Angrešt patří mezi méně náročné a dobře přizpůsobivé drobné ovoce, které se na zahradách často pěstuje. Pro dobrou úrodu je však třeba ho chránit před hnědým neboli americkým padlím.
Pěstitelé ozimých odrůd česneku by měli začátkem jara zpozornět a provést minimálně preventivní opatření proti houbomilce česnekové. Jinak se může stát, že o úrodu česneku přijdou.
Pěstujete-li na zahradě rybízy, pořádně si jejich keře před rašením listů prohlédněte. Pokud na nich objevíte zduřelé kulovité pupeny včas, můžete zabránit šíření nebezpečného škůdce – vlnovníka rybízového.
Každé předjaří řeší zahrádkáři ochranu broskvoní před kadeřavostí. Jelikož se jedná o častou a závažnou chorobu, která ovlivňuje výnos a zimovzdornost stromů, vyplatí se zopakovat si základní ochranná opatření.
S nástupem jara se mnoho pěstitelů pustí do předpěstování zeleniny a letniček. Vyklíčené rostliny však často začnou náhle a hromadně padat a odumírat. Naštěstí je možné tomu předejít.
Setím a vysazováním zeleniny začíná nová zahrádkářská sezona. Myslete přitom na dobré načasování: příliš časně vyseté rostliny trpí nedostatkem světla, zpoždění zase zbytečně oddaluje sklizeň.
Asociace biobazénů a jezírek při Svazu zakládání a údržby zeleně vyhlašuje již třetí ročník soutěže Koupací jezírko roku. Cílem soutěže je ukázat odborné i laické veřejnosti, že je možné využívat ke koupání u rodinných domů či rekreačních…
Koupací jezírko je uměle založená nádrž se stojatou vodou bez přítoku. Člověk, který se pro něj rozhodne, musí být připraven na bohatý život v jezírku i kolem něj. Pro čistou vodu v koupacím jezírku je totiž důležitá rovnováha vodních…
Přírodní bazény neboli biobazény jsou uměle založené nádrže s cirkulující vodou bez přítoku využívané ke koupání. Čištění vody v nich zajišťuje technologie biofiltru s nízkou spotřebou energie.
Koupací jezírko představuje uměle založenou nádrž se „stojatou“ vodou bez přítoku a odtoku, která je využívaná ke koupání. Základním principem úpravy vody je v něm zejména činnost zooplanktonu a sedimentace.
I když se nový záhon s jahodami zakládá obvykle koncem léta, můžete ho založit i na jaře. Je ovšem potřeba s tím začít včas, protože nejde jen o výsadbu sazenic.
Uplynulý rok ukázal, jak je důležité obklopovat se přírodou a být s ní v kontaktu. Nucená izolace mnohé z nás inspirovala ke startu nebo restartu pěstování. A v tomto duchu se ponesou i letošní pěstitelské trendy.
Propojit zahradu s okolní krajinou není snadné – ale když se to podaří, stojí výsledek za to. Jak se to povedlo, je krásně vidět, když zemi zalehne bílá peřina sněhu.
Batátům se někdy říká sladké brambory, což je trochu zavádějící označení. Batáty jsou mnohem teplomilnější rostliny, které se do Evropy dostaly z Ameriky ještě před bramborami. Stejně jako brambory je ale můžete na zahradě pěstovat.
Čistec hlíznatý patří do stejné čeledi jako máta nebo levandule, ale nepěstuje se kvůli květům, listům nebo vůni, nýbrž kvůli jedlým zaškrcovaných hlízkám, které vyrůstají na konci podzemních oddenků.
Málo známý aromatický drobnozel douškolistý má krásné jméno i vůni. Na zahradě se uplatní se jako okrasná a medonosná rostlina, kterou je možné pěstovat i jako koření nebo bylinku.
Trendem posledních let je přiblížit se co nejvíce přírodě, což má vliv i na design zahrad. Ty proto často působí spíše naturalistickým dojmem a mají méně zahradní vzhled.
Rozumně navržená zahrada by neměla být pouze květinovou přehlídkou. Měla by být místem, které bude vyhledávané nejen vámi, ale i drobnými živočichy. Někdy stačí jen změnit pracovní postup, a zahradu začnou pravidelně navštěvovat včely,…
Kdo během sezony včas zasel mrkev ke skladování, mohl se na podzim pustit do její sklizně. V opačném případě se vyplatí zapamatovat si nejzajímavější odrůdy pro podzimní, resp. nyní už spíš jarní výsev.
S klesající venkovní teplotou, klesá i nabídka ptačí potravy. Zimním přikrmováním ovšem můžete ptákům výrazně pomoci. Pokud ještě nemáte krmítko, můžete teď jedno vyhrát.
Pokud si má člověk udržet zdravé nervy i v hektické době, která občas nastane, měl by vsadit na potraviny bohaté na vitaminy a užívat bylinky, které mají zklidňující účinky.
Uvědomělé nakládání s odkrojenými zbytky zeleniny není tak úplně horká novinka, jak to tvrdí současný trend. Často jde o znovuobjevení osvědčených postupů našich babiček. Zpracováním „odpadu“ využijete cennou surovinu a zároveň potěšíte…
Orchidej falenopsis, česky můrovec, překvapí svou nenáročností. Trochu péče byste jí však přece jen věnovat měli. Popíšeme vám, jak ji správně přesadit a přimět k tomu, aby i po několika letech bohatě kvetla.
Darovat roční předplatné znamená darovat radost nejen na Vánoce, ale i na každý měsíc následujícho roku. Jak jednoduché a přitom smysluplné. Vaši blízcí jen otevřou schránku a tam na ně bude čekat oblíbený časopis.
Koncem roku se červenky, tak jako většina pěvců, kteří u nás přezimují, přeorientují z hmyzu na rostlinnou stravu. Ale i v přírodní zahradě, kde je dostatek plodů, budete moci pozorovat vždy jen jednu, nanejvýš dvě červenky.
Květové esence doktora Bacha mají na člověka pozitivní účinek, protože harmonizují vztah mezi lidskou psychikou a tělem. Vědecké důkazy takového výkladu sice chybějí, přesto má mnoho přírodních léčitelů s užíváním Bachových kapek dobrou…
Máme pro vás skvělý tip na vánoční dárek, který můžete objednat z pohodlí svého domova. Připravili jsme pro vás předplatné časopisu Naše krásná zahrada se slevou 30 %.
Když se voda změní v led, může napáchat značné škody. Proto byste ještě dříve, než přijde mráz, měli připravit na zimu zahradní jezírka, fontány a vodní prameny.
Zimy jsou stále mírnější, léta teplejší a období sucha delší, občas přerušená silnými dešti. Některým druhům dřevin taková změna klimatu nesvědčí. Které stromy tedy vybrat?
Maringotky a mobilní domky nabízejí cenově dostupné bydlení na malém prostoru. Ve vlastní zahradě v nich můžete zařídit pracovnu, pokoj pro hosty nebo obývací místnost „navíc“.