FORTUNA:LIGA - souhrn dohrávek (20.1.)

20.01.2021, 18:44, aktualizováno 20.01.2021, 19:55
Komentáře a souhrny
Lukáš Juliš slaví první gól (© AFP)
Sparta zvítězila v Opavě a bodově se dotáhla na druhý Jablonec. Baník Ostrava ani tentokrát doma nevyhrál, když proti Slovácku až v nastaveném čase snížil na konečných 1:2. Další výhru naopak slaví České Budějovice, které otočily zápas s Příbramí...

SFC Opava - Sparta Praha 0:3

20.01.2021 18:00

Góly: 3. Lukáš Juliš, 73. Tomáš Čvančara (vl.), 90. Srdjan Plavšić

Zatímco duel v Ostravě skončil remízou, z Opavy již Sparta veze tři body. Nutno ale říct, že o příliš zasloužené vítězství se nejednalo. Hosté totiž herně znovu zklamali a jen díky neefektivitě domácích vyhráli až příliš snadno.

Na to se však historie ptát nebude. Pražané nadále drží třetí místo a díky bodovému zisku se dotáhli na druhý Jablonec. Naopak Slezané zůstávají v tabulce poslední, ovšem výkon na hřišti je může do dalších bojů jen povzbudit.

Hosté se ujali vedení již ve třetí minutě. Hanousek na levé straně nechal rozběhnout Karlssona, jehož střelu tečoval dokonale (a také se štěstím) před bránou stojící Juliš. Brankář Opavy Fendrich neměl nárok. Vyrovnat mohl za dalších pět minut Hellebrand, který se dostal k balónu, ale střelu z výborné pozice zablokoval Hancko. Krátce nato se Hellebrand znovu ukázal, jenže jeho vynikající centr nedokázal hlavou tečovat zcela osamocený Lukáš Holík.

Místo očekávané aktivity Letenských to byli překvapivě domácí, kdo herně tahal za delší konec a dobýval obranu soupeře. Problém SFC nicméně tkvěl ve finální fázi, neboť naprosté minimum akcí Slezanů skončilo ohrožením brány, kterou hájil gólman Niţă. Většinu akcí Opavy přitom táhl Hellebrand, který hrál v jejím dresu teprve druhé utkání. Snahu spoluhráčů podpořil ve 43. minutě také stoper Didiba, jenž se vydal na zajímavý útočný výlet, který na hranici vápna ukončil tvrdým, leč čistým zákrokem Plechatý.

Šest minut po změně stran se domácím hráčům konečně podařilo zakončit. Střídající Kania našel centrem z levé strany Čvančaru, avšak jeho hlavičku lapil pozorný Niţă. O tři minuty později se po pořádné odmlce konečně připomněli též hosté, když Sáček napřáhl ze slušné vzdálenosti a donutil Fendricha k zákroku. Poté pokračovalo neúčelné útočné snažení Opavy. Nešického volný kop po hodině jen těsně nenašel nabíhající spoluhráče, Hellebrand zase na začátku 71. minuty sestřelil Hancka.

Nedáš, dostaneš: Sparta ze své pasivity vytěžila maximum v 73. minutě. Gólu přitom nedosáhli sami Letenští, neboť rohový kop Dočkala si do vlastní svatyně srazil nešťastník Čvančara. I poté ale hýřil aktivitou Hellebrand, jeho pokus ze 73. minuty nicméně Niţu neohrozil. Totéž platilo o hlavičce Žídka po rohovém kopu deset minut nato. Bojovní Slezané tak obranu Pražanů nepřekonali, naopak v 90. minutě jim třetí zásah zasadil Plavšić, jenž po rychlém přechodu dopředu zužitkoval pobídku od Vindheima.

Více informací k zápasu

Baník Ostrava - 1. FC Slovácko 1:2

20.01.2021 16:00

Góly: 90+1. Roman Potočný - 53. Jan Kliment (pen.), 61. Jan Navrátil

Dohrávka osmého kola, která byla přímým střetnutím o čtvrté místo v tabulce, vyzněla ve prospěch Slovácka. To si z Ostravy přivezlo vítězství 2:1 po brankách Klimenta a Navrátila, v nastavení jen snižoval rozdíl ve skóre Potočný.

Hráči z Uherského Hradiště vstoupili do utkání aktivněji. Po dvaceti minutách se do zajímavé situace dostal Kubala, jehož šanci zhatil Ndefeho skluz. Vzápětí nebezpečně vypálil Lukáš Sadílek, proti němuž se vyšvihl Laštůvka. Ostravský gólman se vzápětí blýskl i proti Kalabiškovi, krátce před pauzou přišla příležitost i na druhé straně, kdy Tetour nezužitkoval Fleišmanovu standardku.

Nedlouho po návratu ze šaten se musel Laštůvka znovu vytáhnout, tentokráte proti nepříjemně padající Hofmannově hlavičce. Jenže o chvíli později se šel sudí podívat na monitor a usoudil, že Pokorný stáhl Hofmanna. Následného pokutového kopu se zhostil Jan Kliment, jenž ranou doprostřed brány otevřel skóre.

Po hodině hry přišla pro Kozlovu družinu další rána. Kubalův pokus z hranice šestnáctky ještě Laštůvka zneškodnil, jenže proti následné dorážce Jana Navrátila už byl naprosto bezmocný. Dvacet minut před koncem vstřelili domácí kontaktní gól, a to díky Stronatiho povedeným nůžkám. Jenže po konzultaci s VAR tato trefa nebyla uznána.

V závěru základní hrací doby mohli Jihomoravané potvrdit své vítězství. Jenže Jurečkova střela byla zblokována, Reinberkovi zase jeho pokus úplně nesedl. A tak v první minutě nastavení vykřesal naději pro Baník Roman Potočný, jenž po Jánošově hlavičce zcela nerušeně hlavičkoval, proti čemuž byl Nemrava bezmocný.

Nicméně ke srovnání skóre už nedošlo a Slovácko si tak upevnilo svou čtvrtou příčku, přičemž na druhý Jablonec ztrácí jen pět bodů. Opava je momentálně se zápasem k dobru pátá.

Dynamo České Budějovice - 1. FK Příbram 2:1

Góly: 76. Benjamin Čolić (pen.), 79. Matej Mršić - 5. Filip Zorvan

České Budějovice se proti Příbrami překvapivě trápily, nakonec však zužitkovaly početní převahu a díky vydřenému vítězství pokračují ve vzestupu tabulkou. Obrat Jihočechů zrežírovali balkánské opory Benjamin Čolić s Matejem Mršićem.

Středočeši zahájili duel velice sympaticky. Již ve třetí minutě zkusil Zorvan štěstí a Drobný musel zasahovat, za další dvě minuty už ale gólman Budějovic kapituloval. Do pokutového území Dynama se z levé strany prohnal Zorvan a téměř z brankové čáry nachytal Drobného v nedbalkách.

Domácí se začali osmělovat pozvolna. V 18. minutě střílel dost nepřesně Mršić, hlavičku Alvira o tři minuty později z rohového kopu zase lapil brankář hostů Kočí. V 37. minutě našel Drobný skvělým výkopem Mršiće, proti němuž ale vyběhl Kočí, jehož nakonec chorvatský záložník také trefil. Slibně rozehraný zápas se Příbrami zásadně zkomplikoval ve 40. minutě, kdy Kingue zahrál nepřesnou malou domů, načež unikajícího Brandnera zastavil jen díky červené kartě. S následující standardní situací Čoliće si poradil Kočí.

I přes výhodu jednoho hráče se Dynamo dlouho trápilo. V 57. minutě prověřil Kočího z dálky Alvir, ovšem jeho pokus neměl dostatečnou razanci. Patnáct minut poté si vlastní branku málem vsítil hostující Cmiljanović, jenž centr domácích z levé strany hlavou srazil na břevno svatyně Příbrami.

Jihočechům se nicméně přece jen povedl vyrovnat. V 75. minutě byl při průniku do pokutového území nedovoleně zastaven Čolić, sám faulovaný se také postavil k odpískané penaltě, kterou s přehledem proměnil. A to nebylo ze strany Budějovic vše. Krátce po Čolićově vyrovnání se totiž zpoza šestnáctky opřel do balónu Mršić a přesnou ránou k tyči zajistil Dynamu přece jen tříbodový zisk.