Ondřej Palát z Tampy slaví gól proti Montrealu. | foto: AP

Palát rozhodl v prodloužení, Hertl s Šimkem přispěli ke kanonádě

• 4
Po vánoční přestávce prodloužené odkladem zápasů kvůli šířící se nákaze koronavirem mezi hráči ožila hokejová NHL třemi úterními duely. Tampa porazila Montreal 5:4 gólem Ondřeje Paláta z prodloužení, Vegas urvalo dva body na ledě Los Angeles a divokým výsledkem 8:7 po nájezdech skončila partie San Jose s Arizonou. Za domácí se gólově prosadili Tomáš Hertl a Radim Šimek.

Posledním duelem NHL před vánoční přestávkou byla těsná výhra Tampy nad Vegas z 21. prosince. Kolotoč nejlepší hokejové ligy světa pak v úterý znova rozjeli obhájci Stanley Cupu, tentokrát vítězstvím 5:4 z prodloužení nad Montrealem.

Po 14 vynechaných duelech kvůli zranění se do sestavy Lightning úspěšně vrátil útočník Brayden Point. Díky jeho dvěma zásahům domácí po první třetině vedli 2:1. Nejtěsnější vedení 3:2 si favorit udržel i po druhém dějství, závěrečná třetina ovšem přinesla obrat Canadiens.

Z farmy povolaného brankáře Maxima Legaceho, jenž dostal příležitost při absenci kvůli koronavirovému protokolu Andreje Vasilevského i Briana Elliotta, překonali Kale Clague a David Savard - 3:4 pro hosty. Tampu zachránil až v čase 59:40 na brankovišti číhající veterán Corey Perry.

Z následného prodloužení uběhlo jen 36 vteřin poté, co Ondřej Palát (16:22, 1+0, +1, 4 střely) zakončil přihrávku Victora Hedmana po důrazném napadání v útočném pásmu. Rodák z Frýdku-Místku zaznamenal už svůj 10. gól sezony, výhru s ním na ledě slavil i obránce Jan Rutta (18:49, +1, 1 střela).

V zápase San Jose s Arizonou se diváci rozhodně nenudili. V řádné hrací době se totiž oba tábory rozešly za smírného stavu 7:7. Když prodloužení ke kanonádě rozhodující akcí nepřispělo, na řadu přišly nájezdy. V nich se radovali domácí Sharks díky gólům kapitána Logana Couturea a Tomáše Hertla (21:16, 1+0, +1, 4 střely).

Český reprezentant se navíc společně s obráncem Radimem Šimkem (12:06, 1+0, +2, 1 střela) zapsal do střelecké listiny i v řádné hrací době. V 42. minutě svým 15. gólem sezony Hertl upravoval průběžné skóre na 6:4. V dosavadní kariéře nasázel za Sharks už 166 gólů, díky čemuž na šesté příčce klubové historie překonal Jonathana Cheechooa.

Bodování NHL

Šimek svou první trefu sezony slavil v 26. minutě, jeho zakončení od modré čáry zapadlo do brány při zakrytém výhledu brankáře Scotta Wedgewooda. Ten inkasoval všech sedm branek domácích, český gólman Karel Vejmelka zůstal připraven na střídačce a sledoval závěrečné dotahování skóre Coyotes. V 57. minutě je dostal do kontaktu obránce Shayne Gostisbehere a klíčovou trefu na 7:7 obstaral v přesilovce z 59. minuty Andrew Ladd.

V útoku hostů nastoupil i z farmy povolaný český mladík Jan Jeník (9:26, -1), jenž se v první třetině zviditelnil pěstním soubojem s Jonahem Gadjovichem.

Výhrou 6:3 na ledě Los Angeles si hokejisté Vegas prodloužili svou vítěznou sérii z kluzišť soupeřů na šest zápasů. Třemi body se na tom podílel útočník Jonathan Marchessault (2+1), bilanci gólu a asistence si odnesli forvardi Golden Knights Chandler Stephenson a Reilly Smith.

V dresu Kings zaznamenal svou 673. asistenci kariéry slovinský útočník Anže Kopitar (1 160 zápasů za Kings a 673 přihrávek) a na druhé příčce klubové historie překonal slavného Wayna Gretzkyho (539 zápasů za Kings a 672 přihrávek). Lídrem dané statistiky je v historii LA Marcel Dionne s 757 asistencemi.

Výsledky NHL:

San Jose Sharks - Arizona Coyotes 8:7N (2:2, 3:2, 2:3 - 0:0)pen. 2:0

Branky: 02:46 Barabanov (Couture, T. Meier), 11:22 Bonino (Nieto, Cogliano), 25:27 R. Šimek (Halbgewachs, M.-É. Vlasic), 25:34 Viel (Gadjovich, Pederson), 34:13 T. Meier, 41:44 Hertl (Gregor), 53:00 Couture (Barabanov, E. Karlsson), Couture - 05:36 Crouse (Kessel), 17:40 J. Moser (Crouse), 27:48 Keller (Kessel, Johan Larsson), 39:37 J. Moser (Johan Larsson, L. Eriksson), 47:35 Crouse (Mayo, Kessel), 56:51 Gostisbehere (Kessel, Johan Larsson), 58:31 Ladd (Crouse, Gostisbehere). Rozhodčí: Walsh, Schrader – Barton, Flemington. Diváci: 11 450.

San Jose Sharks J. Reimer (Sawchenko) – B. Burns (A), M. Ferraro (A), E. Karlsson, J. Middleton, R. Šimek, M.-É. Vlasic – T. Meier, Couture (C), Barabanov – Gregor, Hertl, Nieto – Halbgewachs, Bonino, Cogliano – Viel, Pederson, Gadjovich.

Arizona Coyotes Wedgewood (K. Vejmelka) – Mayo, Gostisbehere, Strälman (A), J. Moser, Capobianco, Dineen – Kessel, Johan Larsson, Crouse – N. Schmaltz, Hayton, Keller (A) – L. Eriksson, Speers, Roussel – Ladd (A), J. Jeník, Carcone.

Los Angeles Kings - Vegas Golden Knights 3:6 (1:3, 1:2, 1:1)

Branky: 10:32 A. Kempe (Doughty, Kopitar), 35:30 T. Moore (M. Roy), 45:50 Iafallo (Durzi, A. Kempe) - 09:53 R. Smith (Marchessault, Theodore), 10:19 Kolesar (B. Hutton, W. Carrier), 11:09 Marchessault (W. Karlsson, R. Smith), 21:21 Stephenson (N. Roy), 22:47 Janmark (Whitecloud, Stephenson), 41:55 Marchessault. Rozhodčí: Chmielewski, South – Rody, Hunt. Diváci: 14 887.

Los Angeles Kings Quick (23. Sparks) – M. Anderson, Doughty, Wolanin, M. Roy, Björnfot, Durzi – Iafallo, Kopitar, A. Kempe – T. Moore, Turcotte, Arvidsson – L. Andersson, Anderson-Dolan, Grundström – B. Lemieux, B. Lizotte, Kaliyev.

Vegas Golden Knights Brossoit (Lo. Thompson) – McNabb, Theodore, B. Hutton, Whitecloud, Hague, Coghlan – Pacioretty, Stephenson, Janmark – Marchessault, W. Karlsson, R. Smith – W. Carrier, N. Roy, Kolesar – A. Brooks, Leschyshyn, Amadio.

Tampa Bay Lightning - Montreal Canadiens 5:4P (2:1, 1:1, 1:2 - 1:0)

Branky: 11:38 B. Point (M. Joseph, Hedman), 14:10 B. Point (Killorn), 28:11 Colton (Stamkos, Perry), 59:40 Perry (B. Point, Stamkos), 60:36 Palát (Hedman) - 10:46 Vejdemo (Pezzetta, C. Paquette), 22:05 Harvey-Pinard (Niku, Schueneman), 46:11 Clague (Caufield, Poehling), 53:09 D. Savard. Rozhodčí: O'Rourke, Morton – MacPherson, Brisebois.

Tampa Bay Lightning Lagacé (Alnefelt) – Hedman (A), Rutta, McDonagh, Bogosian, C. Foote, Day – Palát, Stamkos (C), Raddysh – Killorn (A), B. Point, M. Joseph – Maroon, Colton, Perry – Katchouk, Riley Nash, Fortier.

Montreal Canadiens Montembeault (Primeau) – A. Romanov, D. Savard (A), Kulak, Clague, Schueneman, Niku – Drouin, Suzuki (A), B. Gallagher (A) – Harvey-Pinard, Poehling, Caufield – Belzile, Evans, J. Ylönen – C. Paquette, Pezzetta, Vejdemo.