Washington - New Jersey 5:4 PPSkvělý Vrána srazil dvěma góly Ďábly, Pastrňák držel naděje Bostonu

Hokejový útočník Jakub Vrána rozhodl v prodloužení svým druhým gólem v úterním utkání NHL o výhře Washingtonu 5:4 nad New Jersey a byl vyhlášen první hvězdou zápasu. Brankář Vítek Vaněček podpořil vítězství 27 zásahy. Nejlepší český střelec v soutěži David Pastrňák dal jedenáctou branku sezony a prosadil se i v rozstřelu, ale s Bostonem prohrál na ledě New York Islanders 1:2 po nájezdech.

Jakub Vrána (vpravo) a Richard Pánik se radují z branky

Detroitu nestačily dvě přihrávky Filipa Hronka a jedna od Filipa Zadiny a podlehl doma Tampě Bay 3:4 v prodloužení. V dresu vítězů připravil jeden gól Ondřej Palát. Philadelphia i díky přihrávce Jakuba Voráčka udolala Buffalo 5:4 po nájezdech. Radek Faksa si připsal asistenci při jednoznačné výhře Dallasu 6:1 nad Chicagem.

Washington vedl v polovině utkání 3:0 a po dvou třetinách 4:1. Jeho druhý gól dal Vrána, když se prosadil při hře čtyři na čtyři střelou bez přípravy z pravého kruhu. New Jersey vyrovnalo třemi góly v rozmezí 46. až 53. minuty. Vaněčka překonalo dvakrát z rychlých protiútoků a jednou skrytou střelou od modré čáry.

"Je nepřípustné, co jsme předvedli ve třetí třetině," zlobil se Vrána. "Ani zdaleka jsme se nepřiblížili tomu, čeho jsme schopni. To bylo zklamání, ale finále jsme vyhráli, a to je hlavní," dodal.

Vrána rozhodl zápas svým desátým gólem sezony v čase 61:30, když převzal na útočné modré čáře puk, přebruslil obránce a našel volné místo nad vyrážečkou Scotta Wedgewooda. "Dostal jsem skvělou přihrávku od Kuze (Jevgenij Kuzněcov) přesně na hokejku do jízdy. Využil jsem toho, že jejich obránce stál na modré čáře. Mohl jsem ho objet a dát gól," doplnil k vítězné akci Vrána, který minulý týden rozhodl i nájezdy v Bostonu.

Pastrňák otevřel skóre v přesilové hře netypicky střelou od modré čáry v závěru úvodní třetiny. "V poslední době nám přesilovky moc nešly, proto jsme se snažili být více v pohybu, abychom se doplňovali. Díky tomu taky získáte více odražených kotoučů," vysvětlil havířovský rodák, který si připsal v NHL 400. bod (191+209) ve 406. zápase. Této hranice dosáhli rychleji v klubové historii jen tři hráči - Bobby Orr (333), Barry Pedersen (335) a Ray Bourque (391).

V polovině utkání mohl zvýšit David Krejčí, který stále čeká na první trefu sezony. Český centr mířil bekhendem do odkryté branky, Semjon Varlamov však ve snaze zabrat trochu místa natáhl ruku s hokejkou a puk trefil.

"Řekl bych, že to byl klíčový zákrok," uvedl Varlamov. "Už jsem byl mimo svou pozici, puk se mu odrazil na hokejku a střílel do prázdné. Mojí jedinou šancí bylo vložit tam hokejku. Měl jsem štěstí, že ji trefil," doplnil. Ve zbytku druhé třetiny vyrovnal Brock Nelson.

David Pastrňák se postaral o jedinou branku Bostonu

V nájezdech se prosadily oba týmy v první sérii. Nejdříve uspěl Jordan Eberle a po něm Pastrňák, který nic nevymýšlel a střelou nad levý beton Varlamova překonal. O výhře Islanders rozhodl ve třetím kole Anthony Beauvillier. "Je to škoda. Odehráli jsme skvělý zápas, ale opět jsme ho ztratili v nájezdech. Cítím se, jako bychom prohráli 1:7," řekl Pastrňák.

Islanders vyhráli pošesté v řadě a během série inkasovali jen osmkrát. Boston dal v posledních dvou utkáních jedinou branku. "Islanders hrají skvěle v obraně a věděli jsme, že moc gólů nepadne. Ani my teď nedáváme moc branek, ale šance máme. Trefili jsme dnes tyč, gólman vytáhl skvělý zákrok při šanci Krejčího. Je ale pozitivní, že si ty příležitosti vytváříme, jen je musíme proměňovat. Ale takovým obdobím si během sezony projdete. Nedá se pořád střílet pět gólů za zápas," vysvětlil Pastrňák.

V Detroitu padl první gól v přesilové hře po asistencích Hronka a Zadiny, zblízka se prosadil ve čtvrté minutě Adam Erne. Tampa Bay ještě v úvodní třetině otočila na 2:1. Vyrovnávací gól vymyslel v početní převaze Palát a uvolnil Braydena Pointa, který zakončoval do odkryté branky.

Domácí překlopili vedení na svou stranu v prostřední části a Hronek asistoval u gólu na 3:2. V 50. minutě ale vyrovnal hrdina zápasu Erik Černák, který si připsal hattrick Gordieho Howea (gól, přihrávka, bitka). Prodloužení rozhodl z přečíslení Blake Coleman. Do sestavy vítězů se vrátil Jan Rutta, jenž předchozí dvě utkání vynechal kvůli zranění.

Flyers uspěli po nájezdech

Philadelphia udeřila už ve druhé minutě, ale Buffalo v úvodní třetině otočilo i díky dvěma trefám Sama Reinharta na 3:1 a ještě vedlo 4:2. Kontaktní gól padl po Voráčkově přihrávce, po níž z hranice brankoviště snížil Claude Giroux. V 55. minutě vyrovnal Shayne Gostisbehere a v nájezdech bylo dvou sériích hotovo. Sabres, nejhorší tým soutěže, prohráli poosmé v řadě.

Základní část se blíží ke své polovině a Dallas ztrácí na Chicago, které drží v Centrální divizi poslední postupovou příčku do play off, deset bodů. Loňský finalista Stanleyova poháru vzájemný zápas jasně ovládl a už ve 32. minutě vedl 5:1. Faksa si připsal přihrávku. Hlavní postavou se stal Jason Robertson, neboť zaznamenal čtyři asistence. Dallas má ve srovnání s Chicagem šest utkání k dobru.

Martin Nečas, který bodoval v uplynulém týdnu ve všech čtyřech zápasech (2+5), vyšel proti Nashville naprázdno. Carolina i tak otočila z 0:2, uspěla i díky dvěma gólům Jordana Staala 3:2 v prodloužení a prodloužila sérii výher na šest.

Auston Matthews skóroval dvakrát a je prvním hráčem sezony, který má už dvacet zásahů. I přesto Toronto podlehlo ve Winnipegu 3:4.

Výsledky NHL:
Pittsburgh - NY Rangers 4:2 (1:1, 2:0, 1:1)
Branky: 19. Guentzel, 23. Blügers, 40. Kapanen, 60. Crosby - 10. J. Johnson, 44. R. Strome. Střely na branku: 27:35. Diváci: 2800. Hvězdy zápasu: 1. Crosby, 2. Jarry, 3. Blügers (všichni Pittsburgh).
NY Islanders - Boston 2:1 po sam. nájezdech (0:1, 1:0, 0:0 - 0:0)
Branky: 37. B. Nelson, rozhodující sam. nájezd Beauvillier - 20. Pastrňák. Střely na branku: 27:33. Bez diváků. Hvězdy zápasu: 1. Varlamov, 2. B. Nelson (oba NY Islanders), 3. Halák (Boston).
Philadelphia - Buffalo 5:4 po sam. nájezdech (1:3, 2:1, 1:0 - 0:0)
Branky: 2. J. van Riemsdyk, 23. K. Hayes, 36. Giroux (Voráček), 55. Gostisbehere, rozhodující sam. nájezd Couturier - 5. a 17. S. Reinhart, 10. Sheahan, 27. Montour. Střely na branku: 33:20. Diváci: 2838. Hvězdy zápasu: 1. Couturier (Philadelphia), 2. S. Reinhart (Buffalo), 3. Giroux (Philadelphia).
Washington - New Jersey 5:4 v prodl. (1:0, 3:1, 0:3 - 1:0)
Branky: 28. a 62. Vrána, 18. Oshie, 31. Sprong, 36. Orlov - 33. Kuokkanen, 46. Wood, 51. Šarangovič, 53. Severson. Střely na branku: 30:31. Brankář Vítek Vaněček odchytal za Washington celý zápas, inkasoval čtyři góly z 31 střel a úspěšnost zásahů měl 87,1 procenta. Bez diváků. Hvězdy zápasu: 1. Vrána, 2. Orlov (oba Washington), 3. Zajac (New Jersey).
Carolina - Nashville 3:2 v prodloužení (0:0, 2:2, 0:0 - 1:0)
Branky: 35. a 65. J. Staal, 38. Aho - 22. Benning, 34. Johansen. Střely na branku: 35:22. Diváci: 2924. Hvězdy zápasu: 1. J. Staal, 2. Aho, 3. Trocheck (všichni Carolina).
Columbus - Florida 2:4 (0:1, 1:2, 1:1)
Branky: 26. Del Zotto, 52. Bjorkstrand - 5. Lammikko, 23. Hörnqvist, 39. Tippett, 60. Verhaeghe. Střely na branku: 40:33. Diváci: 3448. Hvězdy zápasu: 1. Bobrovskij (Florida), 2. Korpisalo (Columbus), 3. Tippett (Florida).
Toronto - Winnipeg 3:4 (2:1, 0:2, 1:1)
Branky: 18. a 59. Matthews, 9. Hyman - 13. Copp, 33. Morrissey, 38. Connor, 48. Appleton. Střely na branku: 39:23. Bez diváků. Hvězdy zápasu: 1. Pionk (Winnipeg), 2. Matthews (Toronto), 3. Copp (Winnipeg).
Detroit - Tampa Bay 3:4 v prodl. (1:2, 2:0, 0:1 - 0:1)
Branky: 4. Erne (Zadina, Hronek), 27. Nemeth, 30. D. Larkin (Hronek) - 13. B. Point (Palát), 14. T. Johnson, 50. Černák, 63. Coleman. Střely na branku: 23:29. Bez diváků. Hvězdy zápasu: 1. Černák, 2. Coleman (oba Tampa Bay), 3. D. Larkin (Detroit).
Dallas - Chicago 6:1 (2:0, 3:1, 1:0)
Branky: 2. Kiviranta, 16. Oleksiak, 28. J. Klingberg (Faksa), 30. Pavelski, 32. Lindell, 47. Hintz - 22. Janmark. Střely na branku: 37:22. Diváci: 4211. Hvězdy zápasu: 1. Robertson, 2. J. Klingberg, 3. Hintz (všichni Dallas).