Pražskou jarní aukční sezonu zahájí ve čtvrtek 21. února v 18 hodin Vltavín. První část jeho 163. aukce bude vyhrazena zlatým rakousko-uherským a československým mincím. Sběratelé mohou usilovat například o dobře zachovaný vzácný desetidukát z roku 1933, kterých bylo vyraženo pouhých 1780 kusů (vyvolávací cena je 172 tisíc korun). Aukce dále nabídne více než šest desítek ručně vázaných koberců z kolekce Františka Grufíka, sběratele, který podnikl mnoho cest na Střední východ a spoluzaložil obchod Nomád. Půjde o koberce různého stáří, vzorů a typů z Íránu, Indie, Afghánistánu, Turkmenistánu a Zakavkazska, jejichž vyvolávací ceny se pohybují od dvou do 83 tisíc korun. Dražbu Vltavínu završí výtvarné umění 19. až 21. století včetně výběru fotografií.

Zajímavou kolekci grafik a kreseb Františka Tichého pocházející z jediné soukromé sbírky bude v sobotu 23. února dražit Artkunst v Galerii kavárny Louvre na Národní třídě − vyvolávací ceny jsou určeny od 1500 do 45 tisíc korun. V nabídce bude také několik konvolutů skic Václava Boštíka, třeba dvě studie krajin provedené tužkou a akvarelem (šest tisíc korun). Ojediněle velkého formátu je kresba tuší kolorovaná akvarelem Kamila Lhotáka s názvem Bradbury z roku 1977 (80 tisíc korun). Geometrické a konstruktivní umění bude reprezentovat například série čtyř pláten Josefa Hampla. Oleje z roku 1971 mají název Serie S 28−71 (135 tisíc korun každý). Mezi fotografiemi najdeme portréty hereček Jennifer Lopezové a Isabelle Huppertové od Antonína Kratochvíla (27 tisíc korun každá z nich).

Zbývá vám ještě 70 % článku

Co se dočtete dál

  • Co představoval pergamon notáře Petra Reindela?
  • Z jaké sbírky pocházejí Šímovy Ostrovy?
  • Se štítem, anebo na štítě - o jaké ojedinělé dílo jde?
První 2 měsíce předplatného za 40 Kč
  • První 2 měsíce za 40 Kč/měsíc, poté za 199 Kč měsíčně
  • Možnost kdykoliv zrušit
  • Odemykejte obsah pro přátele
  • Nově všechny články v audioverzi
Máte již předplatné?
Přihlásit se