Mistři z Plzně zakončili sezonu vítězstvím, Sparta zvítězila na Slavii

foto 5. kolo nadstavby první fotbalové ligy, skupina o titul: Viktoria Plzeň - Baník Ostrava, 15. května v Plzni.

Praha - Fotbalisté mistrovské Plzně na závěr ligové sezony porazili v pátém kole nadstavbové skupiny o titul Ostravu 1:0 a doma převzali pohár pro vítěze nejvyšší soutěže. Sparta v pražském derby zvítězila na hřišti Slavie 2:1 a v lize vyhrála v Edenu poprvé od roku 2014 po devíti zápasech. Slovácko porazilo nováčka Hradec Králové 3:0.

O výhře Plzně nad Baníkem rozhodl v závěru prvního poločasu z penalty Jean-David Beauguel, který se stal nejlepším střelcem ligového ročníku s 19 góly. Svěřenci trenéra Michala Bílka zakončili ročník s 85 body, což je klubový rekord.

Viktoria, která získala jistotu šestého titulu už ve středu, neprohrála 22. zápas po sobě a vyrovnala vlastní maximum v počtu ligových utkání bez porážky. To se Plzni povedlo podruhé - poprvé to bylo v období mezi koncem sezony 2016/17 a úvodem ročníku 2017/18.

Baník dnes naposledy vedl trenér Tomáš Galásek, od léta ho nahradí bývalý kouč Plzně a naposledy Sparty Pavel Vrba. Ostrava v nejvyšší soutěži neporazila Západočechy v 26. duelu po sobě.

Skóre v pražském derby, jehož výsledek už neměl vliv na konečné postavení obou týmů v tabulce, otevřel sparťan Tomáš Čvančara. Ještě v první půli srovnal Petr Ševčík. V 78. minutě byl po druhé žluté kartě vyloučen hostující obránce Tomáš Wiesner, přesto o pět minut později rozhodl dělovkou z přímého kopu o triumfu Letenských Adam Hložek. V nastavení dostal červenou kartu slávista Srdjan Plavšič, který do Edenu přišel před tímto ročníkem právě ze Sparty.

Slávisté zakončili nejvyšší soutěže na druhém místě se sedmibodovým odstupem na mistrovskou Plzeň. Letenští za Viktorií zaostali o 12 bodů.

O výhře Slovácka nad Hradcem rozhodla proměněná penalta střídajícího Vlastimila Daníčka v první půli a trefy Michala Kohúta a Filipa Vechety po změně stran.

Tým z Uherského Hradiště potvrdil konečné čtvrté místo v ligové tabulce, které mu zaručuje účast ve 2. předkole Evropské konferenční ligy. Hradecký nováček dokončil sezonu na šestém místě.

Slovácko i Sparta se vítězně naladily na vzájemné středeční finále domácího poháru, které se uskuteční v Uherském Hradišti. V původním termínu se nehrálo kvůli nezpůsobilému terénu.

Výsledky 5. kola nadstavby první fotbalové ligy, skupina o titul

Viktoria Plzeň - Baník Ostrava 1:0 (1:0)

Branka: 42. Beauguel z pen. Rozhodčí: Starý - Hrabovský, Machač - Szikszay (video). ŽK: Beauguel - Chlumecký, Pokorný. Diváci: 11.293 (vyprodáno).

* * *

Slavia Praha - Sparta Praha 1:2 (1:1)

Branky: 39. Ševčík - 20. Čvančara, 83. Hložek. Rozhodčí: Klíma - Kubr, Kříž - Ondráš (video). ČK: 90.+1 Plavšič - 78. Wiesner. ŽK: Traoré, Hovorka, Usor - Pešek, Vitík, Wiesner, Haraslín.

* * *

1. FC Slovácko - FC Hradec Králové 3:0 (1:0)

Branka: 29. Daníček z pen., 52. Kohút, 80. Vecheta. Rozhodčí: Batík - Bureš, Žurovec - Franěk (video). ŽK: Reinberk, Kohút (oba Slovácko). Diváci: 3073.