Jerzy Zaborski
Ekstraklasa hokejowa: Re-Plast Unia Oświęcim - Tauron Podhale Nowy Targ 5:4 po dogrywce. Czy to Wikingowie odwiedzili Oświęcim? To krajanie Erika Ahopelto wspólnie z zawodnikiem świętowali sukces nad Podhalem. Jerzy Zaborski
W hokejowym klasyku, rozegranym w Oświęcimiu, w którym miejscowy Re-Plast Unia podejmował Tauron Podhale Nowy Targ, miał być „spacerek” wicelidera po punkty w starciu z outsiderem. Tymczasem był ciężki bój, a oświęcimianie, dopiero po dogrywce pokonali rywali, którym z kolei przypadł punkt pocieszenia za walkę. Kliknij w przycisk „zobacz galerię” i przesuwaj zdjęcia w prawo - naciśnij strzałkę lub przycisk NASTĘPNE.

W barwach oświęcimian debiutował 30-letni białoruski obrońca Roman Graborenko, co miało wzmocnić defensywę. Tymczasem w pierwszej odsłonie miejscowi zagrali słabo.

W starciu ekip z przeciwnych biegunów tabeli oczekiwano wysokiego zwycięstwa oświęcimian, będących wiceliderem. Tymczasem na lodzie nie było widać, że górale są na dnie tabeli, z pasmem dziesięciu porażek.

Oświęcimianie niby rozgrywali krążek, ale ich akcjom brakowało dokładności. Mnożyły się niecelne podania, zatem trudno było o zagrożenie przed bramką Szymona Klimowskiego. Szybkim najazdem popisał się Tommi Laakso, lecz skończyło się „ostemplowaniem” poprzeczki nowotarskiej bramki. Z bliska przestrzelił Pawło Padakin.

W odpowiedzi Alex Maunula poprawił strzał Ondreja Vorlaba i na trybunach zapanowała konsternacja. Niesmak wśród miejscowej widowni wywołał drugi gol dla „Szarotek”. Alex Maunula z bliska pokonał Roberta Kowalówkę.

Przerwa nie poprawiła celowników oświęcimskich napastników. Nadal mieli kłopoty z pokonaniem młodego nowotarskiego bramkarza, a Aleksij Worona po objechaniu bramki zdobył gola od tzw. zakrystii.

Dopiero gol Krystiana Dziubińskiego, zdobyty w przewadze, wlał w serca miejscowych nadzieję na kolejne trafienia.

A te przyszły w odstępie 27 sekund na drugą przerwę oba zespoły schodziły z wynikiem remisowym.

W 51 min Sebastian Kowalówka przestrzelił w pojedynku z bramkarzem górali, co zemściło się kilka minut później, kiedy Fabian Kapica trafił pod poprzeczkę.

Oświęcimianie odpowiedzieli golem, ale nie zdołali przechylić szali na swoją korzyść w regulaminowym czasie, choć w końcówce grali z przewagą jednego zawodnika.

W dogrywce Krystian Dziubiński trafił w słupek, a po chwili Pawło Padakin już się nie pomylił. Dogrywka trwała zaledwie 67 sekund.

Re-Plast Unia Oświęcim – Tauron Podhale NOWY TARG 5:4 po dogrywce (0:2, 3:1, 1:1, dog. 1:0)

Bramki: 0:1 Maunula – Vorlab 9, 0:2 Maunula – Worona – Fric 14, 0:3 Worona – Maunula 26, 1:3 Dziubiński 30, 2:3 Sołtys - S. Kowalówka 38, 3:3 Krzemień - S. Kowalówka - Bezuszka 38, 3:4 F. Kapica – Kamiński – Neupauer 57, 4:4 Graborenko – Padakin 58, 5:4 Padakin - Dziubiński - Djukov 62.

Re-Plast Unia: R. Kowalówka – Djukov, Pangielov-Judłaszew; Denyskin, Cichy, Szczechura – Graborenko, Jerofeev; Ahopelto, Dziubiński, Padakin – Bezuszka, Jakobsons; S. Kowalówka, Krzemień, Sołtys – M. Noworyta, Paszek; Prusak, Wanat, Laakso.

Podhale: Klimowski – Mrugała,Jelinek; Svitana, Neupauer, F. Kapica – Wsół, Volrab; Słowakiewicz, Tomasik, Kamiński – Słowakiewicz; Aleksandrow, Moksunen; Maunula, Worona, Fric – Zorko; Saroka, Worwa, Bochnak.

Sędziowali: Paweł Kosidło (Opole) i Krzysztof Kozłowski (Sosnowiec). Kary: 2 – 6 minut. Widzów: 1000.