Fotbalisté Ajaxu se po pěti letech vrátili na trůn a slaví double

Amsterdam/Praha

Fotbalisté Ajaxu Amsterodam získali po pěti letech titul a nizozemskou ligu vyhráli už počtyřiatřicáté. Klub, v jehož kádru figuruje i český křídelník Václav Černý, v posledním kole zvítězil na hřišti Graafschapu 4:1 a slavil double. Druhý celek konečné tabulky PSV Eindhoven doma zdolal Almelo 3:1 a na mistra ztratil tři body.

Toto video už bohužel nemůžeme přehrávat z důvodu vypršení internetové licence

Oslavy AjaxuVideo: sntv

Vyrovnaný souboj o první místo prakticky rozhodlo už předposlední kolo, v němž Eindhoven prohrál 0:1 s Alkmaarem. Obhájce titulu tak rázem za Ajaxem zaostával o tři body a navíc měl výrazně horší skóre, které při bodové rovnosti v lize rozhoduje.

Černý v posledním kole v nominaci Ajaxu chyběl. Jeho spoluhráči skórovali dvakrát v závěru prvního poločasu a nakonec nad Graafschapem vyhráli 4:1.

Sestřih utkání nizozemské ligy Ajax - De Graafschap (4:1)Video: sntv

Eindhoven začal hůř, doma s Heraclesem prohrával od první minuty a k vyrovnání mu pomohl až protivníkův vlastní gól. Nakonec celek PSV otočil skóre na 3:1, český záložník Michal Sadílek se ve vítězném týmu na trávník nedostal.

Ajax tak návratem na trůn korunoval vydařenou sezonu, v níž už slavil zisk Nizozemského poháru a v Lize mistrů se nečekaně dostal až do semifinále. V tom svěřenci trenéra Erika ten Haga těsně nestačili na anglický Tottenham.

O primát nejlepšího střelce soutěže se s 28 góly podělili Luuk de Jong z PSV a Dušan Tadič z Ajaxu. Sadílek se prosadil jednou, Tomáš Necid z Haagu dal devět branek. V závěrečném kole skóroval bývalý reprezentační útočník při výhře 6:2 nad Tilburgem dvakrát.