Primeira Liga - souhrn 22. kola

21.02.2020, 23:29, aktualizováno 24.02.2020, 22:27
Komentáře a souhrny
Porto nejtěsnějším poměrem zdolalo Portimonense a alespoň dočasně se posunulo do čela tabulky před Benficu, ta zareagovala triumfem nad Gil Vicente. Braga potvrdila formu a po výhře nad Vitórií Setúbal se drží na průběžné třetí pozici před Sportingem, jenž pro změnu nezaváhal proti Boavistě. Famalicão opět ztratilo, tentokrát prohrálo na půdě Paçosu Ferreira...

FC Porto - Portimonense SC 1:0

23.02.2020 21:30

Góly: 87. Alex Telles

FC Porto dokázalo po velké bitvě zaznamenat doma proti Portimonense plný tříbodový zisk a poprvé od říjnové remízy s Marítimem se vrací na čelo ligové tabulky. Výhru Portu zařídil gólem ze závěru utkání Telles.

Porto mělo za sebou náročný čtvrteční zápas ve vyřazovacím kole Evropské ligy na půdě Leverkusenu a těžké nohy některých hráčů byly komplikací pro domácí celek od úvodních minut. Přesto domácí plnili roli favorita a byli proti předposlednímu týmu ligy aktivnější. Po čtvrthodině hry v první větší šanci selhal Corona.

Územní převaha ale nevedla k výraznější šancím a Porto většinou zůstalo zaseknuté před pokutovým územím odvážně bránícího Portimonense. Ve 33. minutě se do šance dostal po Coronově přihrávce Soares, ale promeškal ideální moment k zakončení. O moc úspěšnější nebyl brazilský útočník ani o dvě minuty později se svou hlavičkou.

V 38. minutě o sobě v útoku dali poprvé vědět hosté. Na hranici malého vápna se dostal k hlavičce nikým nehlídaný Jackson Martínez, ale na stadiónu, kde v dresu Porta nastřílel mnoho branek, tentokrát v tutové příležitosti selhal. Zkušený kolumbijský útočník byl na konci prvního poločasu zfaulován v pokutovém území a sám se postavil k provedení penalty. Bránu však zcela trestuhodně přestřelil a neposla svůj tým před poločasem do vedení.

V kabině Porto nejspíš bylo velmi rušno, neboť Draci po změně stran svého soupeře takřka nepustili za polovinu. Přesto měl výkon do ideálu daleko a druhá půle se obešla takřka bez gólových šancí.

V první výraznější příležitosti druhého poločasu se po Oliveirově centru na zadní tyč objevil Díaz. Míč, ale netrefil vůbec dobře a jeho pokus sotva snese označení střely. V 77. minutě se k odraženému míči v pokutovém území dostal Marega, ale byl těsně hlídán a navíc jej rozhodil vybíhající Gonda, a tak malijský útočník pouze přestřelil branku.

V postupujícím časem se stále více hráčů domácích pohybovalo v šestnáctce Portimonense. Vysoký tlak se však nadále neprojevoval na výsledku a hosté bránili velice důsledně. Proto se v 87. minutě napřáhl z pětadvaceti metrů Telles a svou dělovkou ukázkově vymetl horní růžek dobývané brány. Porto udolalo pozdním gólem Portimonense 1:0 a po třech měsících se vrátilo na čelo tabulky.

Více informací k zápasu

Sporting CP - Boavista FC 2:0

23.02.2020 18:30

Góly: 13. Andraž Šporar, 42. Gonzalo Plata

Hráči Sportingu dali zapomenout na kolísavou formu, která jimi zmítá po odchodu Bruna Fernandese a s přehledem si poradili na domácím stadiónu s Boavistou. O vítězství 2:0 rozhodli góly v prvním poločase útočníci Šporar a Plata.

Trenér Silas neměl při skládání sestavy domácího družstva jednoduchý úkol. Chyběla mu brankářská jednička, nejlepšího střelce i základní stoperskou dvojici této sezóny. Novou defenzivní dvojku Ilori - Neto v úvodu utkání příliš práce neměla.

Naopak obrana na druhé straně hřiště inkasovala hned z první vážnější situace. Ve 13. minutě proletěl Platův centr ze standardní situace přes několik hráčů až na kopačku Šporara, který z první míč protečoval okolo bezmocného brankáře Heltona.

Devatenáctiletý Ekvádorec Plata, který v lize nastoupil v základní sestavě poprvé od září, naplno využíval nabídnuté příležitosti. Ve 23. minutě prokličkoval obranou hostů a naservíroval míč na hranici malého vápna Viettovi, jehož střelu ještě obrana na brankové čáře zastavila, ale na Platovu dorážku už nestačila. Gól ovšem neplatil, neboť se mladý útočník v momentě Viettovy střely pohyboval v ofsajdu.

Platovi i celému Sportingu se ovšem v prvním poločase velice dařilo, a tak se talentovaný forvard své premiérové ligové branky dočkal ještě do jeho konce. Borjův centr na Šporara obrana odhlavičkovala přesně do kroku nabíhajícího Platy, který z první zakončil halfvolejem přesně k tyči a poslal svůj tým do dvoubrankového vedení.

Po změně stran se domácí více soustředili na obranu, a proto dostali víc prostoru k útočným operacím také hráči Boavisty. Slušnou pozici z přímého kopu v 62. minutě zahodil slabou střelou do náruče Maximiana kapitán Carraca.

Sporting si hlídal výsledek i tempo hry, a tak druhá půle nenabídla příliš záživný fotbal. Až v 74. minutě se dá hovořit o výraznější šanci domácích v druhém poločase. Wendel zavelel k protiútoku, vyvezl míč a vysunul na levém křídle Borju, který sice zpětnou přihrávkou hledal Platu, ale lepší pozici k zakončení měl Cabral, který je těsně minul branku.

V 81. minutě se po krásné přihrávce Cabrala octnul sám před brankářem Heltonem Plata, ale podruhé v utkání brazilského brankáře překonat nedokázal. Víc zajímavých situací už na Estádio de José Alvalade neproběhlo, a tak Sporting mohl po vítězství v Evropské lize nad Istanbulem Başakşehir oslavovat další cenný skalp.