Nizozemsko - Česko 66:71Basketbalistky se přiblížily postupu na ME

Důležitý krok basketbalistek k postupu na evropský šampionát. Vítězstvím 71:66 nad domácími Nizozemkami se Češky v Almere přiblížily postupu na ME, které budou příští rok v létě hostit společně Izrael a Slovinsko. K dotažení cesty na šampionát potřebují v kvalifikační skupině dosud neporažené reprezentantky v únoru zvládnout domácí zápasy s oběma celky ve skupině Nizozemskem a Irskem.

Nizozemky sice daly první koš, ale reprezentantky zareagovaly desetibodovou šňůrou. K zvýšení náskoku národního týmu pomohly i tři úspěšné trojky během úvodní čtvrtiny. S vedením 25:14 mohly jít české hráčky do další části klidněji, opíraly se o dobrou obranu i výrazně přesnější střelbu, jejíž úspěšnost dlouho držely přes šedesát procent.

Klíč byl v agresivním pojetí bránění, který nutil domácí basketbalistky k častým ztrátám míče a během pěti minut druhé čtvrtiny jim dovolil dát jediný koš. Po čtvrthodině zápasu z toho byl hodně nadějný stav 34:17 a české hráčky s neomylně zakončující pivotkou Reisingerovou diktovaly tempo hry.

„Začaly jsme s velkou energii a vycházel nám i rychlý protiútok, což dostávalo Nizozemsko pod tlak. Dobrou obranou při hře jedna na jedna jsme soupeřkám znemožnily předvést svůj styl," říkala autorka patnácti bodů Gabriela Andělová. Na rozehrávce se dařilo i teprve 21leté Elišce Hamzové, dvouciferný náskok dlouho nepouštěly Češky z ruky.

Až Nizozemskem v závěru třetí čtvrtiny nasazená zóna je dostala do potíží, protože útočné akce ztrácely rychlost i přesnost, navíc je provázely zbytečné fauly. Šňůru třinácti bodů domácího týmu na přelomu třetího a čtvrtého dějství narušil jediný koš reprezentantek, což přineslo průběžné skóre 54:59.

„Odešla nám střelba, přestal fungovat systém. Zalekly jsme se šance na vysoké vítězství, přitom jsme byly plus osmnáct bodů. Hlavní byl ale plán vyhrát a ten se splnil," líčila trenérka Romana Ptáčková, i když ji mrzela nizozemská trojka z vlastní poloviny obdržená s klaksonem. „Druhý poločas nám odhalil spoustu rezerv ve hře," tvrdila trenérka.