Buly - debata expertů

Favoritům obří slalom v Söldenu nesedl. Pro překvapivé vítězství si dojel Nor Braathen

Start nové sezony Světového poháru v alpském lyžování přinesl mezi muži hned překvapení. Zahajovací obří slalom v Söldenu vyhrál Nor Lucas Braathen, jenž se dosud v elitním seriálu ještě nedostal na stupně vítězů. Český reprezentant Kryštof Krýzl zajel 43. čas v prvním kole a ani na sedmý pokus se mu na ledovci Rettenbach nepodařilo postoupit do bodované třicítky. Stejně jako v případě sobotního závodu žen se jelo kvůli koronavirovým opatřením bez diváků.

Slavící Lucas Braathen
zdroj: REUTERS autor: Leonhard Foeger

Dvacetiletý Braathen, jenž byl letos v lednu čtvrtý ve slalomu v Kitzbühelu, si pro vítězství dojel z pátého místa po prvním kole. Na stupně vítězů mladého Nora doprovodili dva Švýcaři.

Na druhou příčku se ze sedmé pozice po úvodním kole posunul Marco Odermatt, jenž v součtu jízd zaostal za Braathenem o pouhých pět setin sekundy. Nečekané vedení z prvního kola neudržel Gino Caviezel, ale s odstupem 46 setin si v osmadvaceti letech dojel pro první pódium kariéry.

Braathen přiznal, že vítězství nečekal. "Doufal jsem v sezoně v dobré výsledky, ale s výhrou hned v prvním závodě jsem nepočítal. Nemám slov," uvedl jeden z nejmladších lyžařů ve Světovém poháru. "Zdejší svah je tak drsný, že k vítězství je potřeba jet úplně na hraně. Už jsem si dneska několikrát pomyslel 'game over', ale vždycky se mi nějak podařilo udržet rychlost. Je to neuvěřitelné," dodal Braathen.

Až za Caviezelem skončil první z velkých favoritů Alexis Pinturault. Francouz útočil na třetí vítězství v Söldenu za sebou, ale nakonec mu o tři setiny sekundy unikly i stupně vítězů.

Nor Henrik Kristoffersen, držitel malého glóbu za obří slalom z minulé sezony, skončil na děleném pátém místě se Švýcarem Loicem Meillardem.

Hned v úvodu sezony nabral ztrátu na své největší rivaly úřadující celkový vítěz Světového poháru Aleksander Aamodt Kilde z Norska, jenž v prvním kole upadl a jízdu nedokončil.

Čtyřiatřicetiletému Krýzlovi chybělo k postupové třicítce 57 setin sekundy. Zkušený český lyžař, jenž v létě prodělal nákazu koronavirem, čeká na body ve Světovém poháru od března roku 2017.

Sezona pokračuje 13. a 14. listopadu paralelními obřími slalomy mužů a žen v rakouském středisku Lech/Zürs.

Úvodní závod SP ve sjezdovém lyžování v Söldenu (Rakousko):

Muži - obří slalom: 1. Braathen (Nor.) 2:14,41 (1:08,37+1:06,04), 2. Odermatt -0,05 (1:08,44+1:06,02), 3. G. Caviezel (oba Švýc.) -0,46 (1:08,13+1:06,74), 4. Pinturault (Fr.) -0,49 (1:08,28+1:06,62), 5. Kristoffersen (Nor.) -0,56 (1:08,23+1:06,74) a Meillard (Švýc.) -0,56 (1:08,41+1:06,56), 7. Kranjec (Slovin.) -0,77 (1:08,19+1:06,99), 8. Nestvold-Haugen (Nor.) -1,04 (1:08,55+1:06,90), 9. Favrot (Fr.) -1,21 (1:09,09+1:06,53), 10. De Aliprandini (It.) -1,37 (1:08,70+1:07,08), ...v 1. kole 43. Krýzl (ČR) 1:11,06.