Michael Krmenčík z Plzně (vpravo) a Semih Kaya ze Sparty bojují o míč.

Michael Krmenčík z Plzně (vpravo) a Semih Kaya ze Sparty bojují o míč. | foto: Petr Eret, MF DNES

Plzeň - Sparta 1:0, hosty potopil Lischkův kiks, rozhodl Krmenčík

• 611
Fotbalisté Sparty podeváté za sebou neuspěli na hřišti Plzně a v utkání 11. kola nejvyšší soutěže ve Štruncových sadech prohráli 0:1. Jedinou branku vítězů, kteří v tabulce ztrácí tři body na vedoucí Slavii, dal po hrubce stopera Lischky útočník Krmenčík.

Z druhého poločasu uteklo jen čtrnáct vteřin, když Sparta inkasovala. A to přitom po změně stran rozehrávala.

ONLINE

Utkání jsme sledovali minutu po minutě

Kozák z půlky nahrál Lischkovi, ten se otočil a posunul míč brankáři Hečovi, který mu ho do složité pozice vrátil. Sparťanský stoper chtěl hrát zpátky Hečovi, jenže balon těsně před ním skočil, Lischka ho špatně trefil, poslal přímo před Krmenčíka a domácí střelec si s nabídnutou možností poradil suverénně.

Byl to neomluvitelný kiks, který Spartu v nejočekávanějším zápase víkendu srazil.

„První poločas byl velice slušný, fotbalový. Bohužel jsme ve finální fázi nedohráli některé situace, které byly zajímavé. Zápas byl pak ovlivněn první minutou druhého poločasu, kdy jsme se dostali do vedení. Jestliže někdo v takhle velkém zápase udělá takhle hrubou chybu, je to klíčové. Pak už to byl spíš boj než fotbal,“ řekl domácí kouč Pavel Vrba.

Plzeň proti Spartě, to ještě před pár lety býval šlágr prvního s druhým. Když proti sobě nastoupili, na trávníku to vřelo, byly to intenzivní zápasy o titul plné emocí a vypjatých momentů.

Nic z toho však tentokrát neplatilo. Utkal se druhý s osmým a obvyklý náboj duelu scházel. Na hřišti i v hledišti.

Hostující Spartě trvalo, než se dostala do hry. Vstoupila do utkání velmi opatrně, na vlastní polovině a v obranném bloku čekala, s čím přijde soupeř, favorit zápasu. Až když zjistila, že to od Plzně nebude žádná smršť, začala hrát. Odvážněji, rychleji, přímočařeji.

Pořád sice měla problémy s centrovanými míči domácích, především od Kovaříka z levé strany. Ale aspoň se sama snažila být nebezpečná.

Když do šestnáctky vlétl Kanga a z úhlu vylekal brankáře Hrušku prudkou střelou. Nebo když po centru Plavšiče scházel útočníkovi Kozákovi k přesnějšímu zakončení krok nebo dva.

Trenér Václav Jílek udělal v sestavě, která před týdnem nezvládla derby se Slavií (0:3), dvě změny. Nenastoupili Hanousek a Mandjeck, jenž v nominaci kvůli zranění chyběl úplně, kapitán Frýdek se vrátil do obrany a v záloze byli Trávník s Plavšičem.

Plzeňský kouč Vrba vsadil na osvědčenou jedenáctku i se stoperem Brabcem, který Viktorii proti svému bývalému klubu vedl jako kapitán. A zejména v úvodu, kdy Plzeň trpělivě kombinovala a nikam se příliš nehnala, byl často u balonu.

Domácí útočili takřka výhradně po levé straně, kde Kovařík trápil obránce Sáčka a připravil třeba velkou šanci pro Kopice. Po jeho rohu na konci první půlhodiny hlavičkoval Hejda ke Krmenčíkovi, který míč zblízka doklepl do sítě, jenže gól neplatil. Sudí Pechanec ho neuznal kvůli útočnému faulu Řezníka na Frýdka.

Sparta v zápase nebyla vyloženě horším mužstvem, jenže opět - jako už tolikrát od začátku sezony - ji potopila velká individuální chyba, tentokrát od stopera Lischky v úvodu druhého poločasu.

Plzeňští už byli nastoupení na hřišti minutu nebo dvě, sparťané si přestávku v kabině protáhli. A okamžitě po rozehrávce inkasovali.

„Celá obrana pracovala dobře, o to větší je škoda, že takováhle chyba rozhodla utkání. O to bolestivější, že to není poprvé. Ale nemůžeme vše házet na Davida,“ řekl sparťanský trenér Jílek.

Po gólu byli hosté chvíli aktivnější - zatímco Plzeň s těsným náskokem v zádech zalezla, Sparta naoko převzala iniciativu a toužila po vyrovnání. Kromě Kozákovy šance, při které vytáhlý útočník střílel nedůrazně do brankáře, ráně Kangy, již zablokovali obránci, a pokusu Plavšiče, který mířil do páté řady, toho ale příliš nevymyslela.

To Plzeň čekala na brejkové příležitosti, kterých měla s přibývajícím časem stále víc. Po jedné z nich se i přes minutu radovala z gólu, než ho sudí Pechanec po zhlédnutí videa odvolal. Tentokrát kvůli faulu na Lischku, kterého uvnitř pokutového území zezadu podkopl Krmenčík a z otočky překonal Heču.

Ten měl ještě v závěru práci při šanci střídajícího Chorého, který ho pohotovou patičkou trefil do kotníku.