Velký únik! Němec zářil v Alpách, Roglič v závětří hlídal vedení

La Tour-du-Pin/Praha

Využil šanci, únik dotáhl do vítězného konce. Němec Lenard Kämna vyhrál šestnáctou etapu Tour de France. Skvěle zvládl poslední desítky kilometrů, v závěru úvodního alpského dějství 107. ročníku slavného cyklistického závodu ujel i vrchaři Ricardu Carapazovi z Ekvádoru. Třetí dojel Švýcar Sebastian Reichenbach. S velkou ztrátou ve skupině největších favoritů dojel i Slovinec Primož Roglič. Bezpečně však uhájil žlutý trikot o 40 sekund před krajanem Tadejem Pogačarem a pojede v něm zítra už osmý den v řadě.

Toto video už bohužel nemůžeme přehrávat z důvodu vypršení internetové licence

Němec Kämna vyhrál 16. etapu Tour de FranceVideo: sntv

Po druhém volném pondělí dnes vstoupil závod do závěrečného třetího týdne. Na peloton čekala 16. etapa z La Tour-du-Pin do Villard-de-Lans o délce 164 km. Byla první ze tří náročných alpských za sebou.

A podle odborníků ideální pro velký únik. Předpoklady se splnily. Silné stáje a favorité na celkové prvenství nechali ujet početnou skupinu, z níž do cíle ve Villard-de-Lans dorazil jako první Kämna. Ve 24 letech při druhé účasti na Tour se dočkal prvního vítězství. Pro stáj Bora-hansgrohe to byl premiérový triumf v tomto ročníku

Profil 16. etapy Tour de France.

Hlavní peloton dorazil až s téměř sedmnáctiminutovým zpožděním. Kapitán týmu Jumbo-Visma Roglič si v závětří lehce pohlídal žlutý trikot a také ostatní šetřili síly na středeční nejtěžší stoupání celého ročníku. Finišovat se bude na Col de la Loze ve výšce 2304 metrů po 20 kilometrech prudkého výjezdu.

Se ztrátou více než 27 minut dorazila skupina s Janem Hirtem či obhájcem titulu Kolumbijcem Eganem Bernalem, těsně za nimi jako jeden z posledních přijel Roman Kreuziger.

Do Paříže, kde bude tradičně v neděli cíl, může pokračovat všech 156 zbývajících cyklistů. Pořadatelé oznámili, že všech 785 testů na covid-19 provedených u jezdců a doprovodu během neděle a pondělí bylo negativních. Od startu Tour 29. srpna nebyl pozitivní žádný závodník.

Cyklistický etapový závod Tour de France - 16. etapa: La Tour-du-Pin - Villard-de-Lans (164 km):