Vítkovice otočily bitvu se Spartou, Zlín srovnal sérii. Pardubice baráž nemine

mm, likSport.cz

Hokejisté Vítkovic jsou krok od postupu do čtvrtfinále play off Tipsport extraligy. Zásluhou dvou tref Davida Květoně otočili stav z 0:1 na 2:1, vedou v sérii hrané na tři vítězství nad Spartou 2:0 na zápasy a už ve čtvrtek mohou rozhodnout na ledě soupeře. To Mladá Boleslav napodruhé výhody domácího prostředí nevyužila, prohrála se Zlínem 0:2 a série se stěhuje na Moravu za nerozhodného stavu 1:1 na zápasy.

Zleva brankář Patrik Bartošák, Jakub Lev a Jan Výtisk z Vítkovic se radují z vítězství nad Spartou.

Hokejisté Pardubic hned v 1. kole skupiny o umístění v extralize ztratili body a po prohře v Litvínově 3:6 nemají už ani matematickou naději na odvrácení účasti v baráži. V ní budou vedle dvou nejlepších prvoligových celků bojovat o účast mezi elitou proti Karlovým Varům, nebo Chomutovu.

Vítkovice v pondělí vyhrály první utkání rovněž 2:1, úvodní bod jim připsal Radovan Tybor, který o radosti a smutku na střídačkách rozhodl v 53. minutě zápasu. Tentokrát sparťané začali lépe a díky Lukáši Rouskovi, jenž skóroval i v prvním měření sil, šli do vedení.

Tvrdý souboj mezi Romanem Szturcem (vlevo) z Vítkovic a Petrem Kalinou ze Sparty.

Další trefu už ale nepřidali a Vítkovičtí zásluhou dvou branek Davida Květoně na domácím ledě stav otočili. Vítězný gól dal Květoň v 50. minutě zápasu. Pražané si v play off připsali již dvanáctou porážku v řadě.

Kašík udržel čisté konto

Také Mladá Boleslav využila v prvním duelu výhody domácího prostředí a díky střeleckému výkonu Lukáše Žejdla, který zaznamenal hattrick, porazila Zlín 3:1. V úterý už ale Žejdl ani žádný z jeho spoluhráčů nedokázal překonat pozorného Libora Kašíka v brance Beranů. Vítězný gól tak vstřelil už ve čtvrté minutě v přesilové hře Jan Dufek, pojistku pak přidal deset vteřin před koncem při hře domácích bez brankáře Pavel Sedláček.

Autor vítězného gólu Zlína Jan Dufek (druhý zleva) se raduje se spoluhráči.

Po odehraných šesti kolech skupiny o umístění na 11. - 14. příčce sehrají poslední dva týmy baráž s dvěma nejlepšími mužstvy z první ligy. Prvním jistým účastníkem jsou Pardubice. V Litvínově sice držely s domácími dvě třetiny krok, ale poslední dějství prohrály 1:4 a už nemají šanci se baráži vyhnout. Rozdíl mezi Dynamem a Karlovými Vary narostl na 20 bodů, ve hře už jich v rámci skupiny zbývá jen 15.

Vary odskočily Chomutovu na šest bodů

Ve druhém utkání posílily svoji pozici Karlovy Vary. Po výhře 2:1 nad Chomutovem se svému soupeři na 12. místě vzdálily na rozdíl šesti bodů. O výhře Energie rozhodl v 51. minutě slovenský útočník Tomáš Mikúš.

Zleva brankář Karlových Varů Jan Bednář, jeho spoluhráč Dávid Gríger a chomutovský Marek Tomica.

Pardubičtí od postupu v roce 1950 z nejvyšší tuzemské soutěže nikdy nesestoupili, ale ani tentokrát se baráži nevyhnou. Dynamo ji bude absolvovat podruhé za tři sezony po loňské účasti ve čtvrtfinále, kdy prohrálo až v sedmém utkání s pozdějším finalistou Třincem. Také na konci ročníku 2016/17 byli Východočeši nejhorším týmem extraligy, ale následnou baráž úspěšně zvládli, když uhráli 20 bodů stejně jako druhá Jihlava. Karlovy Vary zůstaly o bod zpět, poslední byly České Budějovice.

Hokejová Tipsport extraliga - předkolo Generali play off:
Vítkovice - Sparta 2:1
Branky: 34. a 50. D. Květoň - 23. Rousek. Stav série: 2:0
Mladá Boleslav - Zlín 0:2
Branky: 4. Dufek, 60. P. Sedláček. Stav série: 1:1.
Extraliga: Skupina o umístění
Karlovy Vary - Chomutov 2:1
Branky: 35. O. Beránek, 51. T. Mikúš - 22. Vantuch
Litvínov - Pardubice 6:3
Branky: 46. a 59. Myšák, 3. Havelka, 25. P. Svoboda, 43. M. Hanzl, 49. Ščotka - 19. Horký, 35. Marosz, 54. Perret