Michael Frolík z Calgary si ťuká se spoluhráči po vstřeleném gólu na ledě...

Michael Frolík z Calgary si ťuká se spoluhráči po vstřeleném gólu na ledě Colorada. | foto: AP

Rittich s Frolíkem uspěli proti Francouzovi, Pastrňák sbíral asistence

• 10
Pondělní zápasy hokejové NHL nabídly český brankářský souboj. Calgary si odvezlo výhru 5:4 po prodloužení z ledu Colorada i díky brance útočníka Michaela Frolíka a 28 zákrokům brankáře Davida Ritticha. Stejný počet střel zastavil i domácí Pavel Francouz, v prodloužení ale nezabránil rozhodující akci Monahana. Boston překvapivě podlehl Ottawě 2:5, u obou branek favorita asistoval David Pastrňák.

Změna na trenérském postu dokonale probudila hokejisty Calgary. Loňští lídři Západní konference ze základní části po odvolání Billa Peterse a povýšení dočasného asistenta Geoffa Warda dotáhli do vítězného konce už pátý zápas za sebou.

Na úspěšné sérii nic nezměnil ani pondělní start na ledě silného Colorada. Když v 42. minutě ukončil své 22 zápasů trvající čekání na vstřelenou branku Michael Frolík (9:50, 1+0, +1, 3 střely), byl stav 2:4 pro kanadský celek. Tobias Rieder jej z pravé strany ideálně uvolnil a Frolík neměl problém překonat přemísťujícího se Pavla Francouze. Dosáhl tak na svou teprve druhou trefu sezony a celkově pátý bod (2+3).

Francouz nastoupil poté, co se v předchozím duelu v Bostonu zranila jednička Philippe Grubauer. V závěru třetí třetiny již neinkasoval a na délku kluziště naopak mohl sledovat, jak jeho spoluhráči dohnali dvougólové manko. Hlavní roli v tom sehrála největší hvězda Avalanche Nathan MacKinnon. Davida Ritticha překonal v 44. minutě a následně asistoval v 51. minutě u akce na 4:4 zakončené Joonasem Donskoiem.

O vítězi tak rozhodovalo až prodloužení, v jehož třetí minutě se dostal za domácí obranu útočník Sean Monahan a střelou nad lapačku Francouze rozhodl. Oba čeští gólmani si připsali shodně 28 zákroků. Francouz čelil 33 střelám, Rittich 32. Kromě zmiňovaného Grubauera Coloradu chyběl kvůli zranění i ofenzivní obránce a suverénně nejproduktivnější nováček letošní sezony Cale Makar.

Po osmi výhrách za sebou a celkově třinácti startech se ziskem minimálně jednoho bodu hokejisté Bostonu ztrácí tempo. Překvapivá pondělní prohra 2:5 z Ottawy je pro druhý celek Východní konference i celé soutěže (na vedoucí Washington ztrácí tři body) už třetí v řadě.

Ottawa naopak i přes poslední triumf zůstává až třetí od konce konferenční tabulky. Za dvěma body proti velkému favoritovi jí táhli hlavně produktivní útočníci Anthony Duclair (2+1) a Chris Tierney (1+2).

K lepšímu výsledku Bruins nepomohl ani návrat uzdraveného centra Patrice Bergerona. Ten se v první třetině hned zapsal mezi střelce. Přihrával mu David Pastrňák (22:05, 0+2, -1, 5 střel), jenž se asistencí podílel i na druhé trefě hostů od Jakea DeBruska z přesilovky v 58. minutě.

23letý rodák z Havířova zůstal bez vstřelené branky už ve čtvrtém zápase za sebou, s 25 góly přesto stále vévodí soutěži před 21gólovým Alexem Ovečkinem z Washingtonu. Dobré vzpomínky na souboj se Senators nebude mít David Krejčí (21:30, -3, 4 střely), jenž byl na ledě u tří inkasovaných branek.

Stejně jako druhý nejlepší Boston v pondělí shodou okolností padl shodným skóre 2:5 také lídr soutěže z Washingtonu. Nad jeho síly byl Columbus se skvěle chytajícím brankářem Joonasem Korpisalem, jenž kryl 37 z 39 střel.

Nezdary elitních dvou celků NHL po stejném skóre spojovala ještě jedna věc. Boston totiž přivítal zpátky uzdraveného Bergerona a Washingtonu se také vrátil z marodky elitní centr Nicklas Bäckström. Společně s kapitánem Alexem Ovečkinem (oba 1+1) se postarali o obě brankové situace Capitals.

Blue Jackets rozložili svou ofenzivu mezi více hráčů, se dvěma zásahy jako jediný vyčníval útočník Cam Atkinson. Naopak z českého tria Capitals, útočník Jakub Vrána (13:30, -1, 4 střely) a obránci Michal Kempný (17:18, -1) s Radko Gudasem (16:32, +/-: 0, 2 střely), tentokrát nikdo nebodoval.

Suverénní tažení loňskou základní částí poslední výkony Tampy Bay ani zdaleka nepřipomínají. Po krachu v prvním kole play off proti Columbusu se Lightning v nové sezoně trápí a figurují pod čarou postupu do play off.

Víkendový triumf 7:1 nad San Jose jen vybočil z průměrných výsledků, mezi které patřila i pondělní domácí partie proti Islanders. Skvěle bránící celek vedený zkušeným koučem Barrym Trotzem si odvezl dva body po výhře 5:1.

Obránce Jan Rutta se tentokrát do sestavy Tampy nevešel, útočník Ondřej Palát (15:13, +/-: 0, 1 střela) nebodoval. V dresu New Yorku se naopak dařilo dvougólovému Brocku Nelsonovi a dva body do statistik si připsali Josh Bailey a Anders Lee (oba 1+1).

Výsledky NHL:

Colorado Avalanche - Calgary Flames 4:5P (1:0, 1:2, 2:2 - 0:1)

Branky: 04:32 Graves (Donskoi, Compher), 30:04 Ničuškin (Graves, Nieto), 43:59 MacKinnon (Calvert, Cole), 50:45 Donskoi (MacKinnon, Burakovsky) - 29:33 D. Ryan (Kylington, Dubé), 36:04 Tkachuk (J. Gaudreau, E. Lindholm), 40:12 Mangiapane (Tkachuk, E. Lindholm), 41:39 Frolík (Rieder, Jankowski), 62:09 Monahan (Dubé, Giordano). Rozhodčí: Hebert, Luxmore – Gibbons, Gawryletz. Diváci: 17.588.

Colorado Avalanche Francouz (Werner) – Zadorov, Girard, Graves, C. Rosén, Barberio, Cole – Landeskog, MacKinnon, Rantanen – Burakovsky, Compher, Donskoi – Nieto, Bellemare, Ničuškin – Kameněv, Jost, Calvert.

Calgary Flames Rittich (Talbot) – Giordano, R. Andersson, Hamonic, Hanifin, Brodie, Kylington – Tkachuk, E. Lindholm, Mangiapane – Backlund, Monahan, Dubé – Lucic, D. Ryan, J. Gaudreau – Jankowski, Rieder, Frolík.

Washington Capitals - Columbus Blue Jackets 2:5 (0:1, 0:1, 2:3)

Branky: 40:40 Ovečkin (Orlov, Bäckström), 57:54 Bäckström (Ovečkin, Kuzněcov) - 03:27 Atkinson (Nyquist, Texier), 26:52 R. Murray (Robinson), 46:53 Riley Nash (Wennberg), 50:37 Bjorkstrand (Milano, S. Jones), 58:12 Atkinson. Rozhodčí: Brenk, Meier – Knorr, Fournier. Diváci: 18.573.

Washington Capitals Holtby (Samsonov) – Kempný, Carlson (A), Orlov, Jensen, Siegenthaler, Gudas – Ovečkin (C), Bäckström (A), T. Wilson – J. Vrána, Kuzněcov, Oshie – Hagelin, Eller, Pánik – Leipsic, Dowd, Hathaway.

Columbus Blue Jackets Korpisalo (Merzlikins) – Kukan, S. Jones (A), R. Murray, D. Savard, Gavrikov, Peeke – Nyquist, Texier, Atkinson – Milano, Dubois, Bjorkstrand – N. Foligno (C), Jenner (A), J. Anderson – Wennberg, Riley Nash, Robinson.

Ottawa Senators - Boston Bruins 5:2 (2:1, 1:0, 2:1)

Branky: 01:35 Anisimov (DeMelo, Chabot), 15:44 Duclair (Tierney), 21:21 Tierney (Naměstnikov, Duclair), 57:02 Pageau (Naměstnikov, Hainsey), 59:59 Duclair (DeMelo, Tierney) - 17:48 Bergeron (Pastrňák, Marchand), 57:47 DeBrusk (Pastrňák, Marchand). Rozhodčí: Sutherland, O ́Halloran – Sericolo, Baker. Diváci: 13 894.

Ottawa Senators A. Nilsson (M. Högberg) – DeMelo, Chabot, N. Zajcev, Borowiecki (A), Goloubef, Hainsey (A) – Co. Brown, Pageau (A), B. Tkachuk – White, Anisimov, Ennis – Duclair, Tierney, Naměstnikov – Davidsson, L. Brown, N. Paul.

Boston Bruins T. Rask (Halák) – McAvoy, Chára (C), Carlo, Krug, Grzelcyk, J. Moore – Pastrňák, Bergeron (A), Marchand – Heinen, Krejčí (A), DeBrusk – B. Ritchie, Coyle, Bjork – Wagner, Kuraly, Nordström.

Tampa Bay Lightning - New York Islanders 1:5 (0:0, 1:2, 0:3)

Branky: 35:35 Stamkos (Shattenkirk, Cirelli) - 26:44 Johnston (Pulock), 28:37 Jo. Bailey (Cizikas, Boychuk), 47:35 B. Nelson, 54:41 B. Nelson (Lee, Eberle), 56:05 Lee (Jo. Bailey, Barzal). Rozhodčí: Dwyer, Lee – Daisy, Pancich.

Tampa Bay Lightning McElhinney (Vasilevskij) – Hedman, Shattenkirk, McDonagh, Černák, Sergačjov, L. Schenn – Palát, B. Point, Kučerov – Verhaeghe, Stamkos, Gourde – Killorn, Cirelli, Conacher – Maroon, Paquette, Stephens.

New York Islanders Varlamov (Greiss) – Dobson, Boychuk, Pelech, Pulock, D. Toews, Mayfield – Johnston, Barzal, Jo. Bailey – Beauvillier, B. Nelson, Dal Colle – Lee, Brassard, Eberle – M. Martin, Cizikas, Clutterbuck.

5.Nashville6935826215:21778
6.Minnesota6935727220:22077