Magazín EURO 2024

Salač v Misanu ani napodruhé nebodoval. Od patnácté příčky jej dělilo 84 tisícin

Filip Salač obsadil 16. místo v motocyklové Velké ceně Emilie-Romagny a ani ve druhém závodě Moto3 na okruhu v Misanu na body nedosáhl. Před týdnem v Grand Prix San Marina skončil na stejné trati dvacátý, tentokrát ho při triumfu kontroverzního Itala Romana Fenatiho dělilo od bodované patnáctky jen 84 tisícin sekundy. Ve Světovém poháru elektrických strojů v kategorii MotoE naproti tomu zabodoval Jakub Kornfeil, který ve dvou závodech dojel na 12. a 13. místě.

Jezdec Rivacold Snipers Team Filip Salač
zdroj: Oficiální stránka facebooková stránka Filipa Salač

Fenati pro sebe rozhodl dramatický závěr, jeho maximem v sezoně přitom dosud bylo až osmé místo z minulého týdne. Bylo to ale jeho celkově 12. vítězství a druhé po návratu ke kariéře, kterou v roce 2018 nakrátko ukončil po incidentu, při kterém právě v Misanu v závodě Moto2 zmáčkl v rychlosti kolem 200 km/h na rovince brzdu vedle jedoucímu soupeři. Stálo ho to tehdy dočasně závodní licenci.

Salač po čtrnáctém místě v trénincích zajel v dopoledním warm-upu šestý čas, ale závod mu tolik nevyšel. Po startu se pohyboval na konci druhé desítky, ale nakonec v osmém závodě sezony dosáhl alespoň na třetí nejlepší výsledek.

Salač měl v Misanu bod na dosah, ale dojel šestnáctý

"Po startu jsem byl zase vytlačen, byla to i trošku moje chyba, že jsem chtěl jet zvnějšku do čtvrté zatáčky. Protože je tady nový asfalt, který není ještě na okraji dráhy nagumovaný, nemohl jsem přidat a propadl jsem se až na třiadvacátou pozici," uvedl Salač.

"Dotahoval jsem se dopředu, ale pak mi opět praskla kapota, vypadl airbox a motorka zase nejela. I když jsem nakonec na bodovanou pozici nedosáhl, se svým výkonem jsem docela spokojený. V zatáčkách jsem měl navrch, rychlost tam je. Takže tento víkend hodnotím pozitivně," prohlásil.

Kornfeil si v sobotním závodě MotoE po pádech pěti soupeřů vyrovnal letošní maximum 12. místem, o den později, kdy startovní rošt obsadili jezdci podle sobotního pořadí, byl o místo horší. Svoji dosavadní bilanci v seriálu rozšířil dohromady o sedm bodů, ale stále na 18. pozici uzavírá průběžné hodnocení. Lídrem SP je dva závody před koncem Matteo Ferrari.

Viňales je šestým vítězem sezony v sedmi závodech

V elitní kategorii MotoGP vyhrál Španěl Maverick Viňales z Yamahy a ve vyrovnané sezoně při absenci zraněného šampiona Marca Márqueze je v sedmém závodě šestým vítězem. Druhý skončil s odstupem dvou a půl sekundy Joan Mir a španělské stupně vítězů zkompletoval Pol Espargaró.

Jako třetí projel cílem jediný dvojnásobný vítěz této sezony Fabio Quartararo z Francie, ale kvůli penalizaci za vyjetí z trati klesl dodatečně na čtvrtou pozici. Smutným hrdinou závodu byl domácí Ital Francesco Bagnaia, jenž usiloval o první vítězství v závodě MotoGP v kariéře, ale sedm kol před koncem ve vedení upadl.

V průběžném pořadí dělí v polovině sezony nejlepší čtyři jezdce pouhé čtyři body. V čele zůstal dnes osmý Ital Andrea Dovizioso, na něhož ztrácejí Viňales a Quartararo bod. Čtyři body zaostává čtvrtý Mir.

Velká cena Emilie-Romagny v Misanu (Itálie):

Moto3: 1. Fenati (It./Husqvarna) 39:30,124, 2. Vietti (It./KTM) -0,036, 3. Ogura (Jap./Honda) -0,121, 4. Arenas (Šp./KTM) -0,199, 5. Masiá (Šp./Honda) -0,280, 6. Fernández (Šp./KTM) -0,439, ...16. Salač (ČR/Honda) -6,249.

Průběžné pořadí MS (po 8 závodech): 1. Arenas 119, 2. Ogura 117, 3. McPhee (Brit./Honda) 98, 4. Vietti 86, 5. Suzuki (Jap./Honda) 75, 6. Arbolino (It./Honda) 75, ...20. Salač 12.

Moto2 (zkrácen na 10 kol): 1. Bastianini 16:11,077, 2. Bezzecchi (oba It./Kalex) -0,720, 3. Lowes (Brit./Kalex) -1,124, 4. Marini (It./Kalex) -2,310, 5. Schrötter (Něm./Kalex) -4,132, 6. Dixon (Brit./Kalex) -7,201.

Průběžné pořadí MS (po 8 závodech): 1. Marini 125, 2. Bastianini 120, 3. Bezzecchi 105, 4. 6. Lowes 83, 5. J. Martín (Šp./Kalex) 79, 6. Nagašima (Jap./Kalex) 68.

MotoGP: 1. Viñales (Šp./Yamaha) 41:55,846, 2. Mir (Šp./Suzuki) -2,425, 3. P. Espargaró(Šp./KTM) -4,528, 4. Quartararo (Fr./Yamaha) -6,419, 5. Oliveira (Portug./KTM) -7,368, 6. Nakagami(Jap./Honda) -11,139.

Průběžné pořadí MS (po 7 závodech): 1. Dovizioso (It./Ducati) 84, 2. Quartararo 83, 3. Viňales 83, 4. Mir 80, 5. Morbidelli (It./Yamaha) 64, 6. Miller (Austr./Ducati) 64.

MotoE:

1. závod (sobota): 1. Aegerter (Švýc.) 12:11,346, 2. Torres (Šp.) -0,103, 3. Ferrari (It.) -0,178, ...12. Kornfeil (ČR) -16,973.

2. závod (neděle): 1. Ferrari 12:11,053, 2. Casadei (It.) -0,996, 3. Torres -1,098, ...13. Kornfeil -12,652.

Průběžné pořadí (po 5 závodech): 1. Ferrari 86, 2. Aegerter 82, 3. Torres 78, ...18. Kornfeil 11.