládeže v Jablunkově slaví 70 let činnosti

polar.cz

Už 70 let let vyplňuje volný čas nejmladších obyvatel Jablunkova místní Dům dětí a mládeže. Budova, která patří mezi nejstarší ve městě, prošla rekonstrukcí.

12

Do života lidí se pomalu vrací kultura, organizace zatím plánují akce jen na týden dopředu

polar.cz

Do života lidí se v omezené podobě vrací kultura. Divadla nebo kina se připravují na své znovuotevření a první diváky. I tady se ale organizátoři akcí musí řídit právě platnými pravidly, která se stále mění. Třeba pro distributory filmů…

10

Stonavští fotbalisté mohou opět trénovat, před sebou mají tři přípravné zápasy

polar.cz

Stonavští fotbalisté se konečně dočkali. Po nucené pauze mohou opět společně trénovat. Před sebou mají tři přípravné zápasy. Doma budou hostit Třinec a Karvinou.

Porubské školy a školky zhodnotí dotazník. Odhalí silná i slabá místa

polar.cz

Porubské základní a mateřské školy už brzy zjistí, jak na tom ve skutečnosti jsou. Odpověď jim dá pilotní dotazníkové šetření, které připravila radnice. Zapojit se do něj mohou jak učitelé, tak děti a jejich rodiče a v neposlední řadě také…

Wednesday, May 13

21

14

Skateboardisté budou mít v Orlové možná nový areál. K projektu se může vyjádřit i veřejnost

polar.cz

Radnice v Orlové nechala vypracovat studii na výstavbu nového skateparku. Podílejí se na ní také přímo sportovci. K projektu se bude moci vyjádřit i široká veřejnost, a to formou ankety.

Všechno zlé je k něčemu dobré. Radnice si v době koronaviru vyzkoušely nové postupy

polar.cz

Radnice se vracejí do běžného chodu. Během nouzového stavu se jim osvědčily nové postupy, jako jsou videokonference, nebo vyřizování určitých agend elektronicky. Některé metody mohou radnice využívat i do budoucna.

Basketbalisté Nového Jičína opět předvádí týmovou hru

polar.cz

Návrat k normálnímu životu představují i plnící se sportoviště. V Novém Jičíně obnovil pravidelné tréninky pro všechna svá družstva basketbalový klub. Na hřišti už se může potkat více hráčů a opět mohou předvádět týmovou hru

O podobu památníku veteránů v Ostravě se utká 8 umělců a architektů. Vítěze vybere porota do konce roku

polar.cz

Ostravští radní už posvětili výběr poroty, která určila, kdo bude navrhovat památník veteránů v Ostravě. Ke čtyřem osloveným umělcům se tak přidají další čtyři vybraní na základě portfolií. Porota pak vybere nejlepší návrhy, které budou…

13

Nejvíce prvňáčků se v Opavě hlásí na ZŠ E. Beneše

polar.cz

Do prvních tříd je v opavských základních školách zapsáno víc jak 600 dětí. Letos školy přijímaly kvůli koronavirové pandemii své budoucí žáky pouze formálně.

V Městské nemocnici Ostrava se prokázala nákaza u dalších zaměstnanců, už je jich 32

polar.cz

Po novém ohnisku nákazy z minulého týdne má Městská nemocnice Ostrava další nakažené zaměstnance. Dohromady je v zařízení už 32 pozitivních pracovníků a dalších 10 v nařízené karanténě.

Hrad Hukvaldy přivítal letošní první návštěvníky. Léto bude plné zajímavých akcí

polar.cz

Hrad Hukvaldy je zase přístupný veřejnosti. Brána prvního nádvoří se otevřela v úterý ráno a od té chvíle se život na jedné z největších zřícenin v zemi vrací do normálu.

12

3707 výpůjček za jeden den. Sdílená kola překonala rekord

polar.cz

V Ostravě momentálně funguje přes 270 stanic s více než 900 sdílenými koly. Co se týká jejich výpůjček, tak žebříčku vévodí Poruba. Následuje Moravská Ostrava a Přívoz a Ostrava-Jih. I když v době koronavirové krize počet výpůjček klesl,…

Deváťáci mají školy pro sebe. Docházka na Jihu je vysoká

polar.cz

Žáci 9.tříd základních škol se vrátili do škol. V Ostravě-Jihu je více než 700 deváťáků a do školních lavic na konzultace chodí téměř 60 procent z nich. V ostatních ročnících dál probíhá online výuka.

Výroba štítů pokračuje, po "ajťácích" převzali štafetu studenti

polar.cz

Dobrovolníci z iniciativy Lidé pro lidi byli zřejmě jedněmi z prvních v našem kraji, kteří začali vyrábět a distribuovat ochranné štíty. Teď ale nastal čas, aby se znovu vrátili do práce. A protože je těchto ochranných pomůcek stále…

Za sex zaplatil mladík z Karviné falešnými penězi. Koupil si je na internetu

polar.cz

Vysoký trest hrozí mladíkům z Karviné, kteří za sex zaplatili falešnými bankovkami. Původně si je jeden z nich objednal jako rekvizitu na internetu, ale zřejmě ho překvapilo, jak jsou věrohodné. Dokonce je ještě dal dvěma kamarádům, kteří…

11

Autobusy v Bruntále procházejí dezinfekcí, MHD se vrátí k normálu

polar.cz

Městská hromadná doprava v Bruntále, která stále jezdí podle výlukových jízdních řádů, se brzy vrátí do stavu před koronavirovou infekcí. Dopravce je na návrat do původního stavu připraven.

10

Kino Květen začíná promítat, dvě třetiny sedaček musí být prázdné

polar.cz

Kino v Novém Jičíně je po pauze vynucené koronavirem připraveno na znovuotevření. Podle nařízení vlády v něm ale zůstanou dvě třetiny sedaček prázdné. Na první film sem lidé mohou přijít 18. května.

09

Mladý medvěd dostal chuť na med. Odnesly to dva včelí úly

polar.cz

V Beskydech žije několik medvědů. Jako plaché šelmy se turistům zdaleka vyhýbají. Jeden mladší medvěd byl před několika dny ve slezské části. Přecházet ale může i na Slovensko.

Tuesday, May 12

20

Cizinec jel na dálnici v protisměru, byl agresivní na policisty a ještě nadýchal

polar.cz

U řidiče v protisměru na dálnici u Klimkovic zasahovali v pondělí večer policisté. Po zastavení s nimi 29letý muž nespolupracoval a nadýchal 0,3 promile. Policistí mu na místě zabavili řidičák i auto, protože nezaplatil kauci 10 tisíc…

19

Třídění odpadu bude zásadně ovlivňovat výši poplatku

polar.cz

Českou republiku čeká zásadní změna v odpadovém hospodářství. Připravuje se totiž novela Zákona o odpadovém hospodářství, která by mohla vstoupit v platnost počátkem příštího roku. Město Bruntál se na tuto změnu začíná připravovat už teď.

16

Další ochrana proti koronaviru na Jihu. Nášlapné stojany s dezinfekcí

polar.cz

Radnice Ostravy-Jihu si pořídila nášlapné stojany s dezinfekcí. Celkem jich má k dispozici 10 a lidé je mohou využívat nejen u hlavního vstupu na úřad, ale také v domovech s pečovatelskou službou, v K-Triu nebo i v sídle Technických služeb…

15

První neziskové organizace v Ostravě získaly podporu. Nejčastěji se hlásí sportovci

polar.cz

Jak už jsme vás informovali, Ostrava se snaží pomáhat nejen podnikatelům postiženým opatřeními státu, ale od minulého týdne už mohou o peníze žádat i neziskové organizace. V úterý schválila rada města pomoc pro první žadatele.

14

Salonu se podařilo přežít krizi i bez propouštění. Nyní čeká na pomoc od státu

polar.cz

Během pandemie se vše téměř zastavilo. Nyní je nejdůležitější, aby se zachovala pracovní místa. Těžkou dobu bez propouštění přečkal například i jeden salon v Havířově. Majitelka věří, že jí nyní pomůže stát.

Popeláři jsou v jednom kole. Během opatření se značně zvýšil svoz odpadu

polar.cz

Popeláři jsou v jednom kole, protože během opatření se značně zvýšil svoz odpadu. Například v Havířově odhadují Technické služby nárůst až o 25%. Pozitivní je, že lidé se snaží i nadále třídit.

13

Koronavirus sčítá škody: peníze v rozpočtu budou jistě chybět, musí se šetřit

polar.cz

Opavští zastupitelé na svém zasedání bilancovali koronavirovou krizi. Přestože ztráty ještě nejsou sečtené, už nyní je jasné, že peníze v městské kase chybět budou. Šetřit se bude nejen na provozu magistrátu, náklady budou muset redukovat…

12

Deváťáci zpátky v lavicích, připravují se na přijímačky. Většina tuto možnost uvítala

polar.cz

Deváťáci se mohli vrátit do škol kvůli přípravě na přijímací zkoušky. Výuka má podobu konzultačních hodin a účast na nich je dobrovolná. Učitelé museli zájemce rozdělit do skupin po patnácti, aby se navzájem nepotkávali.