Sokolský zpravodaj

Hertl sestřelil Pittsburgh, Faksa pomohl Dallasu ke skalpu St. Louis a dosáhl na 100. bod v NHL

Hlavní hvězdou utkání NHL Pittsburgh - San Jose se stal Tomáš Hertl, který dvakrát skóroval a přispěl k vítězství Sharks 4:0. Síť rozvlnil také Radek Faksa, jehož Dallas porazil St. Louis 5:2. Český útočník navíc přidal i nahrávku. Brankář Petr Mrázek se blýskl 27 úspěšnými zákroky a Carolina slavila výhru 4:3 na ledě Floridy.

Tomáš Hertl (vlevo) a Kevin Labanc se radují z gólu San Jose v utkání v Pittsburghu
zdroj: AP autor: Gene J. Puskar

Pittsburgh - San Jose 0:4

Pětadvacetiletý Hertl dal oba góly v první třetině a v obou případech v přesilových hrách. Skóre zápasu otevřel už po 57 vteřinách, kdy za brankáře Caseyho DeSmithe dorazil z úhlu střelu Brenta Burnse.

V 11. minutě zvýšili Sharks zásluhou Evandera Kanea v oslabení a o další tři minuty později opět zaúřadoval Hertl. Odchovanec Slavie po pěkné souhře s Kevinem Labancem a Joem Pavelským zakončil do odkryté branky.

Výhru kalifornského týmu zpečetil v početní výhodě obránce Burns, který si připsal i dvě asistence. Gólman Martin Jones pochytal všech 26 střel Pittsburghu.

"Penguins jsou těžký protivník. Mám radost, že jsme zvítězili. Načali jsme sérii (čtyř) venkovních zápasů a byl to pro nás velmi důležitý duel," prohlásil Hertl, jenž se střelecky i bodově zapsal do statistik po třech utkáních. Celkově v 56 střetnutích posbíral 55 bodů (28+27) a ve všech kategoriích posouvá svá osobní maxima.

Dallas - St. Louis 5:2

V Dallasu se vše podstatné odehrálo v prostřední části, ve které si domácí Stars po bezbrankovém úvodním dějství vypracovali vedení 4:2. Nejprve Faksa ve 24. minutě ve vlastním obranném pásmu rozjel první gólovou akci večera, na jejímž konci vstřelil kapitán Jamie Benn první ze dvou branek.

A ve 29. minutě se Faksa dočkal desátého zásahu v ročníku. Střela beka Esy Lindella se odrazila k opavskému rodákovi, jenž bekhendem z otočky zamířil po zemi přesně na vzdálenější tyč.

Pro Faksu, který skóroval i bodoval po šesti zápasech, šlo o 100. bod v NHL. Vzápětí přidal Alexandr Radulov další gól. St. Louis dvakrát snížilo na rozdíl dvou branek, ale texaské mužstvo větší drama nepřipustilo.

Tampa Bay - Buffalo 2:1 po samostatných nájezdech

Útočník Tampy Bay Nikita Kučerov jako první v sezoně pokořil hranici sta bodů, na kterou mu stačilo 62 utkání. Méně zápasů (61) naposledy potřeboval Mario Lemieux v ročníku 1996/1997. Gólem a proměněným nájezdem pomohl Kučerov Lightning k osmé výhře po sobě. Floridský celek zdolal Buffalo 2:1 po samostatných nájezdech, ten rozhodující proměnil kapitán Steven Stamkos. V rozstřelu se v dresu Sabres neprosadil Vladimír Sobotka.

Kučerov je prvním hráčem Tampy, který dva roky po sobě překonal stobodovou metu. V minulé sezoně na ni dosáhl v 79. utkání. "Byl to výjimečný moment," řekl o své 30. trefě v ročníku. V čele tabulky produktivity má náskok osmi bodů na Patricka Kanea z Chicaga. "Je to pozoruhodný hráč, prožívá užasnou sezonu," uvedl kouč Tampy Jon Cooper.

Florida - Carolina 3:4

Carolině vyšel čtvrtý z posledních pěti soubojů a drží druhou divokou kartu zaručující účast v play-off. Proti Floridě vedli Hurricanes v 25. minutě 2:0, jenže domácí v rozmezí 27. až 32. minuty stav otočili. Také hosté předvedli zvrat a ve třetí části dvěma brankami v přesilovkách přiklonili výhru na svou stranu. Třemi body (2+1) ji podpořil kapitán Justin Williams. Mrázek uspěl ve druhém startu za sebou.

Toronto - Washington 2:3

Nejlepší střelec soutěže Alexandr Ovečkin se 43. brankou v sezoně a celkově 650. v kariéře podílel na výhře Washingtonu 3:2 v Torontu. Více branek než lídr Capitals nasázelo v dějinách NHL jen třináct hráčů. Maple Leafs prohráli potřetí v řadě.

Montreal - Philadelphia 5:1

Útočník Brendan Gallagher dal premiérový hattrick v NHL, kterým dotáhl Montreal k vítězství 5:1 nad Philadelphií, jež se musela obejít bez suspendovaného Radka Gudase.

Český obránce byl za úder hokejkou do Kučerovovy hlavy potrestán zákazem startu ve dvou zápasech a přijde i o sobotní pensylvánské derby s Pittsburghem pod širým nebem. Útočník Flyers Jakub Voráček nebodoval.

NHL:

Toronto - Washington 2:3 (0:0, 0:2, 2:1)
Branky: 45. Johnsson, 60. Tavares - 24. Ovečkin, 33. Connolly, 47. T. Wilson. Střely na branku: 42:28. Diváci: 19 378. Hvězdy zápasu: 1. Holtby, 2. T. Wilson (oba Washington), 3. Johnsson (Toronto).

Florida - Carolina 3:4 (0:1, 3:1, 0:2)
Branky: 27. Dadonov, 30. Barkov, 32. Huberdeau - 6. a 43. J. Williams, 25. Niederreiter, 41. Faulk. Střely na branku: 30:25. Brankář Petr Mrázek (Carolina) odchytal celý zápas, inkasoval třikrát z 30 střel a měl úspěšnost zákroků 90 procent. Diváci: 10 750. Hvězdy zápasu: 1. J. Williams (Carolina), 2. Barkov (Florida), 3. Niederreiter (Carolina).

New Jersey - Ottawa 4:0 (2:0, 2:0, 0:0)
Branky: 12. Zajac, 15. Santini, 24. Gabriel, 35. M. Wood. Střely na branku: 31:30. Diváci: 12 964. Hvězdy zápasu: 1. Schneider, 2. Zajac, 3. Gabriel (všichni New Jersey).

NY Rangers - Minnesota 1:4 (0:1, 1:1, 0:2)
Branky: 26. Bučněvič - 16. Spurgeon, 29. Mikael Granlund, 52. Parise, 58. Jordan Greenway. Střely na branku: 34:35. Diváci: 17 271. Hvězdy zápasu: 1. E. Staal, 2. Dubnyk, 3. Mikael Granlund (všichni Minnesota).

Pittsburgh - San Jose 0:4 (0:3, 0:0, 0:1)
Branky: 1. a 14. Hertl, 11. E. Kane, 57. Burns. Střely na branku: 26:33. Diváci: 18 362. Hvězdy zápasu: 1. Hertl, 2. Burns, 3. Martin Jones (všichni San Jose).

Vancouver - Arizona 2:3 v prodl. (1:0, 0:0, 1:2 - 0:1)
Branky: 10. Horvat, 57. Gaudette - 51. Chychrun, 56. Crouse, 62. Galchenyuk. Střely na branku: 32:38. Diváci: 18 568. Hvězdy zápasu: 1. Kuemper (Arizona), 2. Markström, 3. Roussel (oba Vancouver).

Tampa Bay - Buffalo 2:1 po sam. nájezdech (0:1, 1:0, 0:0 - 0:0)
Branky: 32. Kučerov, rozhodující sam. nájezd Stamkos - 19. Dahlin. Střely na branku: 40:30. Diváci: 19 092. Hvězdy zápasu: 1. Kučerov, 2. Vasilevskij (oba Tampa Bay), 3. C. Hutton (Buffalo).

Nashville - Los Angeles 2:1 (1:0, 1:0, 0:1)
Branky: 9. Turris, 21. Josi - 50. Amadio. Střely na branku: 29:29. Diváci: 17 510. Hvězdy zápasu: 1. Turris, 2. Rinne, 3. Josi (všichni Nashville).

Dallas - St. Louis 5:2 (0:0, 4:2, 1:0) Branky: 24. a 36. Jamie Benn (na první Faksa), 29. Faksa, 30. Radulov, 60. Seguin - 33. Tarasenko, 40. Ryan O'Reilly. Střely na branku: 25:45. Diváci: 17 945. Hvězdy zápasu: 1. Jamie Benn, 2. Chudobin (oba Dallas), 3. Ryan O'Reilly (St. Louis).

Edmonton - NY Islanders 4:3 v prodl. (2:3, 0:0, 1:0 - 1:0)
Branky: 6. Draisaitl, 7. Gagner, 58. Klefbom, 62. McDavid - 13. Lee, 20. B. Nelson, 20. Clutterbuck. Střely na branku: 41:23. Diváci: 18 347. Hvězdy zápasu: 1. McDavid (Edmonton), 2. B. Nelson (Islanders), 3. Gagner (Edmonton).

Montreal - Philadelphia 5:1 (3:0, 2:0, 0:1)
Branky: 1., 11. a 23. Gallagher, 4. Kotkaniemi, 27. Tatar - 51. Raffl. Střely na branku: 40:30. Diváci: 21 302. Hvězdy zápasu: 1. Gallagher, 2. Tatar, 3. Kotkaniemi (všichni Montreal).