Česká střelecká exploze. V NHL se trefili Palát, Krejčí, Vrána, Hertl i Nosek

ČTK ČTK
Aktualizováno 11. 1. 2019 9:50
Útočník Ondřej Palát překonal v NHL krajana Petra Mrázka a odstartoval v 52. minutě obrat Tampy Bay v utkání s Carolinou z 0:1 na konečných 3:1. Český gólman kryl 27 z 29 střel a byl vyhlášen třetí hvězdou zápasu. Ve vzájemném utkání skóroval David Krejčí a Jakub Vrána, který s Washingtonem vyhrál na ledě Bostonu 4:2.
Útočník Tampy Ondřej Palát překonává krajana Petra Mrázka v brance Caroliny
Útočník Tampy Ondřej Palát překonává krajana Petra Mrázka v brance Caroliny | Foto: Reuters

Také v zápase ve Vegas se gólově prosadili čeští hráči na obou stranách. Domácí Tomáš Nosek otevřel už ve druhé minutě skóre, za San Jose vyrovnal Tomáš Hertl, který asistoval ve třetí třetině u rozhodujícího gólu a Sharks zvítězili 3:2. Radko Gudas přispěl přihrávkou k výhře Philadelphie 2:1 nad Dallasem. Naopak asistence Filipa Chytila nepomohla New York Rangers, kteří v městském derby podlehli Islanders 3:4.

Palát měl při gólové akci velkou porci štěstí. K českému útočníkovi se dostal puk po zblokované střele Stevena Stamkose, a i když ho netrefil čistě, doplachtil do zcela odkryté branky. Zbývající dvě branky vstřelil Brayden Point. Nejdříve nedal Mrázkovi šanci střelou v přesilové hře z pravého kruhu ke vzdálenější tyči a poté uzavřel skóre trefou při power play.

"Všichni víme, že mají dobré přesilovky. V prvních dvou třetinách se nám v oslabení dařilo, drželi jsme je mimo gólové pozice. Je škoda, že jsme to ve třetí třetině nedotáhli a že jsme tady nebodovali," mrzelo Mrázka. "Ale dřeli jsme a odehráli jsme tu velmi dobrý zápas," podotkl.

Mrázek vychytal proti Tampě Bay v základní části výhru jen jednou ze 13 startů, tentokrát ale výkonem oslnil a trenér Caroliny Rod Brind'́Amour ho pochválil. "Převedl několik opravdu skvělých zákroků," uznal. Na mysli měl třeba akci ve druhé třetině za stavu 1:0, kdy český gólman zklividoval zblízka tutovku nejproduktivnějšímu hráči soutěže Nikitu Kučerovovi. "Bohužel jsme ho v útoku dostatečně nepodpořili," dodal kouč.

Pavel Kubina už není držitelem rekordu Tampy Bay v počtu odehraných zápasů mezi obránci. Českého zadáka překonal Victor Hedman, který proti Carolině nastoupil k 663. utkání v dresu Lightning.

Vrána dal první gól zápasu v Bostonu ze sólového úniku, když jednoduše překonal Jaroslava Haláka střelou k levé tyči. Bruins dvakrát vyrovnali, podruhé díky Krejčímu, jenž se prosadil v přesilové hře tvrdou ranou zpoza pravého kruhu. Už za necelou minutu ale skóroval Nicklas Bäckström. Výhru Capitals zpečetil při hře bez brankáře svým druhým gólem večera Alexandr Ovečkin, který na sebe strhnul pozornost i čistým zákrokem na urostlého beka Zdena Cháru a domácího kapitána poslal na střídačku Washingtonu.

Boston byl střelecky aktivnější (41:22), ale prohrál s Washingtonem počtrnácté v řadě. Brankář Halák si vyčítal rozdílový gól ze 46. minuty. Nepříliš prudká střela Bäckströma zpoza levého kruhu mu prošla pod lapačkou. "Nechytil jsem to a to byl základ prohry. Jejich gólman (Braden Holtby) mě přehrál," řekl sebekriticky Halák. Jeho spoluhráč David Pastrňák vyšel potřetí za sebou naprázdno, navíc si připsal tři záporné body. Na druhé straně Michal Kempný zblokoval pět střel, nejvíce ze všech hráčů v zápase, a získal tři kladné body.

Nosek udeřil z dorážky, Hertl se šikovným manévrem dostal do útočného pásmu a z pravého kruhu vyrovnal přesnou střelou přes obránce. Vegas se ve třetí třetině ujalo vedení, ale San Jose během 39 sekund otočilo skóre. Obrat završil Joonas Donskoi, od jehož těla se po obrovském závaru odrazila do branky Hertlova střela z mezikruží.

Jejich spolupráce zajistila San Jose jubilejní tisící výhru v soutěži, která se zrodila v den, kdy na zápas cestovali s klubem i otcové hráčů. Vegas, v jehož dresu byl Nosek vyhlášen druhou hvězdou zápasu, prohrál poprvé po sedmi výhrách.

Philadelphia vstupovala do utkání se sérií osmi proher, kvůli níž se propadla na poslední místo v NHL. Klíčový náskok si Flyers vypracovali v rozmezí 22. až 29. minuty, kdy dali oba góly. Dallas přestřílel domácí 38:22, ale ze své aktivity vytěžil jen jeden gól. V předposlední minutě vrátil na chvíli dvoubrankový náskok Jakub Voráček, jenže při dorážce se dostal do kontaktu s gólmanem Antonem Chudobinem. Po trenérské výzvě byl gól odvolán.

Výsledky NHL:

Boston - Washington 2:4 (0:1, 1:1, 1:2)

Branky: 35. Donato, 45. Krejčí - 35. a 59. Ovečkin, 7. Vrána, 46. Bäckström. Střely na branku: 41:22. Diváci: 17.565. Hvězdy zápasu: 1. Holtby (Washington), 2. Donato (Boston), 3. Ovečkin (Washington).

New Jersey - Toronto 2:4 (0:3, 2:0, 0:1)

Branky: 37. Coleman, 37. Boyle - 8. a 20. Tavares, 5. Hainsey, 60. Marner. Střely na branku: 29:43. Diváci: 15.280. Hvězdy zápasu: 1. Tavares (Toronto), 2. Coleman (New Jersey), 3. Hyman (Toronto).

NY Rangers - NY Islanders 3:4 (1:2, 1:1, 1:1)

Branky: 2. R. Strome (Chytil), 22. Shattenkirk, 49. Fast - 3. Barzal, 9. Eberle, 24. Lee, 59. Josh Bailey. Střely na branku: 30:20. Diváci: 17.938. Hvězdy zápasu: 1. Barzal, 2. Josh Bailey (oba NY Islanders), 3. Fast (NY Rangers).

Philadelphia - Dallas 2:1 (0:0, 2:0, 0:1)

Branky: 22. Konecny (Gudas), 29. J. Van Riemsdyk - 58. Jamie Benn. Střely na branku: 22:38. Diváci: 19.448. Hvězdy zápasu: 1. Hart, 2. J. Van Riemsdyk, 3. Konecny (všichni Philadelphia).

Columbus - Nashville 4:3 v prodl. (1:0, 0:0, 2:3 - 1:0)

Branky: 7. a 54. Jenner, 54. a 62. Panarin - 45. Bonino, 56. Arvidsson, 56. Ekholm. Střely na branku: 33:35. Diváci: 17.065. Hvězdy zápasu: 1. Panarin, 2. Jenner (oba Columbus), 3. Ekholm (Nashville).

Tampa Bay - Carolina 3:1 (0:0, 0:1, 3:0)

Branky: 57. a 60. B. Point, 52. Palát - 25. Williams. Střely na branku: 30:27. Mrázek odchytal za Carolinu 59:06 minuty, inkasoval dvě branky z 29 střel a úspěšnost zásahů měl 93,1 procenta. Diváci: 19.092. Hvězdy zápasu: 1. B. Point, 2. Vasilevskij (oba Tampa Bay), 3. Mrázek (Carolina).

St. Louis - Montreal 4:1 (2:0, 1:1, 1:0)

Branky: 2. Thomas, 17. Sundqvist, 27. Bouwmeester, 50. Blais - 30. Gallagher. Střely na branku: 30:29. Diváci: 17.839. Hvězdy zápasu: 1. Binnington, 2. Sundqvist, 3. Bouwmeester (všichni St. Louis).

Minnesota - Winnipeg 3:2 (1:0, 2:1, 0:1)

Branky: 32. a 38. Zucker, 6. Greenway - 40. B. Tanev, 58. Scheifele. Střely na branku: 22:28. Diváci: 19.072. Hvězdy zápasu: 1. Spurgeon, 2. Zucker, 3. Dubnyk (všichni Minnesota).

Edmonton - Florida 4:3 po sam. nájezdech (1:1, 1:1, 1:1 - 0:0)

Branky: 40. a 60. McDavid, 10. Nurse, rozhodující sam. nájezd Nugent-Hopkins - 10. Vatrano, 25. Malgin, 55. Borgström. Střely na branku: 24:30. Diváci: 18.347. Hvězdy zápasu: 1. McDavid, 2. Nurse, 3. Draisaitl (všichni Edmonton).

Vancouver - Arizona 3:4 v prodl. (0:0, 2:2, 1:1 - 0:1)

Branky: 23. a 56. Bärtschi, 40. Gaudette - 22. a 65. Pánik, 31. Cousins, 50. Garland. Střely na branku: 36:22. Diváci: 18.527. Hvězdy zápasu: 1. Bärtschi (Vancouver), 2. Pánik, 3. Hjalmarsson (oba Arizona).

Vegas - San Jose 2:3 (1:0, 0:1, 1:2)

Branky: 2. Nosek, 43. Merrill - 35. Hertl, 48. M. Karlsson, 49. Donskoi (Hertl). Střely na branku: 38:27. Diváci: 18.367. Hvězdy zápasu: 1. M. Jones (San Jose), 2. Nosek, 3. Merrill (oba Vegas).

Los Angeles - Ottawa 1:4 (0:0, 1:2, 0:2)

Branky: 24. Clifford - 37. a 60. Tierney, 35. B. Ryan, 42. Wolanin. Střely na branku: 34:27. Diváci: 17.713. Hvězdy zápasu: 1. Nilsson, 2. Tierney (oba Ottawa), 3. Clifford (Los Angeles).