Horskou etapu Tour uzmul Martínez před duem Němců. Roglič dál vede, Bernal se propadl

ČTK ČTK
Aktualizováno 11. 9. 2020 22:47
Kolumbijský cyklista Daniel Martínez vyhrál 13. horskou etapu Tour de France. V závěrečném souboji porazil kolegu z úniku Lennarda Kämnu a připsal si premiérový úspěch na některém ze závodů Grand Tours. Vedení v celkovém pořadí si upevnil Slovinec Primož Roglič, který byl dnes v cíli s více než šestiminutovým mankem dvanáctý, nejlepší z uchazečů o žlutý dres.

Bývalý skokan na lyžích Roglič prokázal v souboji hlavních favoritů nejlepší aktuální formu. V jedné z nejnáročnějších etap letošního ročníku se sedmi těžkými stoupáními v Centrálním masivu setřásl v závěru všechny konkurenty s výjimkou krajana Tadeje Pogačara. Ten se posunul na průběžné druhé místo s odstupem 44 sekund.

Obhájce prvenství Egan Bernal v závěru Rogličovo tempo neudržel, ztratil na něho 38 sekund a celkově klesl na třetí příčku s už téměř minutovým odstupem. Manko nabrali i francouzští favorité Guillaume Martin a Romain Bardet, kteří vypadli z elitní desítky. Bardet, jenž během dne skončil na zemi, se nakonec po dojezdu a vyšetření v nemocnici rozhodl odstoupit kvůli otřesu mozku.

"Tour ještě neskončila, ještě se toho může hodně stát, ve hře je pořád spousta jezdců," řekl Roglič v cíli. "Nechci se ale rozptylovat dalšími jmény a srovnávat se s ostatními. Budu se dál soustředit jen na sebe," dodal vítěz loňské Vuelty.

Martínez s Kämnou dojeli tři kilometry před cílem v nájezdu do nejprudší pasáže Maximiliana Schachmanna, který jel v čele dlouho sólo. Na posledním kilometru už zbyli jen ve dvou a po několika testovacích nástupech se o rozhodující trhák pokusil 200 metrů před cílem Kämna. Martínez ale měl v závěru stoupání více sil a co cíle dospurtovat s náskokem čtyř sekund. Schachmann nakonec dojel třetí s odstupem 51 sekund.

Český cyklista Roman Kreuziger se držel v hlavním pelotonu a na 44. místě ztratil 18:24 minuty. Jan Hirt dojel s půlhodinovým mankem.

Tour de France dnes po pádu skončila pro Baukeho Mollemu, jenž po 12. etapě figuroval na průběžné 12. příčce. Jezdec stáje Trek-Segafredo si při karambolu zhruba v polovině etapy, do něhož se zapletl například i Bardet, zlomil zápěstí. Vyšetření v nemocnici potvrdilo frakturu vřetenní a loketní kosti i jedné ze zápěstních kůstek.

V sobotu má peloton před sebou 194 kilometrů dlouhou etapu s několika vrchařskými prémiemi včetně jednoho stoupání druhé kategorie. Cíl čeká cyklisty po sjezdu v Lyonu, fanoušci už ale v závěru nebudou mít k trati přístup. Rozhodli o tom pořadatelé vzhledem k tomu, že se Tour nyní přesouvá do regionů s vyšším výskytem a rizikem šíření koronaviru.

Cyklistický etapový závod Tour de France - 13. etapa: Chatel-Guyon - Puy Mary (191,5 km):

1. Martínez (Kol./EF Pro Cycling) 5:01:47, 2. Kämna -4, 3. Schachmann (oba Něm./Bora-hansgrohe) -51, 4. Madouas (Fr./Groupama-FDJ) -1:33, 5. Rolland (Fr./B&B Hotels-Vital Concept) -1:42, 6. Edet (Fr./Cofidis) -1:53, 7. Geschke (Něm./CCC) -2:35, 8. Soler (Šp./Movistar) -2:43, 9. Carthy (Brit./EF Pro Cycling) -3:18, 10. De La Cruz (Šp./SAE Team Emirates) -3:52, …44. Kreuziger (ČR/NTT) -18:24, 127. Hirt (ČR/CCC) -30:01.

Průběžné pořadí: 1. Roglič (Slovin./Jumbo-Visma) 56:34:35, 2. Pogačar (Slovin./SAE Team Emirates) -44, 3. Bernal (Kol./Ineos Grenadiers) -59, 4. Urán (Kol./EF Pro Cycling) -1:10, 5. Quintana (Kol./Arkea-Samsic) -1:12, 6. López (Kol./Astana) -1:31, 7. A. Yates (Brit./Mitchelton-Scott) -1:42, 8. Landa (Šp./Bahrajn-McLaren) -1:55, 9. Porte (Austr./Trek-Segafredo) -2:06, 10. Mas (Šp./Movistar) -2:54, …89. Kreuziger -2:24:23, 92. Hirt -2:25:47.