Hokejisté Hradce Králové vyřadili v osmifinále Ligy mistrů Färjestad

foto Odveta osmifinále play off hokejové Ligy mistrů: Mountfield Hradec Králové - Färjestad, 22. listopadu 2022, Hradec Králové. Zleva Per Aslund z Färjestadu, Filip Pavlík z Hradce Králové a brankář Hradce Králové Henri Kiviaho.

Hradec Králové - Hokejisté Hradce Králové porazili v odvetném osmifinále play off Ligy mistrů Färjestad 4:2 v prodloužení a postoupili do čtvrtfinále. O vyřazení úřadujícího švédského šampiona rozhodl v 68. minutě svým druhým dnešním gólem slovenský útočník Lukáš Cingel.

První osmifinále ve Švédsku vyhrál před týdnem Färjestad 4:3. Dnešní odveta po základní hrací době skončila vítězstvím Východočechů 3:2, ve druhé třetině přitom domácí vedli 3:0. Hradec Králové tak drží naději na zopakování finálové účasti z ročníku 2019/20.

"Je to cenné vítězství nad top týmem v Evropě, který to od začátku dokazoval. Na startu jsme měli velké štěstí a hlavně zásluhou brankáře Kiviaha nebylo hned v páté minutě po zápase. Pak jsme ale podali týmový, bojovný výkon a Färjestadu jsme se vyrovnali. Dokázali jsme proměnit šance, které jsme si vypracovali," řekl trenér domácích Tomáš Martinec.

Domácí se v odvetě museli vyrovnat s rozšířenou marodka, na niž přibyli oproti prvnímu duelu útočníci Smoleňák, Zachar a Pavlík.

Úvod sice herně patřil Färjestadu, ten však v obrovském tlaku dvakrát trefil tyč a český účastník už do osmé minuty otočil skóre dvojzápasu: Z úniku se trefil provizorní kapitán Kevin Klíma, z přesilové hry Cingel.

Navzdory herní aktivitě trápila úřadujícího mistra švédské soutěže velmi nepřesná koncovka. V polovině utkání navíc zaváhal obránce Tornberg a z protiútoku zvýšil na 3:0 Pilař, jenž vstřelil svůj první soutěžní gól v sezoně.

Hosté však osmifinále zdramatizovali, když brankáře Kiviaha poprvé překonal před koncem druhé části Lawner.

Mountfield potom znovu přidal snahu, nejtěsnější náskok se však nepodařilo navýšit ani osamocenému Lvovi a místo toho v 54. minutě vyrovnal celkový účet z přesilové hry Lindqvist.

Vítěze tak určilo až prodloužení, ve kterém se po řadě příležitostí na obou stranách prosadil Cingel.

"V prodloužení jsme měli štěstí, protože Kivi nás zase podržel při nájezdu. A pak přišel výbuch radosti. Jsme šťastní a děkujeme klukům, že takhle těžký zápas zvládli," dodal Martinec.

Východočeši ve čtvrtfinále narazí začátkem prosince na vítěze série Zugu s Mnichovem, v níž švýcarský celek vyhrál první utkání na ledě soupeře 5:1. Odveta je na programu ve středu.

Výsledky osmifinále play off hokejové Ligy mistrů

Mountfield Hradec Králové - Färjestad BK 4:2 (2:0, 1:1, 0:1 - 1:0)

Branky a nahrávky: 5. Kevin Klíma (Piegl), 8. Cingel (Lev, Okuliar), 29. Pilař (Kevin Klíma, Jank), 68. Cingel (Jergl, Blain) - 37. Lawner (Lindqvist), 54. Lindqvist (Nilsson). Rozhodčí: Smetana (Rak.), Žák (SR) - Špůr, Hynek (oba ČR). Vyloučení: 3:3. Využití: 1:0. Diváci: 3111. Výsledek prvního zápasu: 3:4, postupuje Hradec Králové.

Sestavy:

Hradec Králové: Kiviaho - McCormack, Jank, Blain, Kalina, F. Pavlík, Čáp, Piegl - Doležal, Lev, Okuliar - Jergl, Lalancette, Kevin Klíma - Kelly Klíma, Cingel, Pilař - Morong, Štohanzl, Moravec. Trenér: T. Martinec.

Färjestad: Tomkins - Pokka, Lindroth, Nyström, Göransson, Tornberg, Bergqvist, Berglund - Aslund, Elie, Nygard - Lindqvist, L. Johansson, M. Nilsson - Viksten, Lundh, Lawner - Forsell, Andersen, Jakobsson. Trenér: Mitell.

Tappara Tampere - Davos 2:2 (0:0, 0:1, 2:1)

Branky: 45. Kemiläinen, 45. Luoto - 39. a 49. Corvi (na první M. Stránský). První zápas: 1:0, postoupila Tappara.

Lulea - Wolfsburg 2:1 (0:0, 0:1, 2:0)

Branky: 48. Komarek, 60. Engsund - 31. Morley. První zápas: 3:2, postoupila Lulea.

Rögle - Salcburk 5:1 (1:0, 3:1, 1:0)

Branky: 3. a 44. Larsson, 21. Tambellini, 25. Tärnström, 29. Kasper - 39. Raffl. První zápas: 1:3, postoupilo Rögle.

Straubing - Frölunda 2:3 (1:1, 1:1, 0:1)

Branky: 16. Manning, 29. Brandt - 14. Lasch, 38. Carlsson, 57. Dichow. První zápas: 0:4, postoupila Frölunda.

Curych - Skelleftea AIK 1:4 (0:0, 1:3, 0:1)

Branky: 31. Baltisberger - 24. Sandberg, 26. Wingerli, 38. P. Lindholm, 59. Hugg. První zápas: 4:5, postoupila Skelleftea.

Fribourg-Gottéron - Jukurit Mikkeli 1:2 v prodl. (0:0, 1:1, 0:0 - 0:1)

Branky: 28. Marchon - 24. Puistola, 62. Immonen. První zápas: 1:1, postoupil Jukurit.

Čtvrtfinálové dvojice: Hradec Králové - Zug/Mnichov, Rögle - Tappara Tampere, Jukurit Mikkeli - Lulea, Skelleftea AIK - Frölunda.

ISSN: 1213-5003 © Copyright 28.03.2024 ČTK