Souček trefil West Hamu bod a kraluje hlavičkářům Premier League

Sport ČTK Sport, ČTK
Aktualizováno 27. 12. 2020 19:42
Český reprezentační záložník Tomáš Souček vstřelil čtvrtý gól v sezoně anglické fotbalové ligy a pomohl West Hamu v 15. kole k domácí remíze 2:2 s Brightonem. Celý zápas odehrál v dresu "Kladivářů" i obránce Vladimír Coufal. Liverpool jen remizoval na svém hřišti 1:1 s nováčkem soutěže West Bromwichem a v čele tabulky má náskok tří bodů před městským rivalem Evertonem.

West Ham po nevýrazném prvním poločase prohrával, vyrovnání ale zařídil po hodině hry svým prvním gólem v Premier League Ben Johnson. O deset minut později ale Souček odvrátil centr z rohového kopu jen do těla naskakujícího Lewise Dunka a kapitán Brightonu se zblízka nezmýlil.

V 82. minutě se role kuriózním způsobem obrátily. Tentokrát odvracel míč po rohovém kopu Dunk, hlavou ale takřka totožně jako v předchozí situaci nastřelil Součka a český reprezentant šťastně vyrovnal. Bývalý kapitán Slavie dal od únorového debutu v anglické lize čtvrtý gól hlavou. Pouze Dominic Calvert-Lewin z Evertonu a Harry Kane z Tottenhamu mají stejnou bilanci.

"Remíza je asi zasloužená. Pochopitelně jsme chtěli vyhrát, ale když dvakrát prohráváte, musíte bod brát," řekl Souček pro klubový web. "V posledních čtyřech zápasech jsme pokaždé inkasovali jako první, pak je těžké výsledek otáčet. Další utkání máme už za dva dny, tak máme příležitost to napravit," poukázal na nabitý program a úterní zápas v Southamptonu.

West Ham v éře Premier League neporazil Brighton ani na sedmý pokus a v neúplné tabulce zůstal desátý. Jeho soupeř se drží dva body nad pásmem sestupu.

Liverpool směřoval k výhře od 12. minuty, kdy se prosadil Sadio Mané. Senegalský útočník dal za "Reds" 69. gól v Premier League a v klubových tabulkách se dotáhl na pátého nejlepšího střelce Luise Suáreze.

Favorit ale pojistku nepřidal a v 82. minutě srovnal hlavou Semi Ajayi. West Bromwich si po remíze na hřišti vicemistra Manchesteru City odvezl bod i ze hřiště úřadujícího šampiona, přesto zůstal předposlední.

Dlouho vedl také Tottenham na stadionu Wolverhamptonu, nakonec ale prodloužil čekání na výhru na čtyři zápasy. "Kohoutům" nepomohl ani brzký gól Tanguye Ndombélého z 58. sekundy zápasu, v závěru totiž srovnal hlavou po rohovém kopu Romain Saiss. Tottenham je v tabulce pátý, "Vlci" jsou na 11. místě stále o bod za West Hamem.

V zápase Leeds - Burnley fauloval už ve čtvrté minutě brankář Nick Pope domácího Patricka Bamforda a sám anglický útočník nekompromisní střelou pod břevno z penalty rozhodl. Pro nejlepšího střelce Leedsu to byla desátá ligová trefa v sezoně.

Burnley se muselo obejít bez zraněného útočníka Matěje Vydry, prohrálo po čtyřech zápasech a o skóre kleslo za Brighton. Leeds se přiblížil na bod k Wolverhamptonu.

Anglická fotbalová liga - 15. kolo:

Leeds - Burnley 1:0 (5. Bamford z pen.), West Ham United - Brighton 2:2 (60. Johnson, 82. Souček - 44. Maupay, 70. Dunk), Liverpool - West Bromwich 1:1 (12. Mané - 82. Ajayi), Wolverhampton - Tottenham 1:1 (86. Saiss - 1. Ndombélé).