Nejnovější zprávy z témat: Ruská válka na Ukrajině
Soud potrestal muže, který vyhrožoval podporovatelce Ukrajiny postřílením jejích dětí. Soukromou zprávu jí poslal přes sociální síť Facebook z ciziny, policie ho přesto dokázala vypátrat.
Do Česka přijeli bez rodičů i dalších příbuzných. V cizí zemi se tak musí naučit o sebe postarat sami a vypořádat se s mnoha náročnými otázkami, které před ně nová realita klade. Přinášíme reportáž z místa, kde žijí mladí ukrajinští uprchlíci.
Přestože je ruský prezident Vladimir Putin přesvědčen, že vyhrává, jeho představa o rychlém získání Luhanské, Doněcké, Chersonské a Záporožské oblasti není vůbec realistická. A kdyby chtěl obsadit celou Ukrajinu, trvalo by mu to podle propočtů agentury Bloomberg déle než jedno století.
Ukrajinské děti ve školách na Ruskem okupovaných územích jsou vystaveny tvrdé a rychlé indoktrinaci, trestány za použití ukrajinštiny, a dokonce odváženy do převýchovných táborů. Ruské praktiky popisuje právnička Taiia Avram.
Ruský prezident Vladimir Putin přikázal vytvořit nárazníkové pásmo na hranici s Ukrajinou. „Aktivně likvidujeme palebná ohniska protivníka. Práce běží,“ řekl Putin. Podle expertů ale Rusko chce pouze vytlačit ukrajinskou armádu od hranic, samo tam hodlá své vojáky udržet. (Vot Tak)
Dánsko poskytne Ukrajině novou zbrojní pomoc v hodnotě 4,2 miliardy dánských korun (14 miliard českých korun), peníze půjdou mimo jiné na údržbu stíhaček F-16, výcvik pilotů či nákup dělostřeleckých granátů v rámci české muniční iniciativy.