English

Science and Technology at svethardware.cz

Thursday, Jun 17

16

ASRock hlásí snižující se poptávku po GPU, následovat mají ceny

www.svethardware.cz

Včera jsme se podívali na to, že koncové ceny grafických karet na trhu se pomalu začínají snižovat. Nyní se ozvala společnost ASRock, že dle jejích dat se snižuje poptávka po grafických kartách.

14

Radxa Zero: klon Pi Zero se 4 jádry a 4 GB paměti RAM

www.svethardware.cz

Společnost Radxa, která vypustila do světa už jeden známý klon počítače Raspberry Pi v podobě Rock Pi, si připravuje další novinku. Tou bude reagovat na Pi Zero, a tak půjde prostě o Radxa Zero. Co nabídne?

13

Techspot otestoval problémové desky s Intel B560 dle kvality napájení

www.svethardware.cz

Právě server Techspot nedávno označil desky s čipsetem Intel B560 za pohromu, pokud jde o jejich schopnosti napájení. Je to ale v podstatě pohroma dané platformy Intelu a také nejde o všechny modely desek bez výjimky. Tomu se věnuje nový…

AMD FidelityFX Super Resolution zpočátku přijde jen pro 7 her

www.svethardware.cz

Pokud by někdo čekal, že podpora her v rámci technologie AMD FidelityFX Super Resolution bude obecná a zajistí ji prostě ovladače, pak se mýlil. Každý jednotlivý titul musí technologii FSR podporovat zvlášť, ale seznam se má rychle…

12

Facebook zkusí zobrazovat reklamy ve VR hrách, a to placených

www.svethardware.cz

Společnost Facebook zkusí zobrazovat reklamy ve hrách pro virtuální realitu, a to přitom nepůjde o žádné zdarma šířené hříčky, ale tituly, které si uživatelé kupují. Za něco podobného přitom dostala od zákazníků přes prsty firma EA.

11

Boeing spěje k červencovému testu lodi Starliner

www.svethardware.cz

Společnost Boeing už dávno definitivně prohrála závod se SpaceX o vytvoření prvního soukromého systému, který by pro NASA zvládl vynášet na nízkou orbitu astronauty. S jeho Starlinery se ovšem stále počítá.

Tim Cook varuje před snahou EU otevřít iOS: Android má 47× více malwaru

www.svethardware.cz

Evropská unie se chce více míchat do toho, co si technologičtí giganti mohou dovolit na svých vlastních platformách. To je i případ alternativních obchodů pro Apple iOS, kde Tim Cook varuje, že by to mohlo přinést spoustu malwaru navíc.

WD Black SN850 SSD mají problém na AMD X570, výkon klesá o 40 %

www.svethardware.cz

Jedno z nejlepších spotřebitelských SSD od firmy Western Digital si dle provedených testů moc nerozumí s čipovou sadou AMD X570, což představuje problém vzhledem k tomu, že tento hardware by si správně měl naopak rozumět co nejlépe.

10

AMD vypouští na trh Radeon RX 6900 Liquid Cooled: ještě více výkonu

www.svethardware.cz

Společnost AMD se rozhodla vypustit na trh grafickou kartu Radeon RX 6900 XT Liquid Edition s 330W TBP a rychlejšími paměťmi, která bezpochyby přichází jako odpověď na novou GeForce RTX 3080 Ti.

Wednesday, Jun 16

15

G.Skill uvádí svou speciální počítačovou skříň Z5i pro Mini ITX

www.svethardware.cz

Společnost G.Skill známe spíše jako výrobce paměťových produktů, ale nyní tu máme její počítačovou skříň Z5i, která má pětihrannou základnu a určena je pro herní sestavy založené na základní desce Mini ITX.

14

Microsoft uznal problémy s rozmazaným textem nového taskbaru

www.svethardware.cz

Nejviditelnější změnou v systému Windows 10 v poslední době je nová funkce zvaná Novinky a zájmy, která se zobrazuje na hlavním panelu vpravo u minimalizovaných ikonek. Ukázalo se, že text se v řadě případů nezobrazuje ostře.

Seagate s WD kvůli Chia zvýší produkci pevných disků

www.svethardware.cz

Kapacita sítě kryptoměny Chia prudce roste a přirozeně se tím zvyšuje poptávka především po pevných discích. Společnosti Seagate a Western Digital se na ni rozhodly zareagovat, a to navýšením své produkce.

13

Cyberpunk 2077 se vrací do obchodu PlayStation Store

www.svethardware.cz

Nakonec to trvalo půl roku, ale hra Cyberpunk 2077 se přece jen vrací do nabídky obchodu PlayStation Store. Sony se totiž dříve rozhodlo k nebývalému kroku, a sice odstranit nový očekávaný AAA titul z nabídky.

12

Ceny grafických karet se pomalu začínají snižovat

www.svethardware.cz

Dobrá zpráva přichází ze zahraničí, a to konkrétně na základě údajů ze serveru eBay. Na něm prodávané grafické karty začaly v řadě případů zlevňovat, i když mají samozřejmě zatím stále ještě daleko k doporučeným částkám. A co ceny na našem…

AMD AM5 má dorazit ve 2. kvartálu 2022, desky pro Raptor Lake brzy poté

www.svethardware.cz

Ze serveru Uniko’s Hardware přichází zpráva o chystaných deskách pro procesory firem AMD a Intel. Pochopitelně nejde o zaručené informace, ale daný zdroj má zatím dobrou reputaci, takže je dobré je alespoň vzít v potaz.

11

Microsoft Windows 11 jsou reálné, ukázala se verze Pro

www.svethardware.cz

Bylo vcelku zřejmé, že Microsoft se skutečně odhodlá přejít ze systému Windows 10 na 11, ale nyní už je to v podstatě jisté. Na světlo světa se dostala předběžná verze systému, která nese jasné označení Windows 11 Pro.

Facebook TextStyleBrush: AI napodobí rukopis z jediného slova

www.svethardware.cz

Facebook vytvořil nový systém umělé inteligence TextStyleBrush, která se soustředí na rozpoznání stylu písma a jeho napodobení. Rukopis nebo styl písma je schopna rozpoznat z jediného vzorového slova.

10

JPR: čtvrtina grafických karet šla v prvním kvartálu do rukou těžařů

www.svethardware.cz

Dle analýzy společnosti Jon Peddie Research získali těžaři do svých rigů každou čtvrtou vyrobenou grafickou kartu, která se dostala na trh během prvního letošního kvartálu. Jak se k takovému závěru dospělo?

Tuesday, Jun 15

16

Qualcomm nabízí alternativu k akvizici Armu NVIDIÍ: sdružení firem

www.svethardware.cz

Společnost NVIDIA má před sebou ve snaze koupit Arm ještě dlouhou a trnitou cestu, neboť musí přesvědčit příslušné úřady několika zemí, z nichž se v poslední době ozývá především Velká Británie. Jakou alternativu ale má Qualcomm?

15

Nabídnou procesory Zen 4 nakonec až 128 jader?

www.svethardware.cz

Dle starších zpráv leakerů by měly procesory AMD Zen 4, čili přesněji procesory EPYC Genoa a potažmo z nich vycházející Threadrippery, nabídnout až 96 jader. Nyní nás ale Broly_X1 přesvědčuje, že jich bude až 128.

AMD Radeon RX 6600M otestován, jak si vede?

www.svethardware.cz

Koupě notebooku je dnes jedna z mála možností, jak si obstarat nový herní počítač a my snad brzy dostaneme možnost pořídit si i model s grafickou kartou AMD Radeon RX 6600M. Jaký výkon od ní máme očekávat?

14

Rainbow Six Siege s DLSS v benchmarku: až 50 % FPS navíc

www.svethardware.cz

NVIDIA se pochlubila zvýšením výkonu ve hře Rainbow Six Siege, který zajistila technologie DLSS. Máme očekávat až 50% FPS navíc a podívat se můžeme na video, které ukazuje průběh testů. A co Doom Eternal a podpora RT s DLSS?

Intel Ponte Vecchio přijde ve formátu OAM a využije vodní chlazení

www.svethardware.cz

Intel Ponte Vecchio jsou chystány jako serverové produkty, na něž si běžní uživatelé PC ani nesáhnou, a tak není divu, že přijdou v podobě modulů formátu OAM a vyžadovat budou také vodní chlazení.

13

Noctua konečně představila pasivní chladič NH-P1, doplní jej ventilátor

www.svethardware.cz

Včera jsme se dozvěděli, že pasivní chladič NH-P1 se předčasně objevil v nabídce obchodu Newegg, a tak bylo jasné, že bude brzy oficiálně představen. To se právě stalo a společně s ním tu máme i nový ventilátor coby vhodný doplněk.

12

Svou misi na Venuši má také evropská ESA, ohlásila EnVision

www.svethardware.cz

NASA nedávno oznámila, že si chystá dvě nové vesmírné mise, které se tentokrát zaměří na opomíjenou planetu Venuše. Jedná se o mise DAVINCI+ a VERITAS a nyní se dozvídáme, že je doplní svou vlastní misí také ESA.

Výroba pamětí DDR5 překoná dnešní DDR4 v roce 2023

www.svethardware.cz

Dle společnosti Yolle Developpement zabývající se mimo jiné průzkumem hardwarových trhů bude nástup pamětí DDR5 velice silný. Už v roce 2023 se tak očekává, že z hlediska kapacity výroba DDR5 překoná dnešní DDR4.

11

Beats uvádí bezdrátová sluchátka Studio Buds

www.svethardware.cz

Beats přichází s novými bezdrátovými sluchátky Studio Buds. Ty mají kompaktnější design než Powerbeats Pro a pochopitelně přinesou odolnost vůči vodě i funkci aktivního potlačení okolního hluku.

WD: SSD s 5bitovými PLC paměťmi jen tak nebudou, kde je problém?

www.svethardware.cz

Společnost Western Digital má jako jeden z největších výrobců pamětí typu NAND Flash jistě přehled o jejich vývoji a přitom říká, že po pamětech s buňkami QLC nastane delší pauza, než nastoupí PLC s pěti bity na buňku.

09

Za 28 milionů USD do vesmíru? Blue Origin vydražilo lístek na první let s posádkou

www.svethardware.cz

Společnost Blue Origin vyšle svou New Shepard s prvními lidskými pasažéry do vesmíru. Už je známo, že dva členové posádky budou Jeff Bezos a jeho bratr, přidá se k nim ale i vítěz aukce, který zaplatí 28 milionů USD.

Monday, Jun 14

22

Tesla se vrátí k Bitcoinu, až bude "zelenější", tvrdí Musk

www.svethardware.cz

Elon Musk opět reagoval na téma ohledně kryptoměn. Bránil se nařčením z manipulace, v důsledku čehož připustil, že se Tesla za určitých podmínek vrátí k Bitcoinu. I to asi dopomohlo včerejšímu a dnešnímu zvýšení hodnoty BTC.