Průlom českého golfu: Lieser má kartu mezi elitu, Tokio je blízko

Autor: ČTK, šp
0
Sparta - Baník: Haraslín nádhernou ranou překonal Markoviče, 4:1!
Extraligový šerif má v play off víc práce. Jak se rodí tresty? Ujčík už ví, co bude po sezoně

Golfista Ondřej Lieser senzačně vyhrál finálový turnaj Challenge Tour. Jako první Čech díky triumfu na Mallorce druhou nejvyšší evropskou sérii ovládl i celkově a získal hrací kartu na European Tour. Navíc si prakticky zajistil účast na olympijských hrách Tokiu v roce 2021. O obrovském úspěchu rozhodl zásluhou birdie na závěrečné osmnácté jamce.

Devětadvacetiletý Lieser navázal v Palmě de Mallorca na premiérovou výhru na Challenge Tour, kterou oslavil před čtrnácti dny v Cádizu. Ve finále pro 45 hráčů měl po čtyřech dnech 11 ran pod par a zvítězil o jeden úder před trojicí soupeřů.

Ve světovém žebříčku se Lieser znovu posune, z 301. místa si polepší do druhé stovky. V redukovaném pořadí se dostane mezi šedesátku, která k 21. červnu příštího roku postoupí na odložené olympijské hry v Tokiu.

Finálové kolo začal Lieser výborně dvěma birdie a hned se dotáhl na čelo. Po bogey na pětce sice klesl, ale další birdie přidal na osmičce. Na úvod druhé devítky zahrál bogey a birdie a ve vedení se od té doby držel neustále. Na závěrečném pětiparu stejně jako v prvním a druhém kole skóroval a ve vedení byl v tu chvíli sám.

Musel čekat, jak zahraje Alexander Knappe, který ho jako jediný mohl dotáhnout a vynutit si rozstřel. Němec ale zahrál jen par a Lieser se mohl radovat.

V celkovém pořadí sezony figuroval Lieser před finále na šestém místě a potřeboval skončit v první pětce, aby získal kartu na European Tour. Díky titulu se posunul do čela hodnocení před Němce Marcela Schneidera.

Jméno českého golfisty se v seznamu vítězů celé Challenge Tour objeví třeba vedla šampiona British Open Švéda Henrika Stensona (2000) nebo Angličanů Tommyho Fleetwooda 2011) a Andrewa Johnstona (2014).

Sezona Challenge Tour byla letos zkrácena kvůli koronaviru, čítala jen deset turnajů plus finále.

Golfista Ondřej Lieser

Finálový turnaj golfové Challenge Tour v Palmě de Mallorca (par 71, dotace 350.000 eur):

1. Lieser (ČR) 273 (70+69+66+68), 2. Tarrio (Šp.) 274 (66+70+71+67), Blomstrand (Švéd.) 274 (68+68+69+69) a Knappe (Něm.) 274 (68+63+72+71).