Francouz dovedl Colorado v NHL k další výhře, zachytal si i Dostál

foto Utkání NHL Colorado - Arizona. Zleva brankář Pavel Francouz z Colorado Avalanche a Andrew Ladd z Arizona Coyotes.

New York - Pavel Francouz dovedl v NHL Colorado potřetí za sebou k výhře, tentokrát 4:3 po nájezdech nad Arizonou. Český gólman chytil 23 střel a v rozstřelu ho nepřekonal žádný ze tří hráčů. Na straně poražených zůstal Karel Vejmelka na střídačce. Do pátečního programu zasáhl i Lukáš Dostál, který v soutěži před pěti dny debutoval. Odchovanec Komety se dostal do branky Anaheimu ve 43. minutě za stavu 1:6 a ve zbytku utkání pustil v Minnesotě jeden gól ze třinácti střel.

Colorado vedlo už ve 13. minutě 2:0, prosadili se Mikko Rantanem s Tylerem Jostem, a to ještě Valerij Ničuškin trefil tyč. Arizona ale otočila. Clayton Keller snížil v oslabení z úniku, poté překonali Francouze střelami bez přípravy z pravého kruhu k bližší tyči Johan Larsson a Shayne Gostisbehere. Do půl minuty vyrovnal Andre Burakovsky a v rozstřelu uspěl jen ve třetí sérii forhendovou kličkou Nazem Kadri.

"Jsem opravdu šťastný, že jsme vyhráli, ale nejsem moc spokojený se svým výkonem," řekl sebekriticky Francouz. "Není jednoduché, když na vás v zápase nejde moc střel a čekáte na každý zákrok. Přál bych si vzít zpátky třetí gól. Díky bohu, že mě spoluhráči zachránili," dodal. Colorado přestřílelo druhý nejslabší tým soutěže 47:26 a doma vyhrálo potřinácté za sebou.

Minnesota vstoupila do třetí třetiny s vedením 3:1, které během 125 sekund zvýšila na 6:1. Po slepených gólech přepustil Anthony Stolarz místo Dostálovi, jenž minule vychytal výhru 4:3 po nájezdech nad Detroitem. Český gólman po nástupu podržel tým výbornými zákroky a Anaheim snížil dvěma trefami. Další drama odmítl Matt Dumba, který vymetl z mezikruží horní růžek Dostálovy branky a upravil na konečných 7:3.

"Každý z nás byl naštvaný, když jsme prohráli pětkrát v řadě. Znovu jsme se rozjeli důležitými výhrami v Bostonu a doma s Washingtonem (obě o gól). Dnes jsme pokračovali v naší hře, opět jsme podali velmi dobrý výkon. Puky se k nám odrážely, dali jsme pěkné góly," těšilo Matse Zuccarella, který se podepsal pod výhru Wild třemi body (2+1). Domácí odskočili z 3:1 na 5:1 během čtyř sekund hracího času, klubový rekord je ještě o sekundu kratší.

Florida roznesla na svém ledě Dallas 7:1 a opět se dostala do čela soutěže. Domácí vedli ve 36. minutě 6:0 a hlavním strůjcem výhry byl Sam Bennett, který nasázel druhý hattrick v sezoně a navrch přidal asistenci. Jeho spoluhráč z útoku Jonathan Huberdeau měl opačnou bilanci (1+3). "Jsou zápasy, kdy vám do branky padne všechno. Snažíte se toho využít, protože se to nestává často. Celý tým ale hrál od začátku do konce velmi dobře," řekl Bennett.

Florida potvrdila, že doma body nerozdává. Ve své aréně zvítězila ve 20 z 23 utkání. Dallas se navíc venku trápí a v této sezoně získal na ledě soupeřů jen devět z 32 možných bodů. "Je to o sebevědomí. Netroufneme si na akce, jaké hrajeme doma. Nevím, co víc k tomu říci," řekl útočník Dallasu Radek Faksa, který byl na ledě u tří inkasovaných gólů. Na straně vítězů si Radko Gudas připsal dva kladné body a tři srážky.

Výsledky NHL:

Florida - Dallas 7:1 (2:0, 4:0, 1:1)

Branky: 33., 36. a 56. S. Bennett, 4. Forsling, 9. Duclair, 26. Verhaeghe, 27. Huberdeau - 42. Hintz. Střel na branku: 39:30. Diváci: 15.022. Hvězdy zápasu: 1. S. Bennett, 2. Huberdeau, 3. Duclair (všichni Florida).

Minnesota - Anaheim 7:3 (3:1, 0:0, 4:2)

Branky: 15. a 41. Zuccarello, 8. Fiala, 9. Hartman, 41. Boldy, 43. V. Rask, 52. Dumba - 12. Comtois, 45. D. Grant, 47. Zegras. Střely na branku: 42:42. Lukáš Dostál odchytal za Anaheim 17:55 minuty, inkasoval jeden gól z 13 střel a úspěšnost měl 92,3 procenta. Diváci: 18.300. Hvězdy zápasu: 1. Zuccarello, 2. Boldy, 3. Hartman (všichni Minnesota).

Colorado - Arizona 4:3 po sam. nájezdech (2:1, 0:1, 1:1 - 0:0)

Branky: 5. Rantanen, 13. Jost, 42. Burakovsky, rozhodující sam. nájezd Kadri - 18. Keller, 27. J. Larsson, 41. Gostisbehere. Střely na branku: 47:26. Pavel Francouz odchytal za Colorado celé utkání, inkasoval tři góly z 26 střel a úspěšnost zásahů měl 88,5 procenta. Diváci: 17.072. Hvězdy zápasu: 1. Burakovsky, 2. D. Toews, 3. Rantanen (všichni Colorado).

3. St. Louis 37 22 5 10 128:99 49
4. Minnesota 34 22 2 10 129:105 46
5. Winnipeg 34 17 5 12 102:99 39
6. Dallas 34 18 2 14 98:103 38
7. Chicago 37 14 5 18 90:123 33
8. Arizona 35 8 4 23 77:133 20