Vďaka živým plotom máme viac súkromia, oddeľujú jednotlivé časti záhrady, chránia pred zvieratami, hlukom, prachom i vetrom. Aby tieto funkcie dokázali plniť, treba sa o ne starať.
Keďže rez patrí v komplexe celoročnej agrotechniky medzi najzásadnejšie opatrenia, je dôležité nezanedbať ho a nerobiť chyby. Poradíme vám, ako sa vyhnúť tým najčastejším.
Ak máte v záhrade slnečné miesto s rozmermi asi 3 x 1,5 metra, venujte ho práve motýľom. Ručíme vám za to, že takýto rozkvitnutý záhon bez obáv nakŕmi množstvo lietajúcich krásavcov a vy sa okrem pohľadu na nich budete tešiť nielen…
August je stvorený na zakladanie nového jahodoviska či dosádzanie toho starého. Ak aj vy premýšľate, ako to urobiť čo najlepšie, máme pre vás tip. Je ním pestovanie na čiernej textílii, ktorá ponúka množstvo výhod.
Existujú dva prístupy k starostlivosti o záhradu. Jeden sa snaží choroby a škodce bez váhania okamžite zlikvidovať, druhý spočíva v pochopení prírodných zákonov, aby boli škodlivé činitele pod kontrolou.
Rakytníku rešetliakovému (Hippophae rhamnoides) sa darí v podmienkach, ktoré Slovensko ponúka. V posledných rokoch jeho pestovanie nabralo na popularite a čoraz viac sa vyskytuje aj v záhradách. Je to najmä vďaka úžasne liečivým plodom,…
Radi si užívate kvitnúcu krásu kvetov v záhrade najdlhšie, ako to je možné? Tak by v nej určite nemali chýbať záhony astier, ktoré ukončujú kvitnutie až s príchodom prvých mrazov.
Kanadské čučoriedky sa v posledných rokoch tešia veľkej obľube. Dospetovať ich, nie je náročné, treba však dodržať niektoré pravidlá. A čo kamčatské čučoriedky? Sú oproti kanadským menej náročné a rodia medzi prvými ovocinami.
Slivky dozrievajú a každá správna gazdinka z nich iste každoročne varí poctivý domáci lekvár. Ak máte chuť na niečo iné, vyskúšajte lahodnú a zdravú slivkovú nutelu.
Sladké, šťavnaté, červené...Milujú ich deti aj dospelí. Práve v auguste je vhodný čas na vysádzanie priesad jahôd. Už budúci rok si budete pochutnávať na úrode.
Viacročné muškáty po niekoľkých rokoch strácajú na kráse a vyrastajú im drevnaté stonky. Aby ste sa aj naďalej mohli tešiť z najkrajších odrôd, skúste si ich rozmnožiť. Dá sa to celkom jednoducho.
Ihneď po zbere treba bylinky pripraviť na sušenie. Zachovať si vôňu a liečivú silu letnej prírodnej lekárničky na chladné mesiace. Máme pre vás užitočné tipy.
Vysoké teploty v sobotu (22. 8.) popoludní potrápia najmä západné Slovensko. Slovenský hydrometeorologický ústav (SHMÚ) vydal pre Bratislavský, Trnavský a časť Nitrianskeho kraja výstrahu prvého stupňa. Teploty tu môžu ojedinele dosiahnuť…
Broskyňu môžete počas roka rezať dvakrát, treba sa však správne trafiť do termínu a zvoliť vhodný spôsob rezu. Potom sa môžete každý rok tešiť z bohatej úrody.
Kto by nemal rád omamnú vôňu ruží a levandule? Vysaďte si záhon podľa nášho návrhu a priamo medzi rastliny umiestnite pohodlnú lavičku. Toto miesto sa zaručene stane vaším obľúbeným.