Hlavní obsah

Rusové smetli Švédy a vyhráli českou skupinu. Kanada ovládla Košice. Němci zařídili další senzaci

lik, mm, vapSport.cz
Aktualizováno

Boje v základních skupinách na hokejovém MS se uzavřely. O čtvrtfinalistech i sestupujících už bylo jasno, dnes byla dořešena tajenka v podobě konečného pořadí, ze kterého vzešla podoba dvojic pro čtvrteční souboje. Rusově rozdrtili v „české“ skupině B Švédy 7:4, uhájili první místo a za soupeře budou mít Američany. Druzí Češi Němce, kteří senzačně přehráli Finy, Švédové se potkají právě s týmem Suomi a čtvrtí Švýcaři změří síly s vítězi z Košic - Kanaďany. Ti v posledním utkání udolali Američany 3:0.

Gólu proti Švédům se dočkal i Alexandr Ovečkin, vpravo Michail Sergačov.

Článek
Fotogalerie

V bratislavské skupině B nejlepší výchozí pozici potvrdili Rusové, kteří na světovém šampionátu jako jediní ještě neprohráli.

Odehráli druhou třetinu snů, dali v ní šest gólů a svěřenci kouče Miloše Říhy mohli přestat spekulovat o tom, jestli třeba ještě skupinu nevyhrají. To by Švédové museli navýšit vedení z první třetiny. Přišel ovšem ruský uragán a rázný obrat.

V košické skupině A bylo před večerním utkáním v čele Finsko, bylo ale jasné, že vítěz zámořského derby Seveřany na pozici lídra vystřídá. Povedlo se to Kanadě, která odsoudila Američany k tomu, že zůstanou za Němci, a ti se stanou soupeři Čechů.

Hráči Suomi ve svém posledním vystoupení v základní skupině neudrželi vítěznou sérii, utrpěli první porážku na turnaji v základní hrací době, přestože v utkání s Němci dvakrát vedli. Tým kouče Söderholma však dokázal dvakrát srovnat a ve třetí třetině se Německu podařilo výsledek otočit. Hrdinou byl podobně jako v duelu se Slovenskem útočník Leon Draisaitl.

Forvard Edmontonu, jenž v sezoně NHL nasázel v základní části rovných 50 branek (lepší byl jen ruský ostrostřelec a kapitán Washingtonu Alexandr Ovečkin), nejprve v přesilové hře překonal Lankinena potřetí a při hře Finů bez brankáře svým pátým gólem na turnaji výsledek zpečetil.

Slováci nakonec jsou pátí ve skupině B. O vítězství nad Dánskem 2:1 po samostatných nájezdech rozhodl v posledním utkání své kariéry Ladislav Nagy. Devětatřicetiletý útočník se nejprve asistencí podílel na slovenském gólu v normální hrací době, v nájezdech pak byl jedním ze dvou úspěšných exekutorů domácího týmu.

Poslední nervy a radost Slováků na mistrovství světa. Teď budou fandit Čechům!

Lotyšsko zdolalo v souboji o konečné páté místo v základní skupině B Nory 4:1 a celkově skončilo na turnaji desáté. Obrat z 0:1 zařídili brankami mezi 47. a 55. minutou Janis Jaks, Rihards Marenis a Ronalds Keninš. Norové obsadili 12. pozici.

Už v pondělí se rozhodlo o sestupujících z elitní skupiny MS. Týmy Rakouska a Francie skončily poslední v základních skupinách a příští rok nebudou mezi šestnácti nejlepšími mužstvy. Nahradí je hokejisté Kazachstánu a Běloruska.

Zápasy MS, základní skupiny
Košice
Finsko - Německo 2:4
Branky: 16. Pesonen, 25. Tyrväinen - 45. a 59. Draisaitl, 18. Michaelis, 34. Kahun
Slovensko - Dánsko 2:1 po sam. náj
Branky: 40. Marinčin, rozhodující nájezd Nagy - 47. Boedker
Kanada - USA 3:0
Branky: 2. Dubois, 8. Turris, 36. McCann
Bratislava
Česko - Švýcarsko 5:4
Branky: 13. Voráček, 21. Simon, 27. Frolík, 29. Kubalík, 59. Rutta - 27. a 42. Scherwey, 3. Frick, 57. Niederreiter
Norsko - Lotyšsko 1:4
Branky: 16. Lindström - 23. Indrašis, 47. Jaks, 48. Marenis, 55. Keninš
Švédsko - Rusko 4:7
Branky: 8. Landeskog, 53. Nylander, 57. Ekman-Larsson, 59. Klingberg - 21. Anisimov, 25. Dadonov, 29. Ovečkin, 35. Kaprizov, 38. Grigorenko, 38. Malkin, 53. Orlov