Winnipeg - Pittsburgh 2:7Simon přispěl ke kanonádě Tučňáků, také Hertl se dočkal premiérové trefy

New York

Český útočník Dominik Simon přispěl prvním gólem v sezoně k vysoké výhře 7:2 hokejistů Pittsburghu na ledě Winnipegu. Ve druhé třetině zvýšil snadno bekhendem zblízka na 4:2 poté, co mu puk před branku přikopl bruslí kapitán Tučňáků Sidney Crosby. Pittsburgh si tak připsal třetí vítězství v řadě. Premiérovou trefu v novém ročníku NHL zaznamenal v nedělním programu rovněž další český forvard Tomáš Hertl ze San Jose. V prostřední části pečetil výhru Žraloků 3:1 v duelu s Calgary a byl vyhlášen druhou hvězdou zápasu.

Český útočník Dominik Simon se raduje se spoluhráči z Pittsburghu poté, co vstřelil gól v utkání proti Winnipegu.

Pittsburgh od druhé minuty prohrával, ale otočil na 3:1. Winnipeg sice v polovině zápasu snížil, hosty však uklidnil v závěru prostřední třetiny čtvrtým gólem Simon, který pohotově doklepl z brankoviště puk do sítě.

Penguins dali zbývající tři zásahy v rozmezí 50. až 55. minuty a podruhé za sebou nasázeli soupeři sedm branek. Hlavními strůjci vysoké výhry byli Zach Aston-Reese, Sam Lafferty a Jake Guentzel, kteří se trefili dvakrát.

Pittsburgh dává hodně gólů, přestože mu chybí čtyři útočníci základní sestavy včetně Jevgenije Malkina. Své šance se ale chopili náhradníci Lafferty, Joseph Blandisi a Adam Johson, kteří tvoří čtvrtý útok a v posledních dvou zápasech vstřelili pět branek.

"Zjednodušili jsme hru a některé naše góly nebyly nejpěknější. Vyplývají ale ze stylu, ve kterém nahazujeme puky na branku a dorážíme je. Snažíme se být silní v předbrankovém prostoru," vysvětlil Aston-Reese. "Je to jen důkaz, jaký způsob hry je efektivní, abyste vyhrávali bez ohledu na to, koho máte v sestavě," doplnil kouč Pittsburghu Mike Sullivan, jehož svěřenci oplatili Winnipegu porážku 1:4 z kraje sezony.

V šestém utkání se Hertl dočkal

Hertl bodoval až v šestém utkání této sezony. Nejdříve se do statistiky zapsal v jedenácté minutě. Český útočník bekhendem posunul puk v oblasti útočné modré čáry na rozjetého Kevina Labanca, který střelou z pravého kruhu zvýšil na 2:0. Hertl stanovil konečnou podobu výsledku v závěru druhé třetiny, v níž v oslabení zakončil střelou z mezikruží přečíslení dva na jednoho po přihrávce Logana Coutureho.

"Odvedl skvělou práci," pochválil Hertl spoluhráče, který vystihl ve vlastním pásmu přihrávku soupeře, rychle zavezl puk do útočné třetiny a předložil ho českému útočníkovi. "Podíval se na mě, krásně mě uvolnil a konečně se mi povedlo skórovat," dodal Hertl, který je od této sezony v San Jose asistentem kapitána.

Před zápasem ho nula v tabulce produktivity nestrašila a nefrustrovala. "V posledních zápasech jsem měl dobré šance. Chtěl jsem pokračovat ve své hře a věřil jsem, že se ke mně něco odrazí," vysvětlil Hertl. "V této lize nikdy nevíte. Můžete mít pět zápasů bez bodu a potom přijde opačná série. Sezona je dlouhá, základem je pořád makat," pokračoval.

Gólová radost Tomáše Hertla ze San Jose.

Rittich zůstal jen na střídačce

San Jose začalo sezonu čtyřmi prohrami, ale od návratu Patricka Marleaua zvítězilo v obou zápasech. "I když je mu čtyřicet, stále na ledě létá. Je důležitou součástí týmu a jsme šťastní, že ho máme zpět," řekl Hertl o Marleauovi, který se dohodl se San Jose minulý týden na roční spolupráci.

Zkušený útočník působil v klubu 19 let, než se v roce 2017 upsal Torontu, které po minulé sezoně hledalo místo pod platovým stropem, a proto v kanadském týmu skončil. Marleau vévodí v historických klubových tabulkách několika statistikám včetně produktivity (1085 bodů) i počtu vstřelených gólů (509).

Podle očekávání zůstal poprvé v sezoně jen na střídačce Calgary David Rittich, který chytal den předtím ve Vegas. Jeho náhradník Cam Talbot zneškodnil 17 střel. Michael Frolík ani v šestém utkání Calgary v ročníku nebodoval.

Ve zbývajícím utkání nedělního programu vyhrál tým Vegas na ledě Los Angeles 5:2. Pod vítězství se podepsal Paul Stastny čtyřmi body (2+2). Obě branky vstřelil v přesilové hře, po kterých Golden Knights odskočili v prostřední části na 4:1. Těžké chvíle prožívá gólman Kings Jonathan Quick, který klub dovedl v letech 2012 a 2014 ke Stanleyovu poháru. Zkušený gólman inkasoval v úvodních třech startech 19 branek.

Výsledky nedělních zápasů NHL:
Winnipeg - Pittsburgh 2:7 (1:1, 1:3, 0:3)
Branky: 2. Perreault, 30. Scheifele - 5. a 55. Aston-Reese, 28. a 52. Guentzel, 29. a 50. Lafferty, 37. Simon. Střely na branku: 29:28. Diváci: 15 325. Hvězdy zápasu: 1. Lafferty, 2. Crosby, 3. Aston-Reese (všichni Pittsburgh).
San Jose - Calgary 3:1 (2:0, 1:1, 0:0)
Branky: 4. Meier, 11. Labanc (Hertl), 39. Hertl - 27. E. Lindholm. Střely na branku: 20:33. Diváci: 16 250. Hvězdy zápasu: 1. Couture, 2. Hertl, 3. M. Jones (všichni San Jose).
Los Angeles - Vegas 2:5 (1:2, 0:2, 1:1)
Branky: 8. Wagner, 45. D. Brown - 35. a 37. Stastny, 6. R. Smith, 7. Pacioretty, 45. Mark Stone. Střely na branku: 38:36. Diváci: 17 699. Hvězdy zápasu: 1. Stastny, 2. Pacioretty, 3. Fleury (všichni Vegas).