Brémy narazily. Gebre Selassie slavil gól, Pavlenka čtyřikrát inkasoval

Autor: iSport.cz, ČTK
1
Je nedotknutelnost Třince pryč? Dynamo a Spartu táhnou schovaní lídři. Překvapí Litvínov?
Spor o Kováče: kouč budoucnosti a opravdová trefa, nebo jen bublina?

Fotbalisté se dočkali, aspoň ti v Německu. Restart bundesligy po 66 dnech sledoval celý fotbalový svět, gólově ho otevřel Erling Haaland, který odstartoval kanonádu v Revierderby a Borussia deklasovala Schalke 4:0. Hertha zvítězila v Hoffenheimu, ale Vladimír Darida se na hřiště nedostal, zato Pavel Kadeřábek byl u všech tří inkasovaných gólů. Patrik Schick si zahrál posledních 10 minut zápasu Lipska s Freiburgem (1:1) Augsburg doma prohrál s Wolfsburgem 1:2, ze tří Čechů do zápasu zasáhl jen Marek Suchý. Mönchengladbach se po koronavirové pauze vrátil výhrou 3:1 ve Frankfurtu a poskočil na třetí místo tabulky. V pondělní dohrávce tvrdě narazili hráči Werderu Brémy. Ti podlehli Leverkusenu 1:4. Jedinou branku domácích vstřelil český obránce Theodor Gebre Selassie.

V úvodu zápasu jakoby se oba týmy na prázdném stadionu hledaly. Hned první větší šance ale ve 28. minutě skončila gólem. Diaby po rychlém úniku nacentroval a Havertz umístěnou hlavičkou nedal Pavlenkovi šanci.

Brémy odpověděly už za dvě minuty, když si na Bittencourtův roh naběhnul Gebre Selassie a pohotovým zakončením vyrovnal. Pro třiatřicetiletého obránce to byla druhá ligová branka v sezoně a jubilejní dvacátá v bundesligové kariéře.

Český obránce Theodor Gebre Selassie se proti Leverkusen zapsal mezi střelce, na body pro Brémy však jeho branka nestačila

Bayer si vzal vedení zpátky už ve 33. minutě díky další Havertzově trefě. Po hodině hry přidal pojistku Weiser třetí přesnou hlavičku. V 78. minutě uzavřel skóre Demirbay, jenž tentokrát Pavlenku tváří v tvář přehodil.

Werder prodloužil sérii bez vítězství na sedm kol a z toho pošesté prohrál, V tabulce ztrácí pět bodů na šestnáctý Düsseldorf, který drží barážovou příčku. Brémy však mají utkání k dobru.

Leverkusen v lize pošesté za sebou neprohrál a během této šňůry popáté zvítězil. Čtvrtému Lipsku se mužstvo trenéra Petera Bosze přiblížilo na jediný bod.

Haaland rozsekl derby

Dortmund byl v prestižním souboji se Schalke od začátku aktivnější a ve 29. minutě vstřelil první bundesligový gól od března Erling Haaland, jenž zblízka zakončil akci Thorgana Hazarda a Julian Brandta.

Devatenáctiletý norský kanonýr zaznamenal 13. soutěžní branku ve 12. zápase za Dortmund. To se před Haalandem v Německu povedlo jen někdejšímu hráči Brém Klausi Matischekovi v roce 1965.

Těsně před pauzou zvýšil Raphaël Guerreiro po rychlém brejku, kterému předcházela nepovedená rozehrávka brankáře Markuse Schuberta.

Domácí začali dobře i druhý poločase a už po třech minutách zvýšil Hazard po Brandtově přihrávce. V 63. minutě dokonal debakl Schalke Portugalec Guerreiro svým druhým gólem v derby. Dortmund v bundeslize porazil Schalke poprvé od listopadu 2015.

Lipsko "zachránil" VAR v nastavení

Freiburg v Lipsku poslal do vedení ve 34. minutě Manuel Gulde. Trápící se favorit vyrovnal až v 77. minutě zásluhou Yussufa Poulsena. Chvíli poté se dostal na hřiště Schick. V nastavení sice Robin Koch vstřelil druhý gól hostů, který ale byl po zásahu videorozhodčího odvolán kvůli ofsajdu.

Hertha bez disciplinárně potrestaného záložníka Vladimíra Daridy o jasném triumfu rozhodla ve druhém poločase. Mezi 58. a 60. minutou se prosadili vlastním gólem Kevin Akpoguma a Vedad Ibiševič. Vítězství hostů v 74. minutě zpečetil Matheus Cunha.

Mönchengladbach o výhře nad Frankfurtem de facto rozhodl už během úvodních sedmi minut, kdy hostům zařídili dvoubrankové vedení Alassane Plea a Marcus Thuram. V 73. minutě Rámí Binsibajní přidal třetí gól hostů z penalty. Střídající André Silva už v závěru jenom zmírnil porážku Eintrachtu.

Za Augsburg z českého tria nastoupil pouze stoper Suchý, jenž dostal žlutou kartu a v 65. minutě byl vystřídán. Brankář Tomáš Koubek i záložník Jan Morávek zůstali na lavičce. Ve 44. minutě otevřel skóre Renato Steffen. Krátce po změně stran srovnal Tin Jedvaj, ale další gól jeho spoluhráče Felixe Uduokhaie byl odvolána kvůli ofsajdu. Těsně před koncem o triumfu Wolfsburgu rozhodl Daniel Ginczek.

Záchranářská bitva mezi Düsseldorfem a Paderbornem skončila bez branek. Sobotní bundesligový program uzavře večerní duel Frankfurtu s Mönchengladbachem.

Góly

Domácí: 30. Gebre Selassie

Hosté: 28. Havertz, 33. Havertz, 61. Weiser, 78. Demirbay

Sestavy

Domácí: Pavlenka – Gebre Selassie, Veljković, N. Moisander, Friedl – M. Eggestein, Vogt (85. Osako), Bargfrede (54. J. Eggestein) – Bittencourt (71. Sargent), Selke (71. Woltemade), Rashica (85. Bartels).

Hosté: Hrádecký – Weiser, S. Bender, Tapsoba, Sinkgraven – Aránguiz (85. Paulinho), Demirbay – Wirtz (62. Bellarabi), Amiri (71. Baumgartlinger), Diaby (62. Bailey) – Havertz (85. Alario).

Náhradníci

Domácí: Kapino, Bartels, Eggestein, Lang, Langkamp, Osako, Şahin, Sargent, Woltemade

Hosté: Özcan, Alario, Bailey, Baumgartlinger, Bellarabi, Dragović, Palacios, Paulinho, Tah

Sestavy

Domácí: Luthe – Framberger, Suchý (66. Uduokhai), Jedvaj, Max – R. Khedira, Baier (C) – Richter (88. Sarenren-Bazee), Löwen (88. Córdova), Vargas (80. Iago) – Niederlechner.

Hosté: Casteels (C) – Mbabu, Pongračić, Brooks, Otávio (88. Roussillon) – X. Schlager, Arnold – Joao Victor (75. Klaus), Mehmedi, Brekalo (62. Ginczek) – Steffen.

Náhradníci

Domácí: Córdova, Sarenren-Bazee, Lichtsteiner, Gruezo, Iago, Morávek, Koubek, Uduokhai, Oxford

Hosté: May, Roussillon, Pervan, Ginczek, Knoche, Tisserand, Klaus, Justvan, Marmoush

Sestavy

Domácí: Bürki – Ł. Piszczek (C), Hummels, Akanji – Hakimí, Dahoud (87. M. Götze), Delaney (68. Balerdi), Guerreiro (87. Schmelzer) – Brandt, Häland, T. Hazard (79. Sancho).

Hosté: Schubert – Todibo (46. Matondo), Sané, Nastasić – Kenny (87. Becker), Serdar (74. Schöpf), McKennie, Oczipka – D. Caligiuri (C) (76. Miranda), Raman (46. Burgstaller), Harít.

Náhradníci

Domácí: Hitz, Balerdi, Morey, Schmelzer, Raschl, Sancho, Götze, Führich

Hosté: Nübel, Miranda, Becker, Mercan, Schöpf, Burgstaller, Gregoritsch, Matondo, Kutucu

Sestavy

Domácí: Kastenmeier – K. Ayhan (C), Hoffmann, Gießelmann – Zimmermann, Stöger, Sobottka (68. Morales), Suttner (61. Hennings) – Valon Beriša (69. Bodzek), Thommy – Karaman (79. Skrzybski).

Hosté: Zingerle – Dräger, Hünemeier (C), Schonlau, Collins – Pröger (73. Sabiri), Gjasula (46. Ritter), Vasiliadis, Antwi-Adjei (88. Evans) – Srbeny (73. Zolinski), Jastrzembski (64. Holtmann).

Náhradníci

Domácí: Bodzek, Hennings, Jörgensen, Ofori, Pledl, Rensing, Skrzybski, Zimmer, Morales

Sestavy

Domácí: Baumann – S. Posch, Akpoguma, Hübner (C) – Kadeřábek, Grillitsch, Rudy (66. Geiger), Zuber (66. Bruun Larsen) – Skov, Bebou (46. Beier), Baumgartner (90. Elmkies).

Hosté: Jarstein – Pekarík, Torunarigha, Boyata, Plattenhardt – Lukebakio (79. Ngankam), Grujić, Skjelbred (87. Ascacibar), Mittelstädt (90. Dilrosun) – Ibišević (C) (79. K. Piątek), Cunha (78. Maier).

Náhradníci

Domácí: Pentke, Bičakčić, Bogarde, Ribeiro, Geiger, Bruun Larsen, Beier, Ekene, Elmkies

Hosté: Kraft, Stark, Klünter, Dilrosun, Ascacibar, Maier, Samardžič, Piątek, Ngankam

Sestavy

Domácí: Gulácsi – Klostermann, Adams (69. Sabitzer), Halstenberg – Mukiele (46. Lookman), Kampl, Laimer, Nkunku (81. Schick), Angeliño – Werner, Y. Poulsen (C).

Hosté: Schwolow – Gulde, Lienhart, Heintz – Schmid (90. Schlotterbeck), Koch, Höfler, Günter (C) – Sallai (61. Höler), Grifo (68. Waldschmidt) – Petersen (68. Haberer).

Náhradníci

Domácí: Orban, Haidara, Lookman, Schick, Mvogo, Olmo, Sabitzer, Wolf, Konaté

Hosté: Abraši, Kwon Čang-hoon, Itter, Tempelmann, Höler, Schlotterbeck, Thiede, Haberer, Waldschmidt

Sestavy

Domácí: Trapp – N'Dicka (83. Kohr), D. Abraham (74. Hasebe), Hinteregger – A. Touré, Sow (46. André Silva), Ilsanker (74. Chandler), Rode, Kostić – Kamada (78. Gaćinović) – Dost.

Hosté: Sommer – Lainer, Ginter, Elvedi, Binsibajní (78. Wendt) – Neuhaus (90. Bénes), Strobl, J. Hofmann – Embolo (78. Stindl) – Thuram (66. Herrmann), Pléa (90. Jantschke).

Náhradníci

Domácí: Hasebe, Rönnow, da Costa, Chandler, Kohr, Gaćinović, Torró, Fernandes, Silva

Hosté: Sippel, Wendt, Bénes, Jantschke, Traoré, Herrmann, Raffael, Kramer, Stindl

EURO 2024 v Německu

Program EURO 2024 Los EURO 2024 Vstupenky na ME ve fotbale Kvalifikace na EURO 2024

Mistrovství Evropy ve fotbale 2024 se koná od 14. června do 14. července v Německu. Turnaje se zúčastní 24 týmů. Česká fotbalová reprezentace se představí ve skupině F proti Portugalsku, Turecku a vítězi baráže C.