SESTŘIHY LM: United – PSG 1:3, Dortmund jde dál. Giroud dal čtyři góly

Autor: iSport.cz, ČTK
2
PRVNÍ DOJEM: Jágr v kondici, Kladno jede. Smoleňák vzýval pána z Vysočiny
Samek o Slavii a italském trápení: Těžký půlrok. Řešil se návrat do Česka

Fotbalisté Dortmundu si díky remíze s Laziem (1:1) zajistili postup do osmifinále Ligy mistrů. Velmi dramatická zůstává situace ve skupině H, o obou postupujících se rozhodne až v posledním kole. Po dnešních výhrách PSG na hřišti Manchesteru United (3:1) a Lipska v Istanbulu (4:3) mají tři prvně uvedené týmy shodně 9 bodů. Brankář Sevilly Tomáš Vaclík kvůli zranění při rozcvičce neodchytal zápas s Chelsea, která vyhrála 4:0 díky čtyřem gólům Oliviera Girouda.

Chelsea, která si stejně jako Sevilla zajistila postup už před týdnem, ve Španělsku výborně začala. Už v osmé minutě Vaclíkova náhradníka a debutanta Alfonsa Pastora překonal Giroud. Čtyřiatřicetiletý francouzský útočník zvýšil krátce po změně stran a v 74. minutě zkompletoval hattrick jako nejstarší hráč v LM. Giroud povedený večer ještě korunoval proměněnou penaltou.

Zápasu v Seville poprvé v soutěži asistoval videorozhodčí na dálku ze sídla UEFA v Nyonu. Až dosud byl sudí u videa vždy přítomen v dějišti utkání.

Dortmund bez zraněného kanonýra Erlinga Haalanda poslal do vedení v závěru prvního poločasu Raphaël Guerreiro. V 67. minutě srovnal Ciro Immobile z penalty. Bruggy ve druhém utkání skupiny doma zdolaly Petrohrad 3:0 a udržely naději na play off. Český útočník Michael Krmenčík zůstal jen mezi náhradníky belgického mužstva.

Pařížané na stadionu Old Trafford odstartovali lépe a už v šesté minutě otevřel skóre Neymar. Domácí vyrovnali hru a ve 32. minutě i stav. Tečovanou ranou odpověděl Marcus Rashford. Manchesterský tým mohl dát další góly, ale bývalý hráč PSG Edinson Cavani trefil tyč a dvě velké šance zahodil Anthony Martial. Nakonec to United mrzelo.

Marquinhos nejprve hlavičkoval do břevna, ale v 69. minutě už se prosadil. Vzápětí domácí oslabil záložník Fred, který byl vyloučen po druhé žluté kartě. Pojistku hostů přidal v nastavení znovu Neymar. PSG oplatil anglickému soupeři říjnovou domácí porážku 1:2.

Olivier Giroud dal v Seville hattrick

Další jistý osmifinalista Barcelona v Budapešti porazil Ferencváros 3:0 a vyhrál i popáté ve skupině G. Katalánci si poradili bez odpočívajícího kapitána Lionela Messiho a už v prvním poločase vstřelili tři góly Antoine Griezmann, Martin Braithwaite a Ousmane Dembélé z penalty.

Juventus, který se rovněž kvalifikoval už minulý týden, doma porazil Dynamo Kyjev také 3:0 a na vedoucí Barcelonu ztrácí tři body. Branky italského favorita dali Federico Chiesa, Cristiano Ronaldo, jenž zaznamenal svůj 750. klubový zásah, a Álvaro Morata. Zápas v Turíně odřídila Francouzka Stéphanie Frappartová a stala se první ženskou hlavní rozhodčí v Lize mistrů.

Lipsko začalo v Istanbulu aktivněji a v 26. minutě se šťastně dostalo do vedení. Střelu kapitána Marcela Sabitzera tečovali domácí Martin Škrtel i hostující Yussuf Poulsen, kterému byl nakonec gól připsán. Ve 43. minutě přidal druhou branku „Roten Bullen“ Nordi Mukiele. Těsně před pauzou snížil Irfan Can Kahveci.

Přetahovaná pokračovala i po změně stran. V 66. minutě skóroval hostující Dani Olomo, ale Kahveci druhým gólem znovu vrátil Basaksehir do hry a v 85. minutě z přímého kopu vyrovnal. Poslední slovo však mělo Lipsko, dramatickou přestřelku ukončil ve druhé minutě nastavení střídající Alexander Sörloth. Istanbulský tým je po čtvrté porážce ve skupině vyřazen.

Krasnodar doma zdolal Rennes 1:0 a zajistil si účast v jarní fázi Evropské ligy. Souboj mužstev, která ve skupině E už minulý týden ztratila šanci na postup, rozhodl v 71. minutě Marcus Berg.

Skupina E

FK Krasnodar - Rennes 1:0 (0:0)
Branka: 71. Berg. Rozhodčí: Collum - Connor, McGeachie (všichni Skot.) - Tierney (video, Angl.).

SESTŘIH LM: Krasnodar - Rennes 1:0. Souboj o Evropskou ligu v jarní části vystřelil domácím Berg

FC Sevilla - Chelsea 0:4 (0:1)
Branky: 8., 54., 74. a 83. z pen. Giroud. Rozhodčí: Dias - Tavares, Soares - Martins (video, všichni Portug.).

SESTŘIH LM: Sevilla - Chelsea 0:4. Blues si zajistili postup z prvního místa, čtyřikrát pálil Giroud

FC Bruggy - Zenit Petrohrad 3:0 (1:0)
Branky: 33. De Ketelaere, 58. Vanaken z pen., 73. Lang. Rozhodčí: Gözübüyük - Van Zuilen, Balder - Higler (video, všichni Niz.).

SESTŘIH LM: Bruggy - Petrohrad 3:0. Belgičané dál ve hře o postup, Krmenčík nehrál

Dortmund - Lazio Řím 1:1 (1:0)
Branky: 44. Guerreiro - 67. Immobile z pen. Rozhodčí: Mateu Lahoz - Cebrián Devís, Del Palomar - Hernández (video, všichni Šp.).

SESTŘIH LM: Dortmund - Lazio 1:1. Postupová remíza BVB, Immobile srovnal z penalty

Juventus Turín - Dynamo Kyjev 3:0 (1:0)
Branky: 21. Chiesa, 57. Ronaldo, 66. Morata. Rozhodčí: Frappartová - Zakrani, Rahmouni - Millot (video, všichni Fr.).

SESTŘIH LM: Juventus - Dynamo Kyjev 3:0. Trefili se Ronaldo i Morata, poprvé pískala žena

Ferencváros Budapešť - FC Barcelona 0:3 (0:3)
Branky: 14. Griezmann, 20. Braithwaite, 28. Dembélé z pen. Rozhodčí: Kulbakov - Žuk, Masljanko (všichni Běl.) - Meškov (video, Rus.).

Basaksehir Istanbul - Lipsko 3:4 (1:2)
Branky: 45.+3, 72. a 85. Kahveci - 26. Poulsen, 43. Mukiele, 66. Olmo, 90.+2 Sörloth. Rozhodčí: Del Cerro Grande - Yuste, Alonso Fernandez - Martínez Munuera (video, všichni Šp.).

SESTŘIH LM: Basaksehir - Lipsko 3:4. Přestřelku v závěru rozhodl střídající Sorloth

Manchester United - Paris St. Germain 1:3 (1:1)
Branky: 32. Rashford - 6. a 90.+1 Neymar, 69. Marquinhos. Rozhodčí: Orsato - Giallatini, Preti - Guida (video, všichni It.). ČK: 70. Fred (United).

SESTŘIH LM: United - PSG 1:3. Manchester nevyužil postupový mečbol, dvakrát pálil Neymar

EURO 2024 v Německu

Program EURO 2024 Los EURO 2024 Vstupenky na ME ve fotbale Kvalifikace na EURO 2024

Mistrovství Evropy ve fotbale 2024 se koná od 14. června do 14. července v Německu. Turnaje se zúčastní 24 týmů. Česká fotbalová reprezentace se představí ve skupině F proti Portugalsku, Turecku a vítězi baráže C.