1. liga: Bohemians čeká navzdory výhře baráž, záchrana Jablonce a Pardubic

foto Utkání 5. kola nadstavby první fotbalové ligy, skupina o záchranu: Bohemians Praha 1905 - MFK Karviná, 14. května 2022, Praha.

Praha - Fotbalisté Bohemians 1905 porazili v závěrečném pátém kole ligové nadstavbové skupiny o záchranu díky čtyřem gólům Davida Puškáče sestupující Karvinou 4:0, přesto obsadili první barážovou příčku. \"Klokani\" se o udržení v nejvyšší soutěži utkají ve dvojzápase s třetím týmem druhé ligy Opavou.

Teplice, které už měly jistotu účasti v baráži, podlehly Pardubicím 0:2. Severočeši narazí na druhý celek druhé ligy Vlašim. Úvodní barážové duely jsou na programu ve čtvrtek a odvety o tři dny později. Bohemians začnou venku a Teplice doma.

Puškáč v den svých 29. narozenin jako devátý hráč v historii samostatné ligy zaznamenal v jednom utkání minimálně čtyři branky, které si rovnoměrně rozprostřel do obou poločasů. Celkem na ně potřeboval 30 minut. Souboj s Opavou pro něj bude pikantní, jelikož právě odtamtud do Bohemians přišel.

"Klokani" ve 35 ligových kolech získali 34 bodů stejně jako třináctý Jablonec, jenž dnes remizoval 1:1 ve Zlíně. Bohemians však uškodilo horší postavení v tabulce po základní části soutěže.

Pardubice se dostaly do vedení v 37. minutě po vlastní brance Vicua Bulmagy a pojistku přidal v polovině druhého dějství Filip Čihák. Východočeši vyhráli i pátý ligový zápas s Teplicemi. Pardubičtí ve všech pěti kolech nadstavby bodovali, z toho čtyřikrát zvítězili a nakonec ovládli skupinu o záchranu.

Jablonec ve Zlíně skóroval ve 37. minutě jako první zásluhou Davise Ikauniekse, za domácí vyrovnal v úvodu druhé půle Václav Procházka výstavní střelou. "Ševci" doma v lize Jablonec neporazili pojedenácté za sebou a celkově nezvítězili v 17. vzájemném utkání v řadě.

Nadstavbová část v neděli vyvrcholí pátým kolem skupiny o titul. Už jistý mistr z Plzně po domácím zápase s Ostravou převezme vítězný pohár. Druhou Slavii čeká pražské derby s třetí Spartou a Slovácko přivítá nováčka Hradec Králové. Všechny tři duely začínají v 17:00.

Už v pátek Mladá Boleslav remizovala v domácím odvetném finále skupiny o umístění s Olomoucí 2:2 a v součtu s úvodní výhrou 2:1 obsadila sedmé místo. Středočeši získali bonus milion korun a v příští sezoně budou v domácím poháru nasazeni do třetího kola.

5. kolo nadstavby první fotbalové ligy - skupina o záchranu:

Bohemians Praha 1905 - MFK Karviná 4:0 (2:0)

Branky: 22., 27., 47. a 52. Puškáč. Rozhodčí: Zelinka - Mokrusch, Vyhnanovský - Kocourek (video). ŽK: Hronek (Bohemians). Diváci: 4028.

* * *

Fastav Zlín - FK Jablonec 1:1 (0:1)

Branky: 50. Procházka - 37. Ikaunieks. Rozhodčí: Černý - Váňa, Pečenka - Šterba (video). ŽK: Dramé - Malínský. Hübschman. Diváci: 3211.

* * *

FK Teplice - FK Pardubice 0:2 (0:1)

Branky: 37. vlastní Bulmaga, 69. Čihák. Rozhodčí: Machálek - Nádvorník, Antoníček - Berka (video). ŽK: Bulmaga, J. Mareš - Černý. Diváci: 1228.