English

www.nkz.cz

Today News

17

Americké padlí angreštu: jak mu předcházet

www.nkz.cz

Angrešt patří mezi méně náročné a dobře přizpůsobivé drobné ovoce, které se na zahradách často pěstuje. Pro dobrou úrodu je však třeba ho chránit před hnědým neboli americkým padlím.

Wednesday, Mar 3

Jak chránit česnek proti houbomilce česnekové

www.nkz.cz

Pěstitelé ozimých odrůd česneku by měli začátkem jara zpozornět a provést minimálně preventivní opatření proti houbomilce česnekové. Jinak se může stát, že o úrodu česneku přijdou.

Tuesday, Mar 2

16

Jak ochránit rybízy před vlnovníkem rybízovým

www.nkz.cz

Pěstujete-li na zahradě rybízy, pořádně si jejich keře před rašením listů prohlédněte. Pokud na nich objevíte zduřelé kulovité pupeny včas, můžete zabránit šíření nebezpečného škůdce – vlnovníka rybízového.

Monday, Mar 1

Kadeřavost broskvoní: kdy, jak a čím stromy chránit

www.nkz.cz

Každé předjaří řeší zahrádkáři ochranu broskvoní před kadeřavostí. Jelikož se jedná o častou a závažnou chorobu, která ovlivňuje výnos a zimovzdornost stromů, vyplatí se zopakovat si základní ochranná opatření.

Thursday, Feb 25

00

Padání klíčních rostlin: co to je a jak mu předejít

www.nkz.cz

S nástupem jara se mnoho pěstitelů pustí do předpěstování zeleniny a letniček. Vyklíčené rostliny však často začnou náhle a hromadně padat a odumírat. Naštěstí je možné tomu předejít.

Wednesday, Feb 24

18

Kdy a jak vysít, předpěstovat a vysazovat zeleninu

www.nkz.cz

Setím a vysazováním zeleniny začíná nová zahrádkářská sezona. Myslete přitom na dobré načasování: příliš časně vyseté rostliny trpí nedostatkem světla, zpoždění zase zbytečně oddaluje sklizeň.

Thursday, Feb 18

16

Hledá se koupací jezírko a biobazén roku 2021

www.nkz.cz

Asociace biobazénů a jezírek při Svazu zakládání a údržby zeleně vyhlašuje již třetí ročník soutěže Koupací jezírko roku. Cílem soutěže je ukázat odborné i laické veřejnosti, že je možné využívat ke koupání u rodinných domů či rekreačních…

Wednesday, Feb 17

20

Jak funguje čištění vody v přírodním jezírku

www.nkz.cz

Koupací jezírko je uměle založená nádrž se stojatou vodou bez přítoku. Člověk, který se pro něj rozhodne, musí být připraven na bohatý život v jezírku i kolem něj. Pro čistou vodu v koupacím jezírku je totiž důležitá rovnováha vodních…

19

Biobazén: který typ si vybrat a jak se o něj starat

www.nkz.cz

Přírodní bazény neboli biobazény jsou uměle založené nádrže s cirkulující vodou bez přítoku využívané ke koupání. Čištění vody v nich zajišťuje technologie biofiltru s nízkou spotřebou energie.

18

Koupací jezírko: pro jaký typ se rozhodnout

www.nkz.cz

Koupací jezírko představuje uměle založenou nádrž se „stojatou“ vodou bez přítoku a odtoku, která je využívaná ke koupání. Základním principem úpravy vody je v něm zejména činnost zooplanktonu a sedimentace.

Tuesday, Feb 16

Nové jahodiště: kde a jak ho na zahradě založit

www.nkz.cz

I když se nový záhon s jahodami zakládá obvykle koncem léta, můžete ho založit i na jaře. Je ovšem potřeba s tím začít včas, protože nejde jen o výsadbu sazenic.

15

Pěstitelské trendy roku 2021 pro zahrady i balkony

www.nkz.cz

Uplynulý rok ukázal, jak je důležité obklopovat se přírodou a být s ní v kontaktu. Nucená izolace mnohé z nás inspirovala ke startu nebo restartu pěstování. A v tomto duchu se ponesou i letošní pěstitelské trendy.

Monday, Feb 1

17

Mírné zvlnění propojilo zahradu s krajinou

www.nkz.cz

Propojit zahradu s okolní krajinou není snadné – ale když se to podaří, stojí výsledek za to. Jak se to povedlo, je krásně vidět, když zemi zalehne bílá peřina sněhu.

Monday, Jan 25

Batáty: nejvýživnější zelenina a jak ji pěstovat

www.nkz.cz

Batátům se někdy říká sladké brambory, což je trochu zavádějící označení. Batáty jsou mnohem teplomilnější rostliny, které se do Evropy dostaly z Ameriky ještě před bramborami. Stejně jako brambory je ale můžete na zahradě pěstovat.

Saturday, Jan 16

20

Čistec hlíznatý: zelenina pěstovaná pro jedlé hlízy

www.nkz.cz

Čistec hlíznatý patří do stejné čeledi jako máta nebo levandule, ale nepěstuje se kvůli květům, listům nebo vůni, nýbrž kvůli jedlým zaškrcovaných hlízkám, které vyrůstají na konci podzemních oddenků.

Friday, Jan 15

15

Drobnozel douškolistý: opomíjený polokeř s vůní máty

www.nkz.cz

Málo známý aromatický drobnozel douškolistý má krásné jméno i vůni. Na zahradě se uplatní se jako okrasná a medonosná rostlina, kterou je možné pěstovat i jako koření nebo bylinku.

Monday, Jan 11

21

Jak vytvořit zahradu, která přechází do krajiny

www.nkz.cz

Trendem posledních let je přiblížit se co nejvíce přírodě, což má vliv i na design zahrad. Ty proto často působí spíše naturalistickým dojmem a mají méně zahradní vzhled.

Monday, Jan 4

14

VIDEO: podzimní zahrada, v níž se daří nejen rostlinám

www.nkz.cz

Rozumně navržená zahrada by neměla být pouze květinovou přehlídkou. Měla by být místem, které bude vyhledávané nejen vámi, ale i drobnými živočichy. Někdy stačí jen změnit pracovní postup, a zahradu začnou pravidelně navštěvovat včely,…

Tuesday, Dec 15

20

Jakou mrkev si vybrat a jak ji pěstovat, sklízet a skladovat

www.nkz.cz

Kdo během sezony včas zasel mrkev ke skladování, mohl se na podzim pustit do její sklizně. V opačném případě se vyplatí zapamatovat si nejzajímavější odrůdy pro podzimní, resp. nyní už spíš jarní výsev.

Monday, Dec 14

03

Vyhrajte jedno z 10 ptačích krmítek Finch

www.nkz.cz

S klesající venkovní teplotou, klesá i nabídka ptačí potravy. Zimním přikrmováním ovšem můžete ptákům výrazně pomoci. Pokud ještě nemáte krmítko, můžete teď jedno vyhrát.

Tuesday, Dec 8

16

Které bylinky a potraviny pomáhají proti stresu

www.nkz.cz

Pokud si má člověk udržet zdravé nervy i v hektické době, která občas nastane, měl by vsadit na potraviny bohaté na vitaminy a užívat bylinky, které mají zklidňující účinky.

Monday, Dec 7

17

Konzumujte zeleninu beze zbytků: od listů až po kořeny

www.nkz.cz

Uvědomělé nakládání s odkrojenými zbytky zeleniny není tak úplně horká novinka, jak to tvrdí současný trend. Často jde o znovuobjevení osvědčených postupů našich babiček. Zpracováním „odpadu“ využijete cennou surovinu a zároveň potěšíte…

Friday, Dec 4

19

Jak přesadit orchidej a přimět ji ke kvetení

www.nkz.cz

Orchidej falenopsis, česky můrovec, překvapí svou nenáročností. Trochu péče byste jí však přece jen věnovat měli. Popíšeme vám, jak ji správně přesadit a přimět k tomu, aby i po několika letech bohatě kvetla.

14

Darujte předplatné, darujete radost na celý rok

www.nkz.cz

Darovat roční předplatné znamená darovat radost nejen na Vánoce, ale i na každý měsíc následujícho roku. Jak jednoduché a přitom smysluplné. Vaši blízcí jen otevřou schránku a tam na ně bude čekat oblíbený časopis.

Wednesday, Dec 2

16

Proč na zahradě zahlédnete vždy jen jednu červenku

www.nkz.cz

Koncem roku se červenky, tak jako většina pěvců, kteří u nás přezimují, přeorientují z hmyzu na rostlinnou stravu. Ale i v přírodní zahradě, kde je dostatek plodů, budete moci pozorovat vždy jen jednu, nanejvýš dvě červenky.

Monday, Nov 30

14

Bachovy květové kapky: jak fungují a jak se užívají

www.nkz.cz

Květové esence doktora Bacha mají na člověka pozitivní účinek, protože harmonizují vztah mezi lidskou psychikou a tělem. Vědecké důkazy takového výkladu sice chybějí, přesto má mnoho přírodních léčitelů s užíváním Bachových kapek dobrou…

Wednesday, Nov 25

16

Roční předplatné Naší krásné zahrady se slevou 30 %

www.nkz.cz

Máme pro vás skvělý tip na vánoční dárek, který můžete objednat z pohodlí svého domova. Připravili jsme pro vás předplatné časopisu Naše krásná zahrada se slevou 30 %.

Monday, Nov 23

18

Zazimování jezírka a dalších vodních prvků

www.nkz.cz

Když se voda změní v led, může napáchat značné škody. Proto byste ještě dříve, než přijde mráz, měli připravit na zimu zahradní jezírka, fontány a vodní prameny.

Wednesday, Nov 18

15

Stromy, kterým nevadí současná změna klimatu

www.nkz.cz

Zimy jsou stále mírnější, léta teplejší a období sucha delší, občas přerušená silnými dešti. Některým druhům dřevin taková změna klimatu nesvědčí. Které stromy tedy vybrat?

Friday, Nov 13

13

Maringotka na zahradě: letní bydlení i pracovna

www.nkz.cz

Maringotky a mobilní domky nabízejí cenově dostupné bydlení na malém prostoru. Ve vlastní zahradě v nich můžete zařídit pracovnu, pokoj pro hosty nebo obývací místnost „navíc“.