VIDEO V boxoch vypukla veľká párty: Valentino Rossi sa rozlúčil s kariérou!

Valentino Rossi sa rozlúčil s kariérouValentino Rossi sa rozlúčil s kariérou Zdroj: SITA/AP/Alberto Saiz

VALENCIA - Legendárny taliansky motocyklový pretekár Valentino Rossi sa s bohatou kariérou rozlúčil desiatym miestom na nedeľnej Veľkej cene Valencie. Na záverečnom podujatí seriálu MS cestných motocyklov MotoGP triumfoval Talian a vicemajster sveta Francesco Bagnaia, ktorý vyrastal v akadémii svojho staršieho krajana. Pódium doplnili ďalší jazdci Ducati Jorge Martin zo Španielska a Austrálčan Jack Miller.

Štyridsaťdvaročný Rossi, sedemnásobný majster sveta v kráľovskej triede a celkovo deväťnásobný svetový šampión, absolvoval svoju 432. veľkú cenu. V jej cieli mu počas symbolického kola aplaudovalo 75.000 divákov na tribúnach. Po tom, ako bývalý brazílsky futbalista a jeho kamarát odmával finiš šachovnicovou vlajkou, Rossiho na trati vyhadzovali do vzduchu súperi, fanúšikovia i členovia tímu. V boxoch potom vypukla bujará oslava.

"Bolo tu viacero prekvapení, zabavili sme sa. Bolo to v mojom štýle, pili sme, rozbili sme zopár vecí, ale ešte nie som príliš opitý. Som rád, že preteky mi vyšli, skončil som medzi desiatimi najlepšími jazdcami na svete. Postupne si budem uvedomovať, že som ukončil kariéru, zatiaľ to vnímam len ako koniec sezóny. Vždy som sa chcel rozlúčiť štýlovo, musela to byť párty. Rozlúčka bola dobrá zámienka narobiť trocha neporiadku, možno ukončím kariéru aj na budúci rok. Teraz som hrdý, že som bol na poslednej veľkej cene vo forme. Páči sa mi, ako som odišiel, môžem aspoň povedať, že na záver som bol v elitnej desiatke," povedal Talian pre Sky Sport Italia.

Ikona kráľovskej triedy

Rossi debutoval v roku 1996, o rok neskôr získal prvý titul v kubatúre do 125 cm3 vo farbách Aprilie. O dva roky neskôr s tým istým tímom vyhral celkové hodnotenie v triede do 250 cm3. Neskôr sa stal ikonou kráľovskej triedy MotoGP. S Hondou vyhral šampionát trikrát (2001, 2002, 2003) a s Yamahou štyrikrát (2004, 2005, 2008, 2009).

Počas svojej kariéry vyhral 115 pretekov a v historických tabuľkách mu patrí druhé miesto za krajanom Giacomom Agostinim (122 víťazstiev, 15 titulov). Naposledy triumfoval v pretekoch ešte v roku 2017, poslednú pole position vybojoval v roku 2018. V tejto sezóne skončil na osemnástej priečke celkovej klasifikácie so ziskom 44 bodov.

Už istý nový majster sveta Fabio Quartararo z Francúzska (Yamaha) obsadil piatu pozíciu. Bagnaia naňho v konečnom poradí stratil 26 bodov, tretí celkovo bol obhajca titulu Joan Mir zo Španielska (Suzuki).

Domáci Raul Fernandez sa stal víťazom v kategórii Moto2 pred Talianom Fabiom Di Giannantoniom a svojím krajanom Augustom Fernandezom. Majiteľ titulu Remy Gardner z Austrálie (všetci Kalex) finišoval na desiatej priečke.

Španiel Xavier Artigas na Honde triumfoval na VC Valencie v kategórii Moto3. Na okruhu Ricarda Torma zvíťazil pred krajanom Sergiom Garciom tesne, iba o 43 tisícin sekundy, tretí skončil ďalší domáci jazdec Jaume Masia (+0,232). Artigas vyhral vo veku 18 rokov prvé preteky v prestížnom seriáli. Jeho o rok mladší krajan Pedro Acosta, ktorý si už dávnejšie zaistil titul majstra sveta, spadol v záverečnom kole.

VC Valencie cestných motocyklov
MotoGP: 1. Francesco Bagnaia (Tal./Ducati) 41:15,481 min, 2. Jorge Martin (Šp./Ducati) +0,489 s, 3. Jack Miller (Aus./Ducati) +0,823, 4. Joan Mir (Šp./Suzuki) +5,214, 5. Fabio Quartararo (Fr./Yamaha) +5,439, 6. Johann Zarco (Fr./Ducati) +6,993

konečné poradie (po 18 VC): 1. Quartararo 278 bodov, 2. Bagnaia 252, 3. Mir 208, 4. Miller 181, 5. Zarco 173

Moto2: 1. Raul Fernandez (Šp./Kalex) 25:38,612 min, 2. Fabio Di Giannantonio (Tal./Kalex) +0,517 s, 3. Augusto Fernandez (Šp./Kalex) +0,786

konečné poradie (18): 1. Remy Gardner (Aus./Kalex) 311 bodov, 2. R. Fernandez 307, 3. Marco Bezzecchi (Tal./Kalex) 214, 4. Sam Lowes (V. Brit./Kalex) 190, 5. A. Fernandez 174

Moto3: 1. Xavier Artigas (Šp./Honda) 38:30,302 min, 2. Sergio Garcia (Šp./GasGas) +0,043 s, 3. Jaume Masia (Šp./KTM) +0,232

konečné poradie (18): 1. Pedro Acosta (Šp./KTM) 259 b., 2. Dennis Foggia (Tal./Honda) 216, 3. Sergio Garcia (Šp./GasGas) 188, 4. Jaume Masia (Šp./KTM) 171, 5. Romano Fenati (Tal./Husqvarna) 160

Viac o téme: Valentino Rossi Francesco Bagnaia Ducati Jorge Martin Jack Miller.
  • Autor: © Zoznam/