Odvážní Češi trápili i Srby, po poločase vedli. Nakonec prohráli a patří jim 6. místo

Sport ČTK Sport, ČTK
14. 9. 2019 15:55
Čeští basketbalisté zakončili úspěšné vystoupení na mistrovství světa v Číně porážkou 81:90 se Srbskem a obsadili konečné šesté místo.
Tomáš Satoranský se zkouší prosadit přes Stefana Birčeviče
Tomáš Satoranský se zkouší prosadit přes Stefana Birčeviče | Foto: Reuters

Při první účasti na šampionátu v samostatné historii tak vyrovnali nejlepší výsledek československé reprezentace, kterým bylo šesté místo z roku 1970.

Výběru trenéra Ronena Ginzburga dnes vyšel skvěle první poločas, v němž vedl až o 13 bodů, a do kabin odcházeli Češi s devítibodovým náskokem. Stejně jako ve čtvrtfinále s Austrálií ale rozhodla třetí čtvrtina, do které Srbové vstoupili s výrazně větším nasazením a českým hráčům se navíc přestalo dařit střelecky.

Úřadující vicemistři světa i Evropy třetí dějství ovládli 28:12, skóre otočili a náskok už bez problémů udrželi do konce. Největší zásluhu na tom měl Bogdan Bogdanovič, který byl s 31 body nejlepším střelcem zápasu. V českém dresu dal Patrik Auda 16 bodů, Martin Peterka přidal 14 a Tomáš Satoranský 13 bodů.

Česká reprezentace navzdory porážce v závěrečném utkání prožila skvělý debut na mistrovství světa a v konečném pořadí se až za ní umístili například pětinásobní mistři světa Američané. Navíc si zajistila účast v kvalifikaci o místo na olympijských hrách.

Do ní už nezasáhne kapitán Pavel Pumprla, který se dnešním zápasem s národním týmem rozloučil.