Kolaps! Zápas NHL odložen

Děs, nejistota, předčasný konec. Při zápase Anaheim - St. Louis na hostující střídačce zkolaboval Jay Bouwmeester a byl převezen do nemocnice, kde je ve stabilizovaném stavu. Oba týmy souhlasily, aby utkání zámořské NHL bylo odloženo.

Situace krátce poté, co Jay Bouwmeester v první třetině zkolaboval na střídačce.

Blues později v oficiálním prohlášení uvedli, že Bouwmeester utrpěl srdeční příhodu a zhroutil se na lavičce.

"Naštěstí díky rychlé reakci lékařů obou týmů se Jaye podařilo stabilizovat. Byl při vědomí a pohyboval všemi končetinami, když byl transportován do UC Irvine Medical Center," píše se dále na klubovém webu.

Co se přihodilo? Anaheimská aréna Honda Center zažila chvíle nejistoty a hrůzy ve 13. minutě v komerční pauze. Zaskočení hráči se sjeli ke střídačce Blues, kde už byli v akci lékaři, kteří měli použít i defibrilátor. Bouwmeester se zhroutil během přerušené hry, když se natahoval pro pití.

Hráč byl odvezen do nemocnice, kde podstupuje další testy. Klub slibuje nové informace o jeho stavu až ve středu ráno zámořského času, tedy zhruba po poledni našeho času.

Bouwmeester patří k inventáři NHL, hraje v ní už sedmnáctou sezonu, má na kontě 1241 startů. Hrával i za Floridu a Calgary. Šestatřicetiletý kanadský veterán v minulém ročníku získal s Blues Stanley Cup. Má také zlatou olympijskou medaili z her v Soči v roce 2014.

Jay Bouwmeester (19) ze St. Louis ve chvíli, kdy byl v zápase v Anaheimu ještě na ledě.

Naposledy se v NHL podobná situace přihodila v roce 2014, kdy zkolaboval Rich Peverley. Tehdejší útočník Dallasu měl nepravidelný srdeční rytmus a pomohl mu rychlý zásah zdravotníků. Větší bezpečnost zaručuje hráčům i pravidlo, že při utkání musí být k dispozici alespoň dva doktoři a jeden z nich musí být v dosahu patnácti metrů. Nesmí chybět ani defibrilátor, který zachránil život v roce 2005 českému obránci Jiřímu Fischerovi po kolapsu v Nashvillu.

Domácí v zápase vedli, postaral se o to Adam Henrique. Za Blues vyrovnával Ivan Barbašev.

Ve zbývajících deseti duelech úterního programu nebodoval žádný z českých hráčů. Brankář Petr Mrázek pustil v Dallasu tři góly z 36 střel, s Carolinou podlehl 1:4 a připsal si třetí prohru v řadě.

Hrdinou domácího mužstva se stal Jamie Benn, autor hattricku. Českého gólmana poprvé překonal v osmé minutě.

"Chytal dobře. Zejména v úvodu nás udržel ve hře," řekl trenér Caroliny Rod Brind'Amour na adresu Mrázka, který inkasoval v předchozích dvou startech deset branek. Poslední dva zápasy odchytal jeho náhradník James Reimer.

Ještě v první třetině vyrovnal Sebastian Aho krátce po vypršení trestu Radka Faksy. Dallas rozhodl v rozmezí 33. až 36. minuty dvěma góly v přesilových hrách. Proměnili je Denis Gurjanov a Benn, který v závěru při power play zkompletoval hattrick. V sestavě vítězů scházel v obraně Roman Polák.

Edmontonu se v minulém utkání zranil kapitán Connor McDavid, který bude chybět dva až tři týdny. Při jeho absenci na sebe vzal zodpovědnost Leon Draisaitl, který gólem do prázdné brány pečetil výhru 5:3 nad Chicagem a přidal tři asistence. Zdatně mu sekundoval spoluhráč z formace Kailer Yamamoto, který dal dvě branky.

Draisaitl si upevnil vedení v produktivitě NHL, ve které má už 89 bodů (32+57). David Pastrňák je o jedenáct bodů zpět (38+40) a drží třetí místo před Nathanem MacKinnonem, který se v úterý podílel dvěma přihrávkami na vítězství Colorada 3:0 nad Ottawou. Čisté konto vychytal Philipp Grubauer, jemuž kryl záda Pavel Francouz.

Fanouškům zatrnulo i v Buffalu. Domácí Henri Jokiharju se srazil s útočníkem Detroitu Brendanem Perlinim, kterého v pádu zasáhl bruslí do obličeje. Způsobil mu tržnou ránu, kterou spravilo několik stehů na nosu a pravé tváři.

"Všechny nás vystrašilo, když jsme viděli, že ho trefil blízko oka. Ale Brendan bude v pořádku," uvedl trenér Detroitu Jeff Blashill. Jeho svěřenci prohráli 2:3. Hostující obránce Filip Hronek fauloval za stavu 1:1 v úniku Connora Shearyho, ale útočník Buffala trestné střílení neproměnil.

Florida porazila New Jersey 5:3 díky netypickému složení čtvrté řady, kterou tvořili dva obránci Mike Matheson a Mark Pysyk.

Ve středu útoku je doplnil Noel Acciari a společně zaznamenali na ledě Devils devět bodů (každý měl bilanci 1+2).

Formu potvrdila Tampa Bay, která uspěla v Pittsburghu 2:1 v prodloužení a připsala si osmou výhru v řadě. Díky skvělé sérii se vyhoupla v NHL už na druhou příčku o bod za Boston.

Zápas ale nedohrál jeden z lídrů Lightning Nikita Kučerov po srážce s Jackem Johnsonem. Za poražené nastoupil poprvé od výměny z Minnesoty útočník Jason Zucker.

Výsledky NHL:
Buffalo - Detroit 3:2 (1:1, 1:1, 1:0)
Branky: 2. Sheary, 35. M. Johansson, 41. S. Reinhart - 1. a 28. Helm. Střely na branku: 25:29. Diváci: 16 588. Hvězdy zápasu: 1. M. Johansson (Buffalo), 2. Helm (Detroit), 3. Sheary (Buffalo).
Toronto - Arizona 3:2 v prodl. (1:1, 0:1, 1:0 - 1:0)
Branky: 15. a 42. Hyman, 64. Kapanen - 2. Dvorak, 40. Söderberg. Střely na branku: 41:37. Diváci: 19 039. Hvězdy zápasu: 1. Campbell, 2. Hyman (oba Toronto), 3. Hill (Arizona).
New Jersey - Florida 3:5 (1:2, 2:3, 0:0)
Branky: 4. J. Hughes, 25. Rooney, 35. Palmieri - 12. Connolly, 20. Matheson, 23. Pysyk, 25. Vatrano, 26. Acciari. Střely na branku: 28:33. Diváci: 12 732. Hvězdy zápasu: 1. Matheson, 2. Pysyk, 3. Acciari (všichni Florida).
NY Islanders - Philadephia 5:3 (3:0, 0:2, 2:1)
Branky: 8. Josh Bailey, 12. Martin, 16. Eberle, 60. Pulock, 60. Komarov - 30. Konecny, 32. Hägg, 59. Couturier. Střely na branku: 25:38. Diváci: 12 228. Hvězdy zápasu: 1. Barzal, 2. Pulock, 3. Komarov (všichni NY Islanders).
Pittsburgh - Tampa Bay 1:2 v prodl. (1:0, 0:1, 0:0 - 0:1)
Branky: 12. Malkin - 24. Sergačev, 63. Gourde. Střely na branku: 36:38. Diváci: 18 445. Hvězdy zápasu: 1. Vasilevskij (Tampa Bay), 2. Murray (Pittsburgh), 3. Gourde (Tampa Bay).
Winnipeg - NY Rangers 1:4 (0:1, 0:1, 1:2)
Branky: 45. Ehlers - 20. a 28. Kreider, 41. R. Strome, 42. Zibanejad. Střely na branku: 44:32. Diváci: 15 325. Hvězdy zápasu: 1. Kreider, 2. Zibanejad, 3. Šesťorkin (všichni NY Rangers).
Dallas - Carolina 4:1 (1:1, 2:0, 1:0)
Branky: 8., 36. a 59. Jamie Benn, 33. Gurjanov - 18. Aho. Střely na branku: 37:25. Petr Mrázek odchytal za Carolinu 58:55 minuty, inkasoval tři branky z 36 střel a úspěšnost zásahů měl 91,67 procenta. Diváci: 18 532. Hvězdy zápasu: 1. Jamie Benn, 2. Heiskanen, 3. Gurjanov (všichni Dallas).
Colorado - Ottawa 3:0 (1:0, 0:0, 2:0)
Branky: 20. Rantanen, 51. Ničuškin, 59. Landeskog. Střely na branku: 36:34. Diváci: 18 015. Hvězdy zápasu: 1. Grubauer, 2. Rantanen, 3. Ničuškin (všichni Colorado).
Edmonton - Chicago 5:3 (2:2, 2:1, 1:0)
Branky: 18. a 24. Yamamoto, 2. Sheahan, 25. Nugent-Hopkins, 60. Draisaitl - 6. Saad, 15. J. Toews, 22. A. Boqvist. Střely na branku: 31:41. Diváci: 17 066. Hvězdy zápasu: 1. Yamamoto, 2. Draisaitl, 3. Nugent-Hopkins (všichni Edmonton).
Minnesota - Vegas 4:0 (2:0, 2:0, 0:0)
Branky: 6. Eriksson Ek, 13. Spurgeon, 30. Fiala, 36. Parise. Střely na branku: 25:26. Diváci: 17 112. Hvězdy zápasu: 1. Fiala, 2. Stalock, 3. Parise (všichni Minnesota).
Zápas Anaheim - St. Louis byl ukončen za stavu 1:1 po kolapsu hostujícího Jaye Bouwmeestera ve 13. minutě.