Boj o korunu krále Moto2 rozhodl poslední závod, Rossiho nevlastní bratr neuspěl

Radek Vičík Radek Vičík
Aktualizováno 22. 11. 2020 15:42
Ital Enea Bastianini uhájil v nedělní Velké ceně Portugalska titul šampiona třídy Moto2. Vyhrál o devět bodů před krajanem Lucou Marinim, nevlastním bratrem devítinásobného mistra světa Valentina Rossiho. V kategorii Moto3 si pro titul dojel Albert Arenas ze Španělska., jistým králem MotoGP je už od minulé Grand Prix Joan Mir na Suzuki.

Marini sice v Portimau dojel druhý, ale to na lídra šampionátu nestačilo. Poskočil aspoň na druhé místo před Brita Sama Lowese. Oba nasbírali stejný počet bodů i vítězství, Itala výš posunul větší počet druhých pozic.

K zisku třetího titulu v této kategorii pro Itálii během čtyř let Bastianinimu stačilo dojet v Grand Prix Portugalska pátý. Byla to náročná ale fantastická sezona. S covidem to byl náročný rok. Ale dnes jsem světový šampion a to je skvělý pocit," uvedl nadšený jezdec.

Grand Prix prostřední kategorie vyhrál Australan Remy Gardner, který tak po 28 letech vrátil na nejvyšší stupínek závodu MS jméno své rodiny. Jeho otec Wayne Gardner je mistrem světa pětistovek z roku 1987. Triumfoval v 18 závodech a poslední Velkou cenu vyhrál v sezoně 1992.

Arenas jistil titul z 12. pozice

Nejslabší třída Moto3 byla dramatická do posledních metrů. Všichni tři uchazeči o titul se devět kole před koncem sjeli v jedné velké skupině, které výrazně ujel jen Španěl Raull Fernandez.

Za ním se se sice pořadí neustále měnilo, ovšem Arenas si neustále jistil pozici zajišťující mu titul. K  tomu mu stačila i dvanáctá pozice v cíli, Španěl závodící v barvách týmu Jorgeho "Aspara" Martineze nasbíral v konečném hodnocené MS 174 bodů.

O pouhé čtyři méně získala dvojice Tony Arbolino (v neděli 5.) a Ai Ogura (8.). Pro Itala v souboji o titul vicemistra hrálo to, že jeho japonský rival letos nevyhrál žádný závod.

"Je to neuvěřitelné. Potřebuju nějaký čas, abych si to všechno uvědomil. Dnešní závod byl náročný. Nevím proč, ale po dobrém startu se na zadní gumě nedalo skoro jet. Poslední kolo bylo velké drama," uvedl v cíli šťastný Arenas sedlající stroj značky KTM.

Na portugalské trati chyběl Filip Salač. Český jezdec se zranil v tréninku na předchozí Velkou cenu Valencie a sezona pro něj předčasně skončila. S 30 body byl celkově jednadvacátý.

V MotoGP se s titulovou sezonou Joan Mir rozloučil odstoupením. V Portimau oslavil druhý letošní triumf Miguel Oliveira a stal se prvním Portugalcem, který zvítězil v domácí Velké ceně.

Za jezdcem v sedle KTM skončil druhý Jack Miller na Ducati a třetí Fanco Morbidelli v sedle Yamahy. Ital si tak pojistil celkové druhé místo před Alexem Rinsem se Suzuki. Španěl v neděli nedokázal dojet v top 10. Pohár konstruktérů vyhrála italská Ducati,

Velká cena Portugalska, závěrečný závod mistrovství světa silničních motocyklů v Portimau:

Moto3: 1. R. Fernández (Šp./KTM) 38:06,272, 2. Foggia (It./Honda) -5,810, 3. Alcoba -5,866, 4. García (oba Šp./Honda) -6,447, 5. Arbolino (It./Honda) -12,998, 6. D. Binder (JAR/KTM) -13,065.

Konečné pořadí MS (po 15 závodech): 1. Arenas(Šp./KTM) 174, 2. Arbolino 170, 3. Ogura (Jap./Honda) 170, 4. R. Fernández 159, 5. Vietti (It./KTM) 146, 6. Masiá (Šp./Honda) 140, …21. Salač (ČR/Honda) 30.

Moto2: 1. Gardner (Austr./Kalex) 39:35,476, 2. Marini (It./Kalex) -1,609, 3. Lowes (Brit./Kalex) -3,813, 4. Bezzecchi -8,437, 5. Bastianini (oba It./Kalex) -8,646, 6. Martín (Šp./Kalex) -8,899.

Konečné pořadí MS (po 15 závodech): 1. Bastianini 205, 2. Marini 196, 3. Lowes 196, 4. Bezzecchi 184, 5. Martín 160, 6. Gardner 135.

MotoGP: 1. Oliveira (Portug./KTM) 41:48,163, 2. Miller (Austr./Ducati) -3,193, 3. Morbidelli (It./Yamaha) -3,298, 4. P. Espargaró (Šp./KTM) -12,626, 5. Nakagami (Jap./Honda) -13,318, 6. Dovizioso(It./Ducati) -15,578.

Konečné pořadí MS (po 14 závodech): 1. Mir (Šp./Suzuki) 171, 2. Morbidelli 158, 3. Rins (Šp./Suzuki) 139, 4. Dovizioso 135, 5. Quartararo (Fr./Yamaha) 135, 6. Viňales (Šp./Yamaha) 132.